A bronzkorban kezdődött az írott történelem: a mezopotámiai, az egyiptomi, az anatóliai és az Égei-tengeri kultúrákban. A következő, a vaskorszakban terjedt el a betűírás és Mezopotámiából az égetett tégla használata a Mediterráneumban. A mezőgazdaságot a búza után az árpa és a köles termelése jellemzi. A kor a nevét az arzénbronz eszközökről kapta, ami a természetben megtalálható termésfém. A bronzkorban ismerték fel, hogy a rezet ónnal ötvözve önthető, illetve kemény, fegyverkészítésre alkalmas fémötvözetek kaphatóak, az ónbronzok. A bronzkor végét egy, a mai napig vitatott folyamat, a Bronzkori Összeomlás (https://www.worldhistory.org/Bronze_Age_Collapse/) zárta le, amikor megszűnt az addig használt ékírás (pl. a hettiták tábláit még olvassák), és az írás hiánya miatt az átmeneti kort Sötét-kornak nevezik a kutatók. A bronzkori összeomlás elfogadott oka a tartós aszály volt. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.
Egyiptomi döfőorros hadihajó i.e. 1200 -ból
A tűz lényeges szerepet játszott (https://www.worldhistory.org/Bronze_Age_Collapse/)
Mélyen a szárazföldön is gyújtogattak. A "Termékeny félhold" irányában vándoroltak
A Tengeri Népek támadásai több hullámban, kb. két évszázadig tartottak, közöttük a Trójai-háború, az Égei-tengerről indultak
(https://chaamjamal.wordpress.com/2018/08/16/collapse/)
A BRONZKORI ÖSSZEOMLÁS OKAI
I. e. 1200 körül meleg volt, de nem volt extrém meleg a téli éghajlat (https://www.ancientportsantiques.com/ancient-climate/temperature/)
Hőmérséklet értékek a grönlandi jégmintákon mérve, i.e. 1200 körül egy extrém meleghullám volt (https://en.wikipedia.org/wiki/8.2-kiloyear_event)
I.e. 1200 körül extrém meleg volt (https://en.wikipedia.org/wiki/8.2-kiloyear_event)
A népvándorlás a "Termékeny félhold" irányában történt. A termékeny félhold a Közel-Kelet egy félhold alakú területe, ami eredetileg Mezopotámiát és Levantét foglalta magában (https://hu.wikipedia.org/wiki/Term%C3%A9keny_f%C3%A9lhold), de később hozzáértették a Nílus-deltát is.
A "Termékeny félhold" (https://hu.wikipedia.org/wiki/Term%C3%A9keny_f%C3%A9lhold)
A 2024-es évhez hasonló "viharos esőzések és áradások, a gyorsan erősödő trópusi ciklonok, az elviselhetetlen hőhullámok, a nehezen szűnő aszályok, és a pusztító bozót- és erdőtüzek" elől menekültek a bronzkoriak? A bronzkori tüzek méretéről, eredetéről nem tudunk semmit. Felvetjük, hogy a bronzkori összeomlást a kiterjedt felszíni és korona-, bozóttüzek okozták, és a vándorlók termőföldeket kerestek. A tüzek a hőhullám idején folyamatosan előfordulhattak.
Hőmérséklet bronzkori összeomlás idején (https://www.flickr.com/photos/6959/512589663)
A Holt-tenger vízszint az emúlt 4000 évben (vastag vonal, 3200 éve közel 50 méteres esés történt,
Felszíni a tűz akkor, ha csak az erdők aljnövényzete ég, és korona tűz a neve, ha az a lombkoronák is leégnek. Tüzek közel 50 %-a tavasszal, a kilombosodás előtt keletkezik, és döntő hányaduk mezőgazdasági tevékenységgel függ össze. A koronatüzek többnyire fenyőerdőben történnek, és a bozóttüzek jellemző hónapja a szeptember.
*
"Desolation is for Tjehenu;
Hatti is pacified;
Plundered is the Canaan with every evil;
Carried off is Asqaluni;
Seized upon is Gezer;
Yanoam is made non-existent;
Israel is laid waste—its seed is no more;
Kharru has become a widow because of Egypt.
A sor fordítása: „Kánaán népe nyomorult fogoly, Askelon meghódítva, Gezert elfoglalva, Janoám elpusztult, Izrael puszta, magva nincs többé.” "A rövidség miatt nem állapítható meg sok információ, de míg a többi név után az országot jelentő determinatívum áll, Izraelé után a népet jelentő, ami arra utal, ebben az időben nem országként, hanem népként (esetleg nomádokként), állandó városállam nélküli csoportként tekintettek rájuk." (Wikipédia)
**
Kb. i. e. 1190 - ben Tróját és Bübloszt lerombolják.
Kb. i. e. 1187 - ban Kadesh-t rombolják le.
Kb. i. e. 1180 - i. e. 1178 között III. Ramszesz megerősíti Xois-t (https://en.wikipedia.org/wiki/Sakha,_Egypt).