A GÖMBVILLÁM LEÍRÁSA
 
 
 
(2024 június)
ABSTRACT
A gömbvillámhoz hasonló légköri jelenségek gázok ionizációjával kapcsolatosak: a parázsfény, az ívfény és a sarki fény. A jelenségek színét ionizált oxigén és nitrogén atomok okozzák. A  koronakisülésnek, a parázsfénynek -amit a levegő helyhez kötött ütközéses ionizációja okoz, más néven Szent Elmo tüze-, továbbá az ívfénynek is az oka a plazma negatív ellenállású (dinamikus ellenállás, zérus feszültségnél nem létezik) állapota, amit a gömbvillám stabilitási feltételének tekintünk. A negatív ellenállású állapotban a feszültség csökkenésekor nő az áramerősség, azaz az ionok száma, amit a megmaradási törvények korlátoznak.
A gömbvillám kialakulása: az elektromos légköri feszültség több tízezer Volt/centiméter is lehet, ami ionizálja a levegőben az oxigént, nitrogént. A villámok fizikájában leírt jelenség, hogy léteznek a Földről induló színes ioncsatornák. Nehezen fotózhatóak, csak a nagysebességű kamerák felvételein észlelhetőek, és nem a felhővillámok részei. A Földről induló, helyhez kötött ioncsatornákat ionizált oxigén és nitrogén atomok alkotják, azaz a gömbvillámok  forrásai a feltételezésünk szerint. Ha a légköri feszültség elegendően nagy, és ha az ionok elegendő számban jöttek létre, létre jön az ioncsatorna negatív ellenállású állapota, parázsfényként, koronakisülésként ismerjük, ami a gömbvillám felületén is jellemző. A koronakisülésnél az elektron lavinák ütközéses ionizáció-t okoznak. A folyamat önmagát gerjeszti, és létrejön egy negatív ellenállású állapot, ami csökkenő feszültségnél is növeli az elektron lavinák intenzitását: a csatorna függetlenné válik a külső feszültségtől és a földfelszíntől, kialakul egy gömbvillám, ami egy olyan negatív ellenállású állapot, amit már a termikus emisszió jellemez. A termikus emisszió növeli a részecskék mozgékonyságát, a plazma szabadon lebeg. 
Az ívfény negatív ellenállású jelenségével magyarázzuk a gömbvillámok  stabilitását. A gömb középen a legintenzívebb a termikus emisszió, ami a felfújódó gömb alak oka. A felületén alacsonyabb a hőmérséklet, a parázsfény a jellemző, a peremén rekombinálódnak az ionok.// DESCRIPTION OF THE BALL LIGHTNING:  Atmospheric phenomena similar to the ball lightning are related to the ionization of gases: the glowing glow, the arc glow and the auroral glow. The color of these phenomena is caused by ionized oxygen and nitrogen atoms. The corona discharge, the glow, caused by the stationary collisional ionisation of air, also known as St. Elmo's fire, and the arc light are also due to the negative resistivity (dynamic resistance, non-existent at zero voltage) state of the plasma, which is considered to be the stability condition of the spherical lightning. In the negative-resistance state, as the voltage decreases, the current, i.e. the number of ions, increases, which is limited by the conservation laws.
The formation of a ball lightning: the atmospheric electric potential can be tens of thousands of volts per centimetre, which ionises oxygen and nitrogen in the air. A phenomenon described in the physics of lightning is the existence of coloured ion channels emanating from the Earth. They are difficult to photograph, can only be detected in high-speed camera images, and are not part of cloud lightning. The stationary ion channels from Earth are composed of ionised oxygen and nitrogen atoms, which are thought to be the source of the globular lightning. If the atmospheric pressure is sufficiently high, and if a sufficient number of ions have been created, a negative-resistance state of the ion channel is created, known as a glowing ember, a corona discharge, which is also present at the surface of the ball lightning. In corona discharge, electron avalanches cause collisional ionisation. The process is self-excited and a negative resistive state is created, which increases the intensity of the electron avalanches even at decreasing voltages: the channel becomes independent of the external voltage and the ground surface, forming a spherical lightning, a negative resistive state already characterized by thermal emission. Thermal emission increases the mobility of the particles, the plasma floats freely.
The negative resistance phenomenon of arc light is the explanation for the stability of the ball lightning. Thermal emission is most intense in the centre of the sphere, which is the cause of the inflating spherical shape. The surface has a lower temperature, is characterised by glowing embers, and the ions recombine at the surface.

