ÓLOM HASZNÁLATA A RÓMAI KORBAN

 

 

 

(2024 Július)

 

ABSTRACT

A rómaiak egy kis darab ólmot dobtak a boroshordókba, hogy édesebb legyen a bor. A keletkező mérgező vegyületet édesítőszereként is használták. Ólomból készítették a vízvezetékcsöveket, ónnal keverve ólomírónt készítettek. Hajók borítására, fúrócsigák elleni védekezésére is használták. Vegyületeit arcpúderként, rúzsként, vagy arcfestéshez használták, illetve festékekben – mint színezéket – alkalmazták. Építkezéseken a mészkő/márvány építőelemek közé öntötték, hogy földrengés esetén ne mozduljanak el az elemek. // LEAD USE IN THE ROMAN TIMES: The Romans threw a small piece of lead into wine casks, the resulting toxic compound was also used as a sweetener. Lead was used to make plumbing pipes, and mixed with tin to make, for example, lead clay. It was also used to coat boats and to protect them from drilling augers. Its compounds were used as face powders, lipsticks and face paints, and in dyes - as a colouring agent. It was poured between limestone/limestone building elements.

 

 


BEVEZETÉS  

A legrégebbi ismert ólom tárgy egy Törökországban talált kis szobor, i. e. 6500-ból. A babilóniai Függőkert padlózata ólomból készült, hogy visszatartsa a nedvességet. Egyiptomban edénymázt készítettk ólomból (https://www.manorfarmbourton.co.uk/wp-content/uploads/2020/10/Roman-Era.pdf). A halászok is használták hálókhoz nehezékként, az evezősök pedig az evezők kiegyensúlyozására. A kínaiak 4000 évvel ezelőtt érmék készítéséhez, ahogyan az ókori görögök és a rómaiak is, a gladiátorok pedig az öklüket borították be vele. Az ólom nélkülözhetetlen volt a Római Birodalom vízvezeték csövekhez, az ónhoz, koporsókhoz és a villák ereszcsatornáihoz használták. Az ezüsttel együtt bányászták, ugyanazokon a lelőhelyekben fordult elő. Ötvenkét  ólomlemezzel bélelték a Bath-i fürdőt Angliában. 

Az ólom
Elemi állapotában ezüstös szürke színű, puha, hajlékony, jól megmunkálható, nyújtható, forrasztható és hegeszthető, korrózióálló nehézfém, vegyjele Pb. Felületét levegőn egy védő sötétszürke oxidréteg vonja be, ami a korrózióval szemben igen ellenálló, sok maró anyag tárolására is használják.
Legfontosabb érce a galenit (PbS), olvadáspontja: 327,46 °C. Vegyületei mérgezőek, idegrendszeri károsodást és agyi elváltozásokat okoznak. A mérgezést fokozza, hogy nem ürül ki a szervezetből (https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93lom). 
Athén ólombányáinak füstje nevezetes volt már az ókorban is. Az ólmot legfontosabb ércéből, a galenitből (PbS) vonják ki, melynek ólomtartalma 86,6 %, ami emellett arzént, ónt, antimont és ezüstöt is tartalmaz. A világ ezüsttermelésének legnagyobb része galenitből származik, nem pedig ezüstércből, a galenitet sokkal nagyobb tömegben bányásszák és dolgozzák fel. Az ezüstérmének, mint fizetőeszköznek a megjelenésekor (i.e. 2700 után) még sokáig az ezüst kinyerése volt a galenitbányászat elsődleges célja, az ólom csupán mellékterméknek számított. A galenitet először levegőn pörkölték, így ólom(II)-oxiddá alakult, melyet később szenes redukcióval fém ólommá redukáltak. A másik előállítási mód szerint az ólom(II)-oxidot galenittel összekeverve pörkölik, így a kéntartalma kén-dioxiddá ég el és fém ólmot kaptak (https://bencsik.rs3.hu/hajok-toertenete-a-velencei-flotta/212-olom-az-okori-a-mediterraneumban.html).
A rómaiak egy kis darab ólmot dobtak a boroshordókba
 
Az ólom ecetsavval édes ízű vegyületet alkot, ezért a rómaiak egy kis darab ólmot dobtak a boroshordókba, amforákba. Szerették az édes vizezett bort, víz helyett itták. Az ólom-acetátot a kor kedvelt édesítőszereként használták a korban szigorúan hígítva-fűszerezve fogyasztott borokhoz adagolva. A korabeli leírások alapján a római arisztokrácia egy-másfél liter bort fogyasztott naponta, ami az egyéb beviteli módokat hozzászámolva azt jelenthette, hogy egy szomjasabb római akár napi 150-200 mikrogramm ólommal terhelte a szervezetét. Az ólommérgezés legfőbb forrásának ma az ólomtartalmú főzőedényeket, az ételízesítőként és tartósítószerként feldolgozott ólomszármazékokat tartják. Az édesített bort nevezték defrutumnak, a további forralás és lepárlás után visszamaradt ólomcukor-szirupot pedig sapának, amit gyümölcsök édesítésére, illetve tartósítására használtak. Az ólomcukor elterjedt a római arisztokrácia köreiben, mivel olyan finom mint a méz, de attól eltérően az év minden szakaszában rendelkezésre állt.
 
