A  GRÖNLANDI JÉG MOZOG
 
(2025 január)

 
 
 
ABSTRACT
A grönlandi jégsapka a felszíne keménynek és mozdulatlannak tűnik, de a hó és a jég lassan deformálódik, a hőmérséklettől és a sűrűségtől függően. A látszólagos stabilitás ellenére a jégsapka 1996-tól folyamatos és lassú mozgásban van, a központ felől kifelé terjedve. A grönlandi jégtakaró mindig veszít némi tömeget a partjainál leszakadó jég (jégborjak) következtében, a partok irányában mozog, táplálja a fjordokat, de a veszteséget a hóesés ellensúlyozta 1996-ig. 1996 után Grönland már minden évben veszített jégtömeget. Grönland jégtakarójának térfogata ~2 900 000 köbkilométer. Grönland 193 ± 25 km2 (63 ± 6 Gigatonna) jeget veszít évente, minden évben visszahúzódik a májusi maximális méretről a szeptember és október közötti a nyári minimumra // THE GREENLAND ICE IS MOVING: The Greenland ice cap appears hard and immobile on the surface, but snow and ice are viscous and elastic materials that slowly deform in space and time, depending on temperature and density. Despite its apparent stability, the ice cap is in a state of continuous, slow movement from the year 1996, spreading outwards from the centre. The Greenland ice sheet is always losing some mass due to ice (ice calves) falling off its shores, moving towards the coast and feeding the fjords, but the loss was compensated by snowfall until 1996. After 1996, Greenland lost ice mass every year. The volume of Greenland's ice sheet is ~2 900 000 cubic kilometres.
 
 
BEVEZETÉS
Grönland Dánia autonóm területe, és az Európai Unió egyik tengerentúli országa, állampolgárai az Európai Unió állampolgárai is.  56 583 lakosával (2022) Grönland a világ legritkábban lakott régiója. Fővárosa és legnagyobb városa Nuuk. Kulturálisan Európához (különösen Norvégiához és Dániához) kapcsolódik több mint egy évezrede (https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland).
 
Nuuk city below Sermitsiaq
 
 
 
Az ősök a mai Kanada területéről vándoroltak be, Grönland lakatlan déli részét a 10. századtól kezdődően a skandinávok telepítették be (korábban Izlandra települtek be a vikingek), a 13. században pedig az inuit indiánok érkeztek. A 2008-as grönlandi önkormányzati népszavazáson a grönlandiak megszavazták azt az önkormányzati törvényt, amely hatalmat ruházott át a dán kormányról a grönlandi kormányra.  A dán kormány megtartotta az állampolgárságot, a monetáris politikát és a külügyeket, beleértve a védelmet is. Grönland legtöbb lakosa inuit indián. A lakosság főleg a délnyugati parton koncentrálódik, a sziget többi része  ritkán lakott. Thule kultúra (1300-tól napjainkig): az inuit nép a jelenlegi grönlandi lakosság egyik őse.  A Thule-kultúra népe kelet felé vándorolt ​​a mai Alaszkából i.sz. 1000 körül, és 1300 körül érte el Grönlandot. A Thule-kultúra volt az első, amely olyan technológiai újításokat vezetett Grönlandon, mint a kutyaszánok. Az inuitok elmondása szerint léteznek emlékek a skandináv lakossággal való érintkezésről és konfliktusokról.
 
nuuk greenland secret atlas
 
 
                                                                                                     Grönland legnagyobb városa Nuuk
 
IL4
 
 
 
 
Grönland az Északi-sarkvidék és az Atlanti-óceán között fekszik, a kanadai sarkvidéki szigetcsoporttól keletre, a világ legnagyobb szigete. Grönlandon  található a világ legészakibb szárazföldi pontja. A globális felmelegedés miatti jégolvadás, az ásványkincsek bősége, valamint Európa, Észak-Amerika és az Északi-sarkvidék közötti stratégiai helyzete miatt Grönland a nagyhatalmak érdeklődésének középpontjában van. A sziget különösen értékes ritkaföldfémekben, mint például az urán, kobalt és nikkel. Találhatóak Grönlandon szénhidrogénkészletek is, amelyek jelentős  stratégiai értéket képviselnek. Az Egyesült Államok katonai övezettel rendelkezik a szigeten, és a Pituffik Űrbázissal. Grönland háromnegyedét állandó jégtakaró borítja. Villamosenergia-termelésének 67 százaléka megújuló energiából származik, főként vízenergiából.
 
Greenland bedrock
                                                                                              (https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland)
 
GRÖNLANDI JÉG