Az Északi-sarkkör felmelegedése
 
        (2025 május)
 
 
 
 
 
 
A jelenlegi klímamodellek szerint az Északi-sark első jégmentes napja már 2027-ben bekövetkezhet. A jégmentesség csak időszakos jelenség lenne, de a hosszabb jégmentes időszakok az elkövetkező évtizedekben gyakoribbá válhatnak. A kutatások szerint a tengeri jég évente több mint 12%-kal csökken, és ha a jég területe 1 millió négyzetkilométer alá csökken, akkor a régiót „jégmentesnek” lehet tekinteni, ami komoly hatással lesz az Északi-sark ökoszisztémájára és a globális klímára, mivel a jég eltűnése tovább gyorsítja a felmelegedést és befolyásolja az óceáni áramlatokat, a közlekedést.
 

arctic death spiral

A sarki jég mennyiségének története 2025-ig

(Forrás: https://www.arcticdeathspiral.org/, a sarki jég vastagságának becslése: https://psc.apl.washington.edu/research/projects/arctic-sea-

ice-volume-anomaly/)

 
 
 
 
Az Arktisz 2024-ben melegedett, a hőmérséklet a valaha mért legmagasabbak közé tartozik. Az éves felszíni levegő hőmérséklete a második legmelegebb volt 1900 óta, a 2023-as ősz, és a 2024-es nyár különösen meleg volt. 2024 augusztusának elején egy hőhullám minden idők legmagasabb hőmérsékletét döntötte meg több észak-alaszkai és kanadai közösségben. A 2024-es nyár volt a feljegyzések szerint a legcsapadékosabb az Arktiszon. Az európai sarkvidék is extrém meleget tapasztalt, 2024 volt a régió harmadik legmelegebb, az arktiszi szárazföldön pedig a negyedik legmelegebb év. Svalbard harmadik egymást követő évben jegyezte fel a legmelegebb nyarat. 
Az Arktisz a globális átlagot messze meghaladó ütemben melegszik, ezt a jelenséget arktiszi amplifikáció-nak nevezik, ami felgyorsítja a jégolvadást, és növeli a hőmérsékletet, mert csökkenti az albedót. Az elmúlt kilenc év a kilenc legmelegebb év az Arktiszon a feljegyzések szerint. (https://arctic.noaa.gov/report-card/report-card-2024/).  Az augusztusban jégmentes Jeges-tengeri régiók 1982 óta évtizedenként 0,5°F (0,3°C) ütemben melegednek. A Jeges-tengert körülvevő sekély tengerek többségében az augusztusi átlagos tengerfelszín-hőmérséklet 2-4°C-kal melegebb volt az 1991-2020 közötti átlagnál, bár a Csukcs-tenger 1-4°C-kal hűvösebb volt az átlagosnál.
 
Az Északi-sarkkör területe az utóbbi években jelentősen felmelegedett. 2023 volt a hatodik legmelegebb év az Arktiszon, a nyári hőmérsékletek pedig elérték a valaha mért legmagasabb értéket. A jégmentes Jeges-tengeri régiók átlagos tengerfelszíni hőmérséklete évtizedenként körülbelül 0,5 °F-kal emelkedik. Az elmúlt, 2023 szeptember 17-i tengeri jég kiterjedése (2007-2023) a feljegyzések szerint a legalacsonyabb volt, ami a jégtakaró folyamatos csökkenését jelzi. A 18 legalacsonyabb szeptemberi minimális jégkiterjedés mind az elmúlt 18 évben fordult elő. Az Északi-sarkon az éves átlaghőmérséklet télen mínusz 40 Celsius-fok, nyáron pedig 0 Celsius-fok. Ezzel szemben a Déli-sarkon sokkal fagyosabbak az átlaghőmérsékletek, az éves átlaghőmérséklet télen mínusz 60 Celsius-fok, nyáron pedig mínusz 28,2 Celsius-fok.
 