 

 


 
 
 
 
 
 
 
BEVEZETÉS
A kutatás egyik eszköze az internetes keresés volt. Egy szép kis videó: https://www.youtube.com/watch?v=1bBNeyrMOJE). A gömbvillámoknak a fizika közel minden szóba jövő témakörét lefedő számos magyarázata* létezik. A hipotézisek centrális erőtereket, vagy ritkán elő forduló részecskéket feltételeznek, nem elfogadott magyarázatok. A gömbvillám légköri jelenség, a feltételezésünk szerint a levegő, a nitrogén és az oxigén ionjai alkotják a gömbvillámokat, és a töltéskisülés jelenségeivel leírhatóak. 
A koronakisülés színes, közel gömbszerű légköri ionizációs jelenség, de a ionjainak forrása helyhez kötött, jellemzője a parázsfény. Mesterséges előállítása tűelektródákkal történik, előállításához nagyfeszültség szükséges, elektron lavinák okozzák az ionizációt. A parázsfény nagyobb feszültségnél (a gyújtási feszültségnél) ívfénnyé alakul.
 
Irodalmi áttekintés*: a gömbvillám nem ritka jelenség, sok nem elfogadott magyarázatát publikálták. A légkör- és a villámfizikára vonatkozóan ld.: R.P. Feynman-R.B. Leighton-M. Sands: Mai Fizika, 5. kötetet, (120. o. Műszaki Könyvkiadó, 1969. ETO 53 "19" (082)), ahol a "Légköri elektromosság" című fejezetben összefoglalták a szerzők a villámok fizikáját. Az elektromos légköri feszültség több tízezer Volt/centiméter lehet, ami ionizálja az oxigént, nitrogént. Az irodalmi hipotézisekben tényleges különbség a töltött részecskék minőségében és az őket összetartó centrális erőterek eredetében van.
 
A legegyszerűbb hipotézist keresve elvetettük a centrális összetartó erőteret. Gyors elektronok, a termikus emisszióval keltett ionok okozzák a koronakisülés néven ismert fényjelenséget, a parázsfényt. A légköri feszültség elegendően nagy értékénél önfenntartó plazma alakul ki egy negatív ellenállású állapotban, csökkenő íeszültségnél is nő az elektronok mozgékonysága, az energiamegmaradás adta korlátokon belül. Az ioncsatornában a hőmérséklet emelkedés miatt kialakul a megfigyelt felfújódó gömb alak, melynek a felületén folyamatosan rekombinálódnak az ionok. A lebegő gömbvillám belsejében a nyomás közel állandó a gyújtásfeszültség felett, a hőmérséklet maximuma a középpontban van. 
Az ionok forrásai: van a villámoknak egy, a Földről vagy repülőgépekről induló, nehezen észrevehető  ioncsatorna fajtája is. A "földfelületről, főként a kiemelkedő, hegyes részekből is megindul kis lépésekben a pozitív előjelű elektromosság cikk-cakkos áramlása a felhő felé, de a felhőt sohasem éri el. A Föld felől kiinduló áramlás jellegzetessége a lilás, rózsaszínes fény, (parázsfény,  ami csak nagysebességű kamera felvételein észlelhető. Nedves levegőben az elektron lavina megindulásához körülbelül 100 kV/m  elektromos térre van szükség). A felhőből kiinduló csatorna pedig általában fehér színű." (https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning). A Földről induló, nehezen észrevehető ioncsatorna összeomlik, ha nem találkozik a felülről induló ioncsatornával, villámmal.
Az ívkisülés ismert jelenségével, termikus emisszióval és negatív ellenállással magyarázzuk a gömbvillámok stabilitását. Az ionfelhő hőmérséklete és a skinhatás okozzák a gömb alakot. A jelenség kialakulásának energiáját az elektromos légköri feszültség biztosítja. Makroszkopikusan elektromosan semleges, de plazma. Megszűnését a rekombináció és az energiamegmaradás okozza.
 