food history trends what ancient romans ate wine
 
 

17 main

 

 
Az ólom használata
Felhasználták építkezéseknél, pl. az alexandriai világítótorony mészkő tömbjeinek az összeerősítésére. Használták az ólom(II)-oxid egyes kerámiamázak alapanyagaként, ólomoxid és mínium festékeknél. A PbO -t levegőn hevítve míniumot kaptak, ami korróziógátló vörös festék (https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%ADnium). Ólomszulfát: (https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93lom(II)-szulf%C3%A1t), az ólom(II)-szulfátot pigmentként használják fehér festékek (vízálló ólomfehérek) gyártásakor. Mérgező hatása miatt nem használható belső festésre. Hátránya, hogy a levegőben található kén-hidrogén hatására ólom-szulfiddá alakul, megbarnul. Felhasználják ólomüveg készítésére is. Régebben ólomból készítettek vízvezetékcsöveket, ónnal keverve óntárgyakat, pl. ólomírónt. Hajók borítására, fúrócsigák elleni védekezésére is használták kb. 1 mm-es vastagságban. Sok időszámítás előtti hajóroncsban találtak ólomból készült tárgyakat (https://bencsik.rs3.hu/component/content/category/213-hajok-toertenete-az-okori-mediterraneum-hajoroncsai.html?layout=blog&Itemid=101: az ólom használata az időszámítás előtti roncsok alapján). A kutatás módja az internetes keresés volt a Wikipedia oldalairól kiindulva, célja az ismeretterjesztés. 
Vegyületeit arcpúderként, rúzsként, vagy arcfestéshez használták, illetve festékekben – mint színezéket – alkalmazták. Építkezéseken a mészkő/márvány építőelemek közé öntötték, hogy földrengés esetén ne csússzanak el az elemek. Az ókori Rómában és a Római Birodalom más városaiban a vízvezetékrendszer csöveit ólomból (és agyagból) készítették – ez volt az ólom legfontosabb felhasználási területe.
 
Utcai ólom
 
 
Lingotesplomo carthagonova 2
 
  
 
Ólombányák   
A legnagyobb római ólombányák a Rio Tinto (folyó) mentén vagy annak közelében voltak Dél-Hispaniában. Britanniában a legnagyobb források Mendipben, Délnyugat-Angliában és különösen Charterhouse-ban voltak. I. u. 49-ben, hat évvel Britannia megszállása és meghódítása után a rómaiak Mendip, valamint Derbyshire, Shropshire, Yorkshire és Wales ólombányái már teljes műszakban működtek. I. u. 70-re Britannia megelőzte Hispániát, mint vezető ólomtermelő tartomány. A spanyolok hamarosan panaszt tettek Vespasianus császárnál, aki viszont korlátozta a Britanniában kitermelt ólom mennyiségét. A brit ólomtermelés tovább nőtt, és a második század végére - a harmadik század elejére datálható ólomtömböket találtak. A kutatások szerint Pompejiben - a Vezúv Kr. u. 79-ben történt kitörésekor elpusztult városban - brit ólmot (somerseti ólmot) használtak. Anglia, Skócia, Wales és Írország mind gazdagok természetes ólomércekben, melyeket az antik kor óta folyamatosan bányásznak. Valószínűleg Nagy-Britannia gazdag ólomtartalékai – a hozzájuk kapcsolódó ezüstkészletekkel – vonták magukra Róma és Caesar érdeklődését.
 A fémkohászatot több ezer évvel megelőzte a kovácsmesterség, az ősi kovácsok a termésfémként megtalálható arzénbronzból készítettek fegyvereket, először lándzsa- és nyílhegyeket, az arzén az ókori kovácsoknak sántaságot okozott
(https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C5%91r%C3%A9zkor). A kalkolitikum az arzénbronzról kapta a nevét. Az ólmot öntötték, nem kovácsolták.  
Az ezüst olyan értékes volt, hogy inkább bányászták az ólmot is, pedig csak 1% ezüstöt tartalmazott. Plinius szerint „Hispaniában és egész Galliában igen fáradságos munkával ássák ki, Britanniában azonban a föld felszínén van, és annyira bőségesen, hogy törvénynek kell kimondania: egy bizonyos mennyiségnél nem termelhetnek ki többet” (NH XXXIV. 164–165; Darab Ágnes fordítása). Az ólomra is óriási szükség mutatkozott a birodalom minden területén. Néhány egy 1. századi hajóroncsban talált ólomöntvény alapján (Cabrera 4,5,6; Port-Vendres II; Saintes-Maries-de-la-Mer 1; Lavezzi 1; Sud-Lavezzi 2; Sud-Perduto 2) rekonstruálták az ólomöntvények előállításának és kereskedelmének egyes fázisait. Először az olvasztott ólmot formába öntötték, amelyen egy öntvényjelzés került, majd a már kihűlt öntvényre más pecséteket is tettek. A Carthago Nova (Cartagena) környéki ólombányák öntvényei a Kelet-Mediterráneumba is eljutottak, ami a kitermelés és szállítás nagyfokú – és birodalmi léptékű – szervezettségére utal." (http://real.mtak.hu/74991/1/Grull_nyomdanak.pdf)
 
