A NÁPOLYI-ÖBÖL SZIGETEI: CAPRI, ISCHIA, NISIDA, PROCIDA
 
(3023 március)

 

ABSTRACT

A Nápolyi-öböl a Tirrén-tenger egyik öble Olaszország délnyugati partján, Északról a Pozzuoli-öböl valamint Nápoly határolja, keleten a Vezúv, délen pedig a Sorrentói-félsziget. Ókori kikötőiről is nevezetes. Szép szigetei: Capri, Ischia, Nisida és Procida. / ISLANDS OF THE GULF OF NAPLES: CAPRI, ISCHIA, NISIDA, PROCIDA: The Gulf of Naples is a bay of the Tyrrhenian Sea on the south-west coast of Italy, bounded on the north by the Gulf of Pozzuoli and Naples, on the east by Mount Vesuvius and on the south by the Sorrento peninsula. It is also famous for its ancient ports. Its beautiful islands are Capri, Ischia, Nisida and Procida.

BEVEZETÉS

Olaszország területe (https://hu.wikipedia.org/wiki/Olaszorsz%C3%A1gmár az i. e. 1. évezredben lakott volt, a félsziget északi részét az etruszk nép uralta, a görög telepesek pedig az Appennini-félsziget déli részét és Szicíliát hódították meg. Rómát i. e. 753-ban alapították az etruszkok. Róma államformája i. e. 509-ig királyság, utána köztársaság volt, majd császárság lett. A császárság korában a Római Birodalom területe folyamatosan növekedett. 

 

390px Roman Republic Empire map fast

A Római Birodalom Területe (https://hu.wikipedia.org/wiki/Olaszorsz%C3%A1g

Traianus uralkodása alatt, 110 körül a területe Angliától Szíriáig húzódott. 395-ben a birodalom kettészakadt Keletrómai és Nyugatrómai Birodalomra és  476-ban a Nyugatrómai Birodalmat megdöntötték a germánok.

 A Nápolyi-öböl szigetei: Capri, Ischia, Nisida és Procida. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.

Vesuvius SRTM3

 

A Vezúv (https://hu.wikipedia.org/wiki/Vez%C3%BAv)

 

A Vezúv Nápolytól 9 km-rel keletre helyezkedik el. (A többi aktív európai vulkán – Etna, Stromboli, Vulcano, Izland és környékének vulkánjai, és a Szantorini – szigeteken található. Ismeretlenek, pl. a Vivara, Ischia és Procida között. Az utóbbival egy 1957-ben épített híd köti össze. természetvédelmi terület. A sziget vulkáni eredetű, keletkezése a Campi Flegrei vulkanizmusához kapcsolódik. Mintegy 40 000 évvel ezelőtt keletkezett egy tengeri vulkán alámerülésével. Jellegzetes patkó-alakja az egykori kalderának maradványa, mint az egész Náőolyi-öböl.)

A Vezúv ismertsége elsősorban a 79-es kitörésének tudható be, amelyben hamuja és lávája eltemette Pompeii, Herculaneum, Oplontis és Stabiae római településeket. Azóta sokszor kitört (utoljára 1944-ben). Napjaink egyik legveszélyesebb tűzhányójaként tartják számon, mert közvetlen közelében több mint 3 millióan laknak (https://hu.wikipedia.org/wiki/Vez%C3%BAv)

1280px Capri and Ischia map

A Nápolyi-öböl a Tirrén-tenger egyik öble Olaszország délnyugati partján, Északról a Pozzuoli-öböl valamint Nápoly határolja, keleten a Vezúv, délen pedig a Sorrentói-félsziget. Ókori kikötőiről is nevezetes.

