EGYIPTOMI OBELISZKEK AZ ÓKORI RÓMÁBAN
 
 
(2024 április)
 
ABSTRACT
Rómában található a legtöbb eredeti egyiptomi obeliszk, összesen nyolc darab. Van öt további, az ókorban egyiptomiról másolt obeliszk is Rómában. A szekérverseny pálya, a cirkusz közepére épített elválasztó területre, a pálya gerincére (spinalat) minden esetben állítottak egyiptomi obeliszket  Augustus császár idejétől. / EGYPTIAN OBELISKS IN ANCIENT ROME: The city of Rome harbours thirteen ancient obelisks, the most in the world. There are eight ancient Egyptian and five ancient Roman obelisks in Rome. From the time of Augustus the  dividing area in the middle of the circus i.e. the ridge (spina) of the track, was almost always ornamented with Egyptian obelisks.

BEVEZETÉS
Róma városában tizenhárom ókori obeliszk található, a legtöbb a világon. Rómában hét ókori egyiptomi és öt ókori római obeliszk található (melyeket a római korban gazdag római polgárok állítottak), valamint számos modern obeliszk. Volt egy további etiópiai obeliszk is 2005-ig. Az ókori Rómában a cirkuszokban, a kocsiverseny pállyák elválasztó részébe, a pálya közepén lévő elválasztó terülgerincére (spinalat) minden cirkuszban állítottak egyiptomi obeliszkeket, az elsőt Augusztus idejében. A spina a római cirkuszok, szekérverseny pályák hosszában húzódó fal volt, mely a pályát két egyenlő részre osztotta és tornyocskákkal, istenek szobraival, oszlopokkal, obeliszkekkel díszítették. (A fal két végén állott három kúpalakú oszlop,  melyeket  hétszer kellett megkerűlni. A spina falán állott hét, fából készített golyó (Agrippa idejétől bronzdelfin), melyekből minden kör után egyet leszedtek. Az egyes versenyeknél egy-egy delphinnel jelezték a futamok számát. A spina szó jelentése eredetileg tövis, gerinc. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterejesztés.
Augustus császár szállíttatta az első obeliszket Rómába, és Augustus mauzóleumánál is a boltíves bejáratot két rózsaszínű gránit obeliszk szegélyezte; ezeket eltávolították; az egyik ma a Piazza dell'Esquilinón áll (a Santa Maria Maggiore-bazilika északnyugati oldalán), a másik pedig a Quirinal-kútnál. A mauzóleum átmérője 90 m volt.
pic 376
Roman Obelisks
EGYIPTOMI OBELISZKEK RÓMÁBAN
Lateráni obeliszk
Circus Max
Lateráni obeliszk a Circus Maximus elválasztó "gerinc" -én, (spinalat , https://www.worldhistory.org/Circus_Maximus/)
A  legmagasabb obeliszk Rómában, egyben a legnagyobb álló ókori egyiptomi obeliszk, eredetileg mintegy 455 tonnát nyomott. A karnaki Amun-templomból származik. II. Konstantiusz egy másik obeliszkkel együtt Alexandriába vitte, majd onnan 357-ben ezt az obeliszket Rómába szállíttatta, hogy a Circus Maximus elválasztó "gerincét" (spinalat) díszítse. 1587-ben három darabban találták meg, V. Sixtus pápa körülbelül 4 méterrel rövidebbre átalakította, restaurálta, és 1588-ban a Lateráni Palota közelében állították fel Marcus Aurelius lovasszobra helyén, amelyet a Capitolium-dombra helyeztek át. A jelenlegi változat súlya körülbelül 330 tonna, 32,18 méter magas.
Lateran Obelisk HD
Eredetileg az alexandriai Forum Iulium-on emelték Augustus parancsára i. e. 30-28 körül. 25.6 méter magas, nincsenek rajta hieroglifák. Caligula vitte  40-ben a vatikáni cirkusz elválasztó részére. V. Sixtus pápa 1586-ban áthelyeztette a Domenico Fontana által* kidolgozott módszerrel. Ez az első monumentális obeliszk, amelyet az újkorban emeltek, és az egyetlen olyan obeliszk Rómában, amely a római idők óta nem dőlt el. A középkorban úgy gondolták, hogy az obeliszk tetején lévő aranyozott gömb Julius Caesar hamvait tartalmazza. Domenico Fontana később eltávolította az obeliszk tetején álló, ma egy római múzeumban található fémgömböt, és csak port talált benne. 
Vatikáni obeliszk
Vatican Piazza San Pietro Obelisk slim
A Szent Péter bazilika előtti obeliszk (Vatikán, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_obelisks_in_Rome)
Eredetileg Heliopoliszból származik. Augustus hozta Rómába i.e. 10-ben a Solare obeliszkkel együtt, és a Circus Maximus gerincén állították fel. A Lateran-i obeliszkkel együtt 1587-ben két darabban találták meg, és V. Sixtus pápa állította fel 1589-ben. A talapzathoz 1818-ban oroszlános szökőkutat ábrázoló szobrot illesztettek. Súlya körülbelül 235 tonna, 24 méter magas.
Flaminio obeliszk 
Obelisk popolo
Heliopoliszi obeliszk, Augustus császár hozta Rómába 
A Solare obeliszk eredetileg Heliopoliszból származik, ezt is Augustus császár hozta Rómába i.e. 10-ben, egy másik obeliszkkel együtt, hogy a Campus Martiuson lévő Augustus napórá -jához, 21,79 méter magas.  A 16. században találták meg, de újra betemették. VI. Pius pápa idején újra felfedezték, és felállították 1792-ben.
Solare obeliszk 
SolareObelisk cropped
Eredetileg a heliopoliszi Rá-templomban található obeliszkpár egyik tagja, a másik a ma már jóval alacsonyabb Matteiano obeliszk. Az Ízisz-templomban, 373-ban találták meg. XI. Kelemen pápa 1711-ben áthelyezte a Pantheon elé. 6,34 méter magas. 
Macuteo obeliszk 
Obelisk in piazza della rotonda rome arp
Eredetileg a Saisból származó obeliszkpár egyik darabja. Diocletianus hozta Rómába a közeli Ízisz-templom számára. 1667-ben VII. Sándor pápa állíttatta fel Bernini elefántos alapzatán, a Pantheon mögött. Ez a legkisebb obeliszk Rómában, magassága 5,47 méter.
Elefántos obeliszk
Roma Elephant Obelisk 2007 05 19 13 51 58 BW
Eredetileg a heliopoliszi Rá-templom egyik obeliszje volt, a másik a Macuteo obeliszk, a magasabb.  Az Ízisz-templomból, majd a Capitoliumról a Villa Celimontanába költöztették, mikor Michelangelo a 16. század végén áttervezte a teret. Ismét elveszett; töredékeit 1820-ban újra felfedezték és újra felállították. Róma legkisebb obeliszkje.
 