A gömbvillám leírása: a forrása a földfelületről induló, nehezen észrevehető  ioncsatornák. Az ionok a Föld felszínről származnak, a légköri feszültség hozza létre a csatornákat, és nem stabil jelenségek, ütközéses ionizáció a jellemő. Gázkisülésnél a jelenség neve  koronakisülés (parázsfény, Szent Elmo tüze, https://en.wikipedia.org/wiki/St._Elmo%27s_fire, hideg plazma), és negatív ellenállás jellemzi.
Az ioncsatorna elég nagy légköri feszültségnél ívfény, melyet termikus elektronemisszió és ismét negatív ellenállás jellemez,  (ld. alul az ábrát). Az ívfény állapot a Föld felszínétől független, stabil jelenség néhány 10 másodpercre, a megmaradási törvényeknek megfelelően. A villámok a Földről vagy repülőgépekről, esetleg nagy kapacitású más helyekről induló ioncsatornái megfelelő forrásai a gömbvillámoknak.
A gömb mérete, térfogata, nyomása, és így az ionok száma lényegében állandó, ami úgy lehetséges, hogy a felületén közel annyi ion rekombinálódik, amennyi a belsejében keletkezik a termikus emisszió következtében egyensúlyi állapotban. A nyomás és a térfogat jó közelítéssel állandó (a hőmérséklet lassan csökken a sugárirányban és időben a hőveszteség miatt). Külső energiaforrás nélkül saját energiáját fogyasztva hűl, erős az elektromágneses (fény, hő) vesztesége, a részecskék rekombinálódnak, és összeomlik az ívgömb a gyújtásfeszültség alatt. 
A gyújtásfeszültség felett a belsejében az ionizáció jellemző. A felületén parázsfény és a rekombináció a jellemző, a hőmérsékleteloszlás következménye a szimmetrikus gömbalak. Az ionok radiális sűrűségeloszlása függvénye a még nem ionizált oxigén és nitrogén molekulák szabad úthosszának, melyek a felületéről visszaáramlanak.
  
A SARKI FÉNYRŐL
A sarki fény töltött részecskéinek eredete: a napszéllel nagy energiájú elektronok és protonok közelednek a Föld felé, a földi mágneses mező ezeket a töltött részecskéket a pólusok felé irányítja, módosítja a részecskék irányát. A töltött részecskék követik a mágneses erővonalakat a felső légkörbe, gázatomokkal (főleg oxigénnel és nitrogénnel) ütköznek, az ütközések gerjesztik a gázatomokat (hideg plazma), ami fénykibocsátásra készteti a gázatomokat. A sarki fény színe a gáz típusától és attól függ, hogy milyen magasságban történnek az ütközések, pl. más az oxigén ionok színe nagy magasságban (zöld), és más alacsonyan (sárgás, ritkábban vörös).

Amennyiben színeket feleltetünk meg a hőmérsékletnek és a hullámhosszaknak 1800K és 5600K fok között, akkor:

1200px Color temperature.svg

Szinhőmérsékletek: (https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%ADnh%C5%91m%C3%A9rs%C3%A9klet)

 
 
A KORONAKISŰLÉS, ÍVFÉNY

A gömbvillámok keletkezésének fizikai modellezésére ismert jelenségeket használunk, a koronakisülést, aminek a Földről induló, nehezen észrevehető ioncsatorna a forrása (https://en.wikipedia.org/wiki/Corona_discharge)A koronakisülés a levegő helyi ionizációja, és olyan helyeken keletkezik, ahol az elektromos mező (potenciálgradiens) erőssége meghaladja a levegő dielektromos szilárdságát, az utóbbi erősen függ a páratartalomtól. Gyakran kékes izzásként látható a levegőben (Szent Elmo-tűz).

Két fajtája van, a pozitív és negatív koronák. A kétféle koronakisülés fizikai működése alapvetően eltér. Oka, hogy az elektronok és a pozitívan töltött ionok tömege, mozgékonysága lényegesen különbözik. Amikor az elektronok ütközéses ionizációt okoznak, elég nagy feszültség különbségnél az elektronlavinák keletkeznek könnyebben. Pozitív koronában az összes elektron befelé mozog az ionfelhőbe, az ionok pedig kifelé taszítódnak, a negatív koronában ellenkezőleg. A gömbvillám egy golyamat, nem statikus töltések alkotják. A korona fényét az okozza, hogy az elektronok pozitív ionokkal rekombinálódva semleges atomokat alkotnak,  amikor az elektron visszatér az eredeti energiaszintjére, fotonokat bocsát ki. A fotonok további atomok ionizációját is okozhatják, fenntartva az ionizációt. 

