A GYALOGHINTÓ, A HORDSZÉK ÓKORI TÖRTÉNETE
(2022 szeptember)
ABSTRACT
A hordszék vagy gyaloghintó egy emberi erővel -néha lóval, szamárral, tevével, elefénttal- működtetett, kerék nélküli járműtípus, ami számos kultúrában használatban volt. /THE ANCIENT HISTORY OF THE SEDAN, THE CARRYING CHAIR:
The stretcher or walker is a wheelless vehicle powered by human power, or by a horse, donkey, camel or elephant, which was used in many cultures.
The stretcher or walker is a wheelless vehicle powered by human power, or by a horse, donkey, camel or elephant, which was used in many cultures.
BEVEZETÉS
A szék a legősibb bútordarabunk (az aztal csak későn terjedt el), rövid története:
A szék története (4)
A hordszék vagy gyaloghintó egy emberi erővel -néha lóval, szamárral, tevével, elefánttal- működtetett, kerék nélkül járműtípus, ami számos kultúrában használatban volt. Európába a gyarmatokról a 16. századtól került vissza a közlekedés ezen módja. Általában két személy hordozta a gyaloghintókat, de nagy, nehezebb gyaloghintók – illetve nehezebb utasok – esetében 4, 8 stb. főre volt szükség. Vitték kézben, vállon, függesztve. A hordszékek súlyára, tömegére vonatkozóan nincsenek adatok. A gyaloghintókat rövid távon, például városon belüli közlekedésre használta főleg az arisztokrácia. Bár funkciójában, méreteiben más, mégis ehhez hasonló a hordozható (https://en.wikipedia.org/wiki/Litter_%28vehicle%29, https://www.historic-uk.com/CultureUK/Sedan-Chair/) uralkodói trónusok használata, például a pápa hordszéke (sedia gestatoria):
Pápai hordszék (VIII. Pius gyaloghintója)
Ókori hordszékek
Egyiptomi hordszék i,e, 2600-ból (https://en.wikipedia.org/wiki/Hetepheres_II)
Az Óbirodalom idején a hordszékeket különböző számú - kettőtől huszonnégyig terjedő - hordár szállított, valamennyi képen a vállukon. A hordozószéken ülő személy testének alsó része, amely az Óbirodalomban részben látható volt az oldalsó nyílásokon keresztül, a Közép-Birodalmi képeken nem látható.
Hordszék az i.e. 19. sz.-ból, Egyiptom (4)
Festették a hordszékeket is: a fehér színt ( Felső-Egyiptomi koronájának színét) mészkőpor és gipszpor (alabástrom pora) egyenlő arányú keverékéből állították elő, később ólom karbonátból. A vörös színt (férfiak bőrszínét, Alsó-Egyiptom vörös koronájának színét) vasoxidból, a sárgát okkerből (a nők bőrszíne) készítették, keverték. A zöldet a malachit nevű réz ásvány porából nyerték, szemfestéknek is használták. A feketét koromból, de több ókori kultúrában, így Egyiptomban is, antimon-tartalmú szemfestéket használtak.
Masztaba falikép (4)
Római hordszék (4)
Római hordszék (4)
Érdekességek
Kínai szamaras hordszék (4)
Lovas hordszék (IStock)
Tevés hordszék (4)
Elefántos hordszék Angkorban (4)
Függesztett Madeiria-i hordszék (4)
Függesztett kínai hordszék (4)
Kínában gyakori, elterjedten használják a mai napig (https://resources.made-in-china.com/article/culture-life/QxJmCKaEUnlp/Sedan-Chair-The-Most-Popular-Vehicle-in-Ancient-China/):
Bambuszból készült keretes kínai, alkalmi változat (4)
Minden korban elég kényelmetlen alkalmatosság volt (4)
IRODALOMJEGYZÉK
(1) ROAF, Michael: A Mezopotámiai Világ Atlasza, Helikon, Budapest, 1998.
(2) Kákosy, László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája. Osiris Kiadó, Budapest, 2005.
(3) Marjai, Imre - Pataky, Dénes: A hajó története. Corvina, 1973.
ill. Marjai, Imre: Nagy hajóskönyv. Móra Ferenc Könyvkiadó, 1981. ISBN 963 11 5573 0
(4) WIKIPÉDIA, a képek eredetét nem midig sikerült utólag kideríteni, az INTERNET-s kutatás egyik tulajdonsága, hogy nagy és összegyűjtött, összeolvasott agyag mennyiségileg kis része egy dolgozat és utólag gyakran nem sikerül kideríteni a képek, térképek eredetét.