 
Rómaimkovácsok
 
ge
 
 
Római kori kovácsműhelyek

Nem az ólom okozta a Római Birodalom általános hanyatlását! Az ólomnak nem volt döntő szerepe a Birodalom bukásában. Visszatérő kérdés, hogy „az ólom miatt bukott-e el a Római Birodalom?” 
Gyakori válaszok: 
a méretéből adódó decentralizált vezetése miatt, és hogy nem a rómaiak hódították meg a germánokat, hanem a germánok, a gótok hódították meg Rómát, és hogy a hadimorál romlása okozta az összeomlást, mert a légiók helyett idegen zsoldos hadseregeket alkalmaztak. Inkább tünet mint ok, hogy megszűntek az útépítések, sőt elhanyagolták az utak karbantartását. Az utakat korábban a légiók építették.  

STATISZTIKÁK

Az ólom használatra vezetik vissza néhányan a birodalom polgárainak fizikai, szellemi degenerációját, az arisztokrácia körében általános, – és már Augustus császár által demográfiai válságként értékelt – gyermektelenséget, és a római uralom alatt élők fizikai ellenálló képességének általános hanyatlását. Összehasonlító régészeti adatok azt mutatják, hogy a római alattvalók maradványaiban sokkal több ólom mutatható ki, mint a vaskori elődeik vagy népvándorlás kori utódaik csontjaiban. Britannia provincia területének lakói a római korban átlagosan 3 centiméterrel voltak alacsonyabbak a hódítás előtti és utáni korszakokban a területen élt és eltemetett embereknél. A régészeti leletek statisztikai használata körüli kételyek, az egyes adatsorok mögötti okokat övező bizonytalanság miatt meg kell említeni, hogy az ólommérgezés jelensége a Római Birodalom – és vele együtt a fémmegmunkálás – hanyatlásával jelentősen ritkult, de eltűnni soha nem tűnt el. Az ezüstbányászat melléktermékeként sok ólmot bányásztak, a nevezetes ezüst sestertius római érem volt, a pénzrendszer fontos pénzegysége. 

olom

 
 
image002
 
 
 A mérések i.e. 800 és i.sz. 250 közti időszakról részletesen tanúskodnak. Számos fém előfordulását vizsgálták, s ezek közül az ólom és az antimon azok, amelyek a bányászattal és fémfeldolgozással összefüggésben kerültek a légkörbe. Az alpesi minták pontosabb képet adnak, mint a grönlandiak. A jégminta ólom- és antimontartalma mellett a rétegek korát is kiszámították a jégbe zárt széntartalmú szemcsék alapján és a jégfelhalmozódás sebessége alapján is, illetve az adatokat összevetették mind a grönlandi jégmintákéval, mind pedig az európai tavi- és mocsári üledékek elemzésének eredményeivel. A legnagyobb mennyiségű szennyező anyag azokban az években volt, amikor jól ment a rómaiaknak, s kevesebb volt akkor, ha például háborúztak, vagy gazdasági hanyatlás következett be. Kb. i.e. 140 körül, a köztársasági kor középső időszakában volt egy kiugró érték, majd egy másik a birodalmi kor ideje alatt, i.sz. 2. században. Az ókori bányászatot megelőző idők háttérértékéhez képest az antimon 6-10-szeres, az ólom pedig 15-30-szoros mennyiségben volt a jégmintákban, összességében mintegy 500 éven keresztül látni lehet a két fém mennyisége alapján a rómaiak fémfeldolgozását, illetve e tevékenység légszennyező hatását. Az antimon, számos más fémmel együtt az ólomércek mellékanyaga. Az ólmot az ezüst kinyeréséhez is használták, a gazdasági prosperitás miatt jelzésértékű, mert ekkor az ezüstpénzek mennyisége is megnőtt.
Az ólomtermelés a 80.000 t/év maximumát a Római Birodalom virágkorában érte el, mely kb. akkora nagyságrendű volt, mint az ipari forradalom ólomtermelése 2000 évvel később. Az ólmot főként az Ibériai félszigeten, a Balkánon, az ókori görögök területén, a briteknél és Kis-Ázsiában bányászták. Az ólomtermelés a Római Birodalom bukását követően drasztikusan csökkent, s az i.u. 900 tájékán érte el a néhány ezer t/év minimumát. Majd a termelés a kb. az i.u. 1000-től megnyitott új közép-európai ólom- és ezüstbányáknak köszönhetően újra emelkedni kezdett (Makra László https://www2.sci.u-szeged.hu/eghajlattan/legszenny3.htm).