Elég nagy légköri feszültségnél a folyamat önmagát gerjeszti és függetlenné válik a külső feszültségtől (negatív ellenállású állapot: az áram állandó vagy nő, miközben a feszültség csökken vagy állandó), ami

                                                             az önfenntartó plazma stabilitásának feltétele.

A levegő gyújtási feszültségénél az elektronok már elegendően nagy energiájúak ahhoz, hogy képesek legyenek termikus emisszióra, (https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_ionization), megjelenik az ívfény. Az ívfényt a termikus elektron emisszió  jellemzi, a plazmában többszörösen ionizált atomok is lehetnek, és a hőmérséklete ugrásszerűen megnő (10 000 K fok is lehet), ez a gömbvillám esete. 

slide 8
 
A függőleges tengelyen az áram logaritmusa Amperben (https://www.vilaglex.hu/Fizika/Html/Gazkisul_.htm)
 
Ahol egy kis feszültség csökkenéshez (- Δ U -hoz) növekvő  Δ lg I áram tartozik, (az lg tízes alapú logaritmust jelöl) az a karakterisztikának egy "negatív ellenállású" szakasza. Az első negatív ellenállású szakasz az átmeneti szakaszban található, ahol az áramerősség azért nem nő korlátlanul, mert a magas hőmérsékletű pozitív ionok képzése energiaigényes folyamat. A második negatív ellenállású szakaszban a növekvő áramerősséget csak a megmaradási törvények korlátozzák. 
A gömbvillámok rövid idejű (≈ néhány 10 másodperc) stabilitása a második, negatív ellenállású szakasszal indokolható, ekkor termikus elektronok képződnek nagy számban, melyek a felületi rekombinációval tartanak egyensúlyt. Lényeges lépés volt a meggondolásban a koronakisülés elemzése, ami egyszerűen értelmezhetővé teszi a negatív ellenállás jelenségét ütközéses ionizáció esetén. A negatív (differenciális vagy dinamikus) ellenállás plazmákban, félvezetőkben értelmezett jelenség, előfeszített terheléseknél fordul elő, azaz U ≈ 0  feszültségnél nem létezik.  
 
Az elektromos kisülés feszültség-áram összefüggése: az önfenntartó kisülést elektron lavinák jellemzik. Kisebb feszültségnél fényemisszió nélkül (átmeneti szakasz, sötét kisülés), aztán parázsfényes izzó kisülés következik ütközéses elektron lavinákkal (parázsfény és koronakisülés: a fényt gerjesztett semleges atomok bocsátják ki).  Az elővillámhoz parázsfény, növekedő árammal csökkenő feszültség, negatív ellenállás tartozik ütközéses elektronvezetéssel, egy ioncsatorna, ami nem gömbvillám. A folyamatok légköri nyomáson történnek. Ezután a töltéshordozók termikus emisszióval ionizálnak, kisülés önfenntartó ívkisülésbe megy át. Megszakad a kapcsolat a talajjal, növekszik a áramlás intenzitása.
A hőmérséklet elegendő a gázmolekulák elektronjainak termikus emissziójához, felfújódó gömb alak jellemző a gyújtásfeszültség felett, a felületen rekombinálódnak az ionok. Ez a magas hőmérsékletű ívkisülés szakasza, a meleg plazma állapot, ld. a videót: https://www.youtube.com/watch?v=1bBNeyrMOJE.
A sugár menti eloszlások: a gömb mérete, térfogata, nyomása közel állandó, az ionok száma időben lassan csökkenhet a rekombináció következtében. A hőmérséklet csökken sugárirányban és az időben is, a hőveszteség miatt. A felületén az elektronlavinák (parázsfény) lehet a jellemző, a sugárirányban csökkenő hőmérsékletnek és a megfigyeléseknek megfelelően, az ívgömbben a termikus elektronemisszió a jellemző. 
Az energiamegmaradás törvényének megfelelően a termikus emisszió egy ideig fennmarad külső feszültség nélkül is. Külső energiaforrás nélkül saját energiáját fogyasztva hűl, erős az elektromágneses (fény, hő) vesztesége, majd a gyújtásfeszültség alatt összeomlik az ívgömb. Kívülről az ívgömb semleges, az inonizációból következik, hogy az elektronok és az ionok száma kb. azonos (https://hu.wikipedia.org/wiki/Debye%E2%80%93H%C3%BCckel-elm%C3%A9let). Közelítőleg, mert az elektronok mozgékonyabbak.
 