 Hőmérsékletek az Északi-sarkkörön (https://poseidonexpeditions.com/about/articles/temperature-in-arctic-circle/): Az Arktisz, amelyet a napsugárzás jellemzői alapján általában az északi szélesség ~66° 34'-e (az északi sarkkör) feletti területként definiálnak, hatalmas terület, rövid, hűvös nyarakkal és hosszú, hideg telekkel. Olyan országok, mint Kanada, az Egyesült Államok (különösen Alaszka), Izland, Grönland, Norvégia, Svédország, Finnország és Oroszország, sarkvidéki szárazföldi területekkel és szomszédos tengerekkel rendelkeznek, amelyek részben szintén a Jeges-tenger részét képezik.
Az északi-sarkkör hőmérséklete szezonális és helyi változékonyságot mutat, ami azt jelenti, hogy az Északi-sarkvidék egészét leíró átlagos számok nem mindig pontosak egy kiválasztott városra, területre vagy hónapra vonatkozóan. A régió tengerhez való közelségétől, a tengerszint feletti magasságtól, valamint a jég- és hótakaró pillanatnyi állapotától függenek. Észak-Alaszka, Kanada és Szibéria általában a leghidegebb sarkvidékek, ahol a legalacsonyabb hőmérséklet −54 és −46°C (−65 és −50°F) között mozog. A szélviharok miatt még hidegebbnek is éreznénk őket.
Mennyi az átlaghőmérséklet az Arktiszon? Az Északi-sarkkör hőmérsékletét évente vagy havonta mérik, és általában külön figyelik a reprezentatív földrajzi területeken is. Egy összehasonlítás:
 
Északi-sarkkör éves átlaghőmérsékletei
 
Terület                     Állomás          Éves átlag hőmérséklet
Murmansk (Russia) Murmansk         0° C (32° F)
Svalbard (Isfjorden) Isfjord              -4.4° C (24.8° F)
Alaska                      Point Barrow   -12.2° C (10.4° F)
Tiksi (Russia,
northernmost port)   Tiksi                 -13.3° C (8.6° F)
Canadian                 Briya Resolute -16.2° C (3.2° F)
Arctic Basin              NP 7-8             -18.2° C (-0.4° F)
Greenland (Ice Sheet) Centrale       -28.1° C (-18.4° F)
 
Általánosságban elmondható, hogy az Északi-sarkkörön a havi átlaghőmérséklet egész évben 10°C (50°F) alatt van, még nyáron is. A nyár és a tél közötti különbségek összehasonlításához nézzünk meg két olyan régiót, amelyeket a sarkvidéki utazók többnyire látogatnak: Ilulissatot Grönlandon és Longyearbyent Svalbardon, a nyár és a tél közötti különbségek eléggé szembetűnőek.
2121989 1500 temperature 1
 
                                                                (https://poseidonexpeditions.com/about/articles/temperature-in-arctic-circle/)
 
 
 
792526 1500 temperature 1
 
                                                              (https://poseidonexpeditions.com/about/articles/temperature-in-arctic-circle/)
Mennyi az Északi-sark legmagasabb hőmérséklete? Nincs közvetlenül az északi szélesség 90°-án felszerelt meteorológiai állomás, mert ott csak sodródó tengeri jégtáblák találhatóak. Az Északi-sark hőmérséklete interpolálható két legközelebbi szárazföldi állomás segítségével, becsülhető sodródó mérőállomások és webkamerák segítségével, vagy műholdas megfigyelésekből származtatható. Az adatok szerint akár 22°C-ig is melegedhet a hőmérséklet.
A legalacsonyabb sarkvidéki hőmérséklet: az Arktisz különböző területein kutatóállomások által rögzített hőmérsékleti mérések −62,1 és −69,6°C (−79,6 és −92,2°F) között mozognak. A régió legalacsonyabb hőmérsékletét 1991-ben mérték a grönlandi Klinck állomáson, annak ellenére, hogy a sziget időjárása nyáron meglehetősen enyhe, és 20°C-ra is felmelegedhet. Az orosz sarkvidéki területek, amelyek részben permafroszton helyezkednek el, hasonló téli hőmérsékleti értékeket mutatnak, amelyek mindössze néhány fokkal magasabbak a rekordnál.
 