Dogali obeliszk
 
kicsi Dogali obelisk2
 
 
Eredetileg a heliopolisi obeliszkpár egyik darabja, a másik a firenzei Boboli-kertben található. A római Ízisz-templomba került. Eredetileg a Termini pályaudvar közelében állt, és 1924-ben került a jelenlegi helyére.
 
Matteiano obeliszk 
800px Villa Celimontana Obelisk
Érdekesség: Feltehetően létezett egy további obeliszk, a  Circus Varianus (https://en.wikipedia.org/wiki/Circus_Varianus) ókori cirkuszban,  amelynek építése Caracalla (198-217) uralkodása alatt indult, paloták villanegyede volt (amelyhez az Amphitheatrum Castrense is tartozott). A cirkuszban Elagabalus (218-222) a Varius szekérversenyeket rendezett.  A cirkuszt később Elagabalosz átépítette,  a nyugati végét eltávolította, hogy több helyet teremtsen a palota számára az indító kapuk (carcares) hátrébb helyezésével. Az obeliszk a pálya elválasztó részét (spina) díszítette. A cirkusz méretei 565 x 125 m voltak, csak valamivel kisebbek, mint a Circus Maximusé (600 x 150 m). I. u. 271 körül a cirkuszt kettévágták az Aurelianus-falai, és a nagy része ekkor a városfalakon kívülre került. A 16. századi feljegyzések szerint a helyszínen egy 9,25 méter magas obeliszket találtak. Miután felfedezték, az obeliszket 1633-ban a Palazzo Barberini palotába szállították, onnan 1769-ben a Vatikánba, 1822-ben pedig a Monte Pincióra került, ahol jelenleg is található (https://en.wikipedia.org/wiki/Pincian_Hill).
Terrazza del Pincio 46397854832
The Pincian Obelisk South side an obelisk commissioned by Hadrian between 130 and 136 AD in honour of Antinous Rome 29335690434
Monte Pinciói obeliszk 
(https://en.wikipedia.org/wiki/Pincian_Hill, the Pincian Obelisk commissioned by Hadrian between 130 and 136 AD,
in honour of Antinous)
Római cirkuszok listája: Circus