 A gyújtásfeszültség felett a gömbvillámon belül a termikus ionizáció jellemző. A felületén a rekombináció a jellemző, a hűlés, a hőmérsékleteloszlás következménye a szimmetrikus gömbalak. Az ionok radiális sűrűségeloszlása a félsugárig és közelében maximumot mutathat annak függvényében, hogy a még nem ionizált oxigén és nitrogén molekulák milyen távolságig jutnak be kívülről, a felületéről. A rekombinálódott levegőmolekulák az ívgömb belsejébe mozognak, az ellenkező irányú mozgásuk a atmoszferikus nyomást megváltoztatná. Ezért nem a konvektív energiaveszteség jellemző, ha nem a sugárzó veszteségek. A levegő rossz hövezető képessége miatt a konduktív veszteség is viszonylag kevés.
A gömbvillámon belül az elektronok és a pozitív ionok szabad úthosszai a meghatározóak, az elektronoké kb. 5.5 -szörös. Az ütközések csökkentik az elektronok, ionok energiáját, az ütközésekből származó energiaveszteség lassítja a részecskék mozgását negatív ellenállás esetén is. (Az ionok mozgása szupravezetés -azaz zérus ellenállás- esetén is kutatás tárgya: https://www.popularmechanics.com/science/a62121695/edge-state-atoms-energy-transmission/)
 
 
 
Upwards streamer from pool cover
 
 
A másodlagos ioncsatorna, elővillám zöld parázsfénnyel (Upwards streamer emanating from the top of a pool cover, https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning#cite_ref-57)
 
 
 
 
 
 
 
 
*Irodalmi áttekintés (felsorolás): a gömbvillám nem ritka jelenség, sok -bár néha bizonytalan- megfigyelése publikált:
- Megfigyelések története: Keul, A. G.: A brief history of ball lightning observations by scientists and trained professionals, Hist. Geo Space. Sci., 12, 43–56, https://doi.org/10.5194/hgss-12-43-2021, 2021.
https://www.eskimo.com/%7Ebillb/tesla/ballgtn.html,
- Koronakisűlés (https://en.wikipedia.org/wiki/Corona_discharge): A koronakisülés (vagy csendes kisülés) az elektromos áram egy megjelenési formája, amely normál atmoszferikus nyomású gázokban jön létre, erős, inhomogén elektromos tér jelenlétében, ha a feszültséggradiens az elektromosan töltött felület egy pontján meghaladja a gáz ionizációjához szükséges, az adott konkrét körülmények között érvényes értéket, de nem haladja meg az átütési feszültséget (ez utóbbi esetben „hangos” kisülés: szikrázás vagy elektromos ív jön létre). A koronakisülés során a közvetlen környezetben lévő gáz ionizálódik, elektromosan vezetővé válik, ún. „hideg plazma” jön létre; a távolabbi gáz eredeti állapotában marad. Jellemző kísérőjelenség a halvány, derengő (a földi légkörben a polaritástól függő kékesfehér vagy pirosas színű, a leggyakrabban csak sötétben látható) fény és a sziszegő, halkan sercegő hang. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Koronakis%C3%BCl%C3%A9s). Elektromos jellemzői a viszonylag nagy elektromos feszültség mellett kialakuló kis áramerősség, valamint a szikrázás hiánya, https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Elmo_t%C3%BCze (ezzel szemben az elektromos szikra éles, vakító fénnyel és erős hanggal jár – lásd pl.: villám).
Nicola Tesla talán előállított gömbvillámot (https://en.wikipedia.org/wiki/Colorado_Springs_Notes,_1899%E2%80%931900), nagyfeszültségű és nagyfrekvenciás eszközökkel kísérletezett. 
- A Max Planc Intézetben (https://phys.org/news/2006-06-physicists-ball-lightning-lab.html) nagy áramerősségű ívvel állítottak elő plazmát, de rövid időre, a gömbvillámok élettartamához viszonyítva.
- Brazil, újzélandi kutatók szilícium elpárologtatásával kisérelték meg           az előállítását (https://index.hu/tudomany/villam070112/http://aparadox.hupont.hu/19/05-brazil-gombvillam). A szikrák mindig tartamazzák az elektrodák darabkáit vagy azok gőzeit. Mikrohullámú előállítási kísérletek is történtek (https://www.nature.com/articles/srep28263). 
- Kapitza (Kapitza, P. L., Doklady, U.S.S.R. (1955) és https://www.nature.com/articles/185449a0a gömbvillámokat elektromágneses állóhullámokkal írja le, egy vezető ionizált plazmagömb rezonanciájaként, amely akkor jön létre, amikor a sugárzás hullámhossza körülbelül négyszerese a tűzgömb átmérőjének. Az ionokat összetartó erőtér eredete Kapitza szerint elektromágneses állóhullám, amely átlagosan egy virtuális potenciálminimumot hoz létre. Kapitza ötletét nem fgadták el általánosan az elmúlt 70 évben, életére vonatkozóan ld. https://tudosnaptar.kfki.hu/k/a/kapica/kapica.html . A potenciálminimum számítására vonatkozóan ld, pl.: (Silberg, P.A. On the formation of ball lightning. Il Nuovo Cimento C4, 221–235 (1981), https://doi.org/10.1007/BF02507400és https://pubs.aip.org/aip/jap/article-abstract/32/1/30/162547/On-the-Question-of-Ball-Lightning?redirectedFrom=fulltext).
- Neugebauer Tibor (Fizikai Szemle, gömbvillámelmélete / NeugebauerTibor = 25. évf. 1975. p. 49.) ismertet egy, a kicserélődési kölcsönhatáson alapuló kvantumelméleti elgondolást, nem lett általánosan elfogadott,  és nehezen elérhető a dolgozat, 
- Létezik továbbá egy sor olyan elképzelés, amelyeket nem lehet és nem is szabad komolyan venni.
-  (https://web.archive.org/web/20050224120205/http://www.sulinet.hu/termeszetvilaga/archiv/2000/0015/21.html) 
 