Időjárás az Északi-sarkkörön
Olyan helyeken, mint Svalbard, Grönland és a Ferenc József-föld, az Északi-sarkkörön a nyári időjárás meglehetősen mérsékelt: a hőmérséklet 0°C körül van, Ha a Nap nem nyugszik le, kevesebb a csapadék, bár időnként havazik és esik az eső, egyes tengerek és vízmedencék teljesen jégmentesek, másokat pedig részben vékony jég borít, ami lehetővé teszi a hajózást. A késő tavasz és a kora ősz továbbra is alkalmas a turizmusra, kereskedelemre, a szezon elején sok jéggel, ami azt jelenti, hogy több esély van a jégtől függő vadvilág és a szeptemberi északi fény látványának megfigyelésére. A téli időjárás meglehetősen zord lehet, különösen a szárazföldi területeken, mivel a napfény korlátozott, és nincs körülötte víz, ami felhalmozhatná a meleget.
Arktiszi régió hőmérsékletei mérései
Az utóbbi években az Északi-sarkkör időjárása a globális felmelegedés irányába tolódik el. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedése is kiváltja, elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok elégetése, ami a légkörben csapdába ejti a hőt. Gyakran jelentenek új hőmérsékleti rekordokat. 2020-ban az arktiszi legmagasabb hőmérsékletet, 38 °C-ot (100,4 °F) mérték az oroszországi Szaha Köztársaságban, Verhojanszk városában. 
Tudományos érdeklődésből olyan forrásokat érdemes figyelni, mint a NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal), különösen az Északi-sarkvidéki programjaikat. Az arktikus tundra a leghidegebb az összes biom közül, az északi sarkkörön az átlagos éves hőmérséklet -12 és -6°C között van. Mégis, ez a hatalmas, hideg és hegyvidéki terület gazdag növényvilágnak ad otthont, és élőhelyet biztosít mind a kis, mind a nagy szárazföldi emlősöknek. Az itt élő fajok alkalmazkodtak a szélsőséges körülményekhez, és a hóban és a jégen vadásznak, szaporodnak.
Az Északi-sarkvidék vagy az Antarktisz hidegebb?
Az Arktiszon az átlagos téli hőmérséklet -34°C (-30°F), az antarktiszi tél pedig körülbelül kétszer hidegebb: -60°C (-76°F). Ez főként a két régió közötti szárazföldi különbségekből adódik. Az Északi-sarkvidéket főként jég borítja, az alatta lévő víz pedig megakadályozza, hogy a hő túl gyorsan távozzon. Az Antarktisz többnyire egy nagyon száraz, magas tengerszint feletti magasságú kontinens, ahol erős széláramlatok tartják távol a meleg levegőt.
Átlagos januári és júliusi hőmérsékletek az Arktiszon
A téli hőmérséklet az Arktisz egész területén átlagosan fagypont alatt van, kivéve a Norvég- és a Bering-tenger déli részén található kis régiókat, amelyek egész télen jégmentesek maradnak. Nyáron az átlaghőmérséklet fagypont felett van mindenhol, kivéve az Északi-sarkvidék középső részét.
Átlagos júliusi hőmérséklet az Arktiszon (https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_the_ArcticA térképek az Északi-sarkvidék januári és júliusi átlaghőmérsékletét mutatják, amelyek általában a leghidegebb és legmelegebb hónapok. Ezeket a térképeket az NCEP/NCAR Reanalysis adataival készítették, amely a rendelkezésre álló adatokat egy számítógépes modellbe építették be. A legtöbb arktiszi éghajlati térkép azt mutatja, hogy a Jeges-tenger középső részén júliusban átlagosan valamivel fagypont alatti hőmérsékletek vannak, ami néhány fokkal alacsonyabb, mint amit a térképek mutatnak.  Az Arktisz hőmérsékletének korábbi térképe a CIA Polar Regions Atlas térképen látható. 
 
 
 JanArcticSfcT.svg
 
Északi-sarki hőmérsékletek télen ((https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_the_Arctic))
 
 
 
 
JulArcticSfcT.svg
 
 Északi-sarki hőmérsékletek nyáron ((https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_the_Arctic))