A HOMOKÓRÁK TÖRTÉNETE
 
 
(2025 április)
 
 
 
 

A homokóra (https://en.wikipedia.org/wiki/Hourglass) az időkülönbségek, általánosan az idő múlásának mérésére szolgáló eszköz. Két üvegburát tartalmaz, amelyeket függőlegesen egy keskeny nyak köt össze, amely lehetővé teszi az anyag (általában homok) szabályozott esését, áramlását a felső gömbből az alsóba gravitáció hatására. A felső és az alsó burák szimmetrikusak, egy izzó üvegcső cső összecsípésével készülnek. Ha a felső edény kiürült, a homokórát megfordítják, hogy ismét a homokkal telt edény álljon felül. Az adott homokóra mérési időtartamát olyan tényezők határozzák meg, mint a részecskék mennyisége és durvasága, valamint a nyak szélessége. Már az ókorban is használták, a vízórákkal egy időben. Eredete nem tisztázott. Elődje, a clepsydra vagy vízóra már Babilonban és Egyiptomban az i. e. 16. században létezett. Homokórát csak i. e. 1600 után tudtak készíteni, amikor az üvegfúvás mesterségét már ismertékA kutatás módja az internetes keresés volt, célja az  ismeretterjesztés.
 
500px Wooden hourglass
 
                                                                                             (https://hu.wikipedia.org/wiki/Homok%C3%B3ra)
 
A középkorból nincsenek feljegyzések a homokóráról, csak a a késő középkorból, az első dokumentált példa a 14. századból származik, Ambrogio Lorenzetti 1338-as, A Jó kormányzás allegóriája című freskóján. 
A tengerészeti homokórák használatát a 14. század óta jegyezték fel. Az írásos feljegyzések többnyire európai hajók hajónaplóiból származnak. Ebben az időszakban más nyilvántartásokban és hajóüzletek listáiban is megjelenik. A legkorábbi feljegyzett utalás, amelyről biztosan állítható, hogy tengeri homokórára utal, 1345-ben Thomas de Stetesham, a király La George hajójának jegyzője, III. Eduárd angol uralkodása idején keletkezett.
 
 
Ambrogio Lorenzetti 002 detail Temperance
 
                                     Unatkozó hölgy (Lorenzetti's Allegory of Good Government, 1338, https://en.wikipedia.org/wiki/Hourglass)
 
 
A tengeri homokórák népszerűek voltak a hajókon, mert a tengereken nem működtek a napórák, és a vízóráktól eltérően a szemcsés anyagokat használó homokórákra nem volt hatással a hajó mozgása, és kevésbé voltak hatással a hőmérséklet-változások (ami kondenzációt okozott a vízórákban). Amíg a homokórák nem voltak kellően pontosak a hajó hosszúsági fokának meghatározásához, a napórákat is használták a déli órákban (mert négy perces hiba egy hosszúsági foknak felel meg). Az órák kellően pontosak voltak ahhoz, hogy a hajónaplóval együtt használják a hajó sebességének csomókban történő mérésére.
 
Half hour sand glass MET ES268
 
Német homokóra, fél órás, a 16. századból, (bronz és ezüst, magassága  8.3 cm
Metropolitan Museum of Art, NY, https://en.wikipedia.org/wiki/Hourglass)
Később a homokóra a szárazföldön is népszerűvé vált a napórák mellett, mint a mechanikus órák olcsó alternatívája. A homokórát általában templomokban, otthonokban és munkahelyeken használták a prédikációk, a főzési idő és a munkaszünetekkel töltött idő mérésére. Mivel hétköznapi feladatokra használták őket, a homokóra mérete zsugorodni kezdett. A kisebb modellek praktikusak, és nagyon népszerűek voltak. 1500 után a homokóra már nem volt olyan elterjedt, mint korábban, ami a mechanikus óra* kifejlesztésének volt köszönhető, amely pontosabbá, kisebbé és olcsóbbá vált, és megkönnyítette az idő leolvasását. A homokóra azonban nem tűnt el teljesen. Bár az óratechnológia fejlődésével viszonylag kevésbé hasznosak voltak, a homokórák továbbra is használatosak maradtak régiségekként. A legrégebbi ismert, fennmaradt homokóra a londoni British Museumban található.
A 20. században telefonbeszélgetések díjkorlátozott időtartamának mérésére használták a 3 percre beállított homokórákat, műanyag házzal készítték. Ma leggyakrabban a lágy-tojás főzési idejének mérésére használják.
 
800px Budapest timewheel 02
 
Budapesti homokórás időkerék a Hősök Terénél
Egy évet mér, 180 fokot fordul el. Gránit, acél és üveg, súlya 60t. Az EU-ba történt belépés emlékére készült, 2004-ben   (https://en.wikipedia.org/wiki/Timewheel)
 
 
 
Hourglass Panta Rhei Ybbsitz
 
Óriás osztrák homokóra Ybbsitz-ben
 
*John Harrison csak a 18. században talált ki egy olyan tengeri kronométert, amely jelentősen javította a homokóra tengeri stabilitását. A homokóra mögött meghúzódó tervezési logikából elemeket vett át, és 1761-ben készített egy tengeri kronométert, amely öt másodpercen belül pontosan mérte az Angliától Jamaicáig vezető utat.