Szigetei: Capri, Ischia, Nisida és Procida (https://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1polyi-%C3%B6b%C3%B6l

 

Naples from the Castello Sant Elmo with Abbazia San Martino
 
                        A Nápolyi-öböl látképe a Sant Elmo* kastélyból a Vezúvval (https://naplespompeii.com/castelsantelmo.html, Wikipedia)

 

Naples from the Castello Sant Elmo with Abbazia San Martino the port and the Vesuv

Nápoly kikötője a nápolyi San Elmo kastélyból a Vezúvval (https://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1polyi-%C3%B6b%C3%B6l


CAPRI (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

Capri első látogatói a föníciaiak lehettek, de a régészeti leletek tanúsága szerint a sziget első lakosai görög telepesek voltak, akik i. e. 6. században érkeztek a szigetre. Településükről ma néhány falmaradvány tanúskodik. A sziget i. e. 326-tól Nápolyhoz tartozott és romanizálódott. Augustus császár figyelt fel a sziget szépségeire, amikor i. e. 29-ben Caprira látogatott. A sziget szépsége annyira megragadta, hogy elcserélte a Nápoly tulajdonában levő Caprit a jóval nagyobb vulkáni eredetű Ischia szigetével.

Capri karsztos (https://hu.wikipedia.org/wiki/Karszt) mészkő sziget. Augustus utódja, Tiberius császár, aki 67 éves korában emberkerülő lett, ide vonult vissza, nagyszabású építkezésekbe kezdett 27 és 37 között. Közel tíz évig innen kormányozta birodalmát. 366-ban az összes régi épülete összedőlt egy nagy földrengés következtében.

1024px Pier in Capri BW 2013 05 14 09 29 12

Capri kikötője (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

cap

 

Capri kikötője (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Capri sights terrain.svg

Capri sziget térkép (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

capri naszut nyaralas 1 800x533

                                                                                Capri kikötője (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

Tiberius császár villája San Michele (https://hu.wikipedia.org/wiki/Villa_San_Michele, https://villasanmichele.eu/) néven lett híres: Anacapri egyik fő látványossága. A 20. század elején építtette Axel Munthe svéd orvos Tiberius római császár villájának helyén. A villa az úgynevezett föníciai lépcsőkön közelíthető meg. Axel Munthe svéd származású párizsi természetkedvelő orvos volt, amikor először járt Capriban és meglátta Tiberius császár villájának és egy kis kápolnának a romjait, úgy döntött, hogy újraépítteti. Az építkezés történetét 1929-ben kiadott könyvében, a San Michele regényében írta meg. A sors fintora, hogy a tengerre, szélre és napsütésre nyitott villa erős fényeiben Axel Munthe szinte teljesen elvesztette a szeme világát. Az orvos végrendeletében a svéd államra hagyta, amely jelenleg is egy alapítvány révén üzemelteti. A villa kertjében egyiptomi és egyéb ókori (főleg római) ereklyék és művészeti alkotások találhatók. A kertjéből csodálatos kilátás nyílik Caprira, a kikötőre, a tengerre és a Vezúvra. 

Föníciai lépcsők: hosszú, meredek lépcsősor Capri szigetén, amely összeköti Caprit Anacaprival és a villával. Helyi hagyományok szerint Tiberius római császár építtette a 777 lépcsőt a mai Anacapri területén álló egykori villájához. Az autóút megépítése előtt ez volt az egyetlen közlekedési útvonal a két település között. A lépcsősor a capri-i nagy kikötő (Marina Grande) mellől indul és az anacapri Villa San Michele szomszédságában ér véget.

Tiberius császár (https://hu.wikipedia.org/wiki/Tiberius_r%C3%B3mai_cs%C3%A1sz%C3%A1r) a népszerű Augustus császár fogadott fia volt. i.e. 42-től 23 éven keresztül ült a császári trónon, 14-től haláláig. Magánélete először felfelé ívelt: kölcsönös szerelemben élt feleségével, Vipsania Agrippinával, Augustus örök barátja és legjobb hadvezére, Marcus Vipsanius Agrippa lányával. A hadvezér sorsa Agrippa i. e. 12-ben bekövetkezett halálával fordult rosszra, amikor Augustus parancsára el kellett válnia feleségétől, hogy elvegye a Augustus lányát, Agrippa özvegyét, Iulia Caesarist. A második házassága boldogtalan és gyermektelen volt. Agrippa lányát, első feleségét Augustus császár utasításra nem is láthatta többé. Hiába lett hivatalos örököse a trónnak, Tiberius megkeseredett. Hadvezérként viszont továbbra is bizonyított: fontos hadvezéri funkciókat töltött be igen sikeresen: i. e. 12 és i. e. 6 között Pannoniában és Germaniában. (Korábban hatalmas hadi sikert aratott i. e. 20-ban: visszaszerezte a parthusoktól a Crassus, Decidius Saxa és Marcus Antonius hadjáratain zsákmányolt legiós csapatjelvényeket, a sasokat, és a mai Svájc és Ausztria területén is hódított.) 
 