 
**Megfigyelt jellemzők, felsorolás (https://en.wikipedia.org/wiki/Ball_lightning):
- szabálytalan pályán lebeg, ("matat"), forog, gurul,
- rombol, bár nem minden esetben, 
- sokszor zivatarban fordul elő, de nem kizárólag, bár zivatarban gyakoribb,
- széllel szemben is mozoghat, sebessége 1-2 m/sec is lehet,
- térelválasztó elemeken lyukat éget, néha nyom nélkül átjut.
- a gömbvillámokat átlátszó, opálosan áttetsző homályos szélekkel írják le. Többszínű, egyenletesen világító, sugárzó lángok, szálak vagy szikrák formájában írták le, amelyek formája a gömb, ovális alakzat, könnycsepp, és ritkán korong között változik,
hirtelen eltűnnek, fokozatosan szétoszlanak, vagy elnyelődnek egy tárgyban, "pukkanva", hangosan robbanva, akár erővel robbanva, ami  komoly károkat okozhat. A beszámolók az emberre való állítólagos veszélyességükről is eltérnek, a halálos és az ártalmatlan között. Gyakran jelentenek ózonra, égő kénre vagy nitrogén-oxidokra emlékeztető szagokat.
- Átmérőjük 1-100 cm között mozog, leggyakrabban 10 cm körüli, 
A színek széles skáláját figyelték meg, a leggyakoribbak a vörös, a narancssárga és a sárga, ritkán kékes, általában opálos színű.
- Élettartama egy másodperctől több mint egy percig tart, és a fényerő ez idő alatt viszonylag állandó marad,
- a megfigyelők ritkán számolnak be hőérzetről, de megéget minden érintett tárgyat, amivel érintkezik. Néhány esetben a gömb eltűnését erős hő felszabadulása kísérte.
- Egyes gömbök vonzódnak a fémtárgyakhoz, és vezetők mentén mozognak mint a drótok vagy fémkerítések.
Egyesek épületeken belül jelennek meg előzmény nélkül, áthaladnak a zárt ajtókon és ablakokon, fém repülőgépeken belül is megjelentek, és anélkül léptek be és távoztak, hogy kárt tettek volna bennük.
- Lehetséges spektruma: szilikon, kalcium, vas, nitrogén, oxigén emisszió vonalakat figyeltek meg egy kínai spektrum mérésben nagy távolságból, valószínűleg részben szennyezések.