800px CapriAnsicht6

Capri kikötője (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Capri BW 2013 05 14 09 55 29 DxO

Kilátás Anacapriból, a San Michele villából  (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Vista desde San Michele 11

                                                                                                    Kilátás Anacapriból, a San Michele villából  (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Overlooking Capri harbour from the rotunda in Villa San Michele Anacapri BW 2013 05 14 13 55 21

                                                                                             Kilátás Anacapriból, a San Michele villából  (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Anacapri

Anacapri (https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Grotta azzurra.capri

 

 Capri egyik nevezetessége a Kék barlang (Grotta_azzurra.capri, https://hu.wikipedia.org/wiki/Capri_(sziget))

 

Capri BW 2013 05 14 15 19 56 DxO

Capri nevezetességei a Faraglioni szirtek is (https://hu.wikipedia.org/wiki/Faraglioni sziklasziget)


NISIDA (https://hu.wikipedia.org/wiki/Nisida)

Nisida sziget a Pozzuoli-öbölben, a Posillipo-foktól északnyugatra. A Posillipo-fok a Nápolyi-öböl és a Pozzuoli-öböl között található, Nápoly nyugati részén, a város I. kerületében, a Posillipo negyedben, a sziklás, erdős dombot már a rómaiak idején ismerték csodálatos panorámája és termálvizű forrásai miatt. Nisida összeköttetése a szárazfölddel mesterséges. A görög telepesek Nézisz szigeteként ismerték (jelentése szigetecske), majd a rómaiak átkeresztelték Nisidának. Vulkáni eredetű sziget, egy régen elpusztult, a Pozzuoli-öbölbe süllyedt vulkáni kráter pereme. A szigeten állt az ókorban Julius Caesar nevelt fiának, Brutusnak a villája. Brutus itt tárgyalt a köztársaság pártiakkal, itt született meg Iulius Caesar meggyilkolásának terve i.e. 44 februárjában. Miután Caesart Rómában meggyilkolták, Brutus ide vonult vissza Marcus Antonius bosszúja elől. Villájában fogadta a szintén menekülő Cicerót is, majd innen menekült Görögországba seregeket gyűjteni.

1024px NisidaSeenFromPosillipo

Nisida sziget a szárazföldről (https://hu.wikipedia.org/wiki/Nisida)

 


ISCHIA (https://hu.wikipedia.org/wiki/Ischia_(sziget))

Ischia vulkáni eredetű sziget a Tirrén-tengerben, a Nápolyi-öböl északi részén. Legmagasabb Vico nevű csúcsa 788 m-es. A csaknem 50 km²-nyi területén hat népes község található. Legnagyobb Ischia, a szigetet Procidától elválasztó Ischia-szoros partján. További települései: Barano d’Ischia, Casamicciola Terme, Forio, Lacco Ameno és Serrara Fontana. A sziget megközelítőleg trapéz alakú, Nápolytól 30 km-re fekszik, kelet-nyugati irányban 10 km hosszú, észak-déli irányban 7 km széles.  A sziget gazdasága a turizmuson alapul, ami a számos – vulkáni utóműködésnek köszönhető – termálvizű forrásnak is köszönkető. A szigetet az olaszok Isola Verdének, azaz „Zöld szigetnek” nevezik a gazdag növénytakarójának köszönhetően (mandulafenyő ligetek, szelídgesztenye-erdők, narancs- és citromkertek, szőlőültetvények vannak számosan). A csúcs környéke már a bronzkorban lakott volt, ezt az itt talált régészeti leletek bizonyítják. I. e. 8 században Khalkiszból (Fekete-tenger, de volt egy másik: https://en.wikipedia.org/wiki/Chalcis) Ischiába érkezett görög telepesek várost alapítottak, ahonnan az etruszkokkal való kereskedelmet irányították. A szigeten találták meg a Nesztór-serleget, ami i. e. 730-ból származik és az első, Iliaszra utaló írásos emlék. A néhány rá vésett sor a küméi-ábécében íródott, mely a latin előfutára.
 
 
Küméi
 
Küméi ábécé
 
A sziget eredeti neve Pithecusae, az ógörög "Pithos" szóból származik, amely egy terrakotta korsófajta, amelyet az euboeai görögök készítettek, és amellyel az etruszkokkal kereskedtek. A sziget északnyugati részén található Monte Vico akropoliszon volt az euboeaiak első települése a közeli természetes kikötő miatt, amely lehetővé tette a tengeri kereskedelmet, és biztonságot nyújtott a kalóz támadókkal szemben. A régészeti ásatások során bronzkori, mükénéi és vaskori leletek kerültek elő. A becslések szerint Pithecusae -ban 10 000 lakos élt. I. e. 474-ben a görög Cumae kolónia, amely a szárazföldön található, és Pithecusae-től nincs távol, egyesítette erőit I. Hieronéval, más néven "Szirakuszai zsarnokkal", és legyőzte az etruszkok tengeri haderejét. Ettől kezdve Hieron elfoglalta Pithecusae-t és a szomszédos szigeteket, majd helyőrséget állított fel, hogy megvédje a nehezen megszerzett zsákmányát. A helyőrség azonban elmenekült, és a szigetet végül a nápolyiak foglalták el.
Gazdag forró forrásai vannak ma is, melyeket a rómaiak nagyra becsültek. Augustus császár Capriért a nápolyiaknak cserébe adta Ischiát. Augustus császárt vélhetően elriasztották a sziget múltbeli vulkánkitörései, ezért döntött a Caprival való csere mellett. A sziget csak később kapott egy másik nevet, a ma is használt Ischia nevet. A név feltehetően az "Insula major" kifejezésből származikA rómaiak i. e. 322-ben foglalták el Ischiát és Nápolyt. 

Castello Aragonese di Ischia 1

Az Aragonok kastélya Ischián (https://hu.wikipedia.org/wiki/Ischia_(sziget)

 

Ischia mushroom rock

 

A Gomba szikla,  Ischia (Ischia_Fungo_Lacco_Ameno2.jpg, https://hu.wikipedia.org/wiki/Ischia_(sziget)

 

ishia egy kikötő

Egyik ischiai kikötő

 


PROCIDA (https://hu.wikipedia.org/wiki/Procida)

 

Piscina Mirabilis 2

 

Misenum-fok a Nápolyi-öböben a vízvezeték a Kümé-Pompeii útvonalával (https://archaeologyroadshow.org/the-piscina-mirabilis-water-for-misenum/)

Procida és Ischia a Misenum fokkal szembeni szigetek, a Pozzuoli-öböl kikötöit védték. A Lucrinói-tó Augustus császárságának kezdetén a tó – a tengerrel összekötve – hadikikötő lett, a neve Portus Julius volt: 
 
Miseum
 
Misenum fok, mögötte a Portus Iulius kikötő a tavakkal (//www.flickr.com/photos/16472880@N06/4882753699/" és //www.flickr.com/photos/16472880@N06/4882753699/>)
 
Misenum

 Misenum római kori hadikikötője Procida szigettel szemben (Wikipedia)

 

1024px Procida

Procida látképe (https://hu.wikipedia.org/wiki/Procida)

marina corricella procida 22 6 orig

Corricella kikötője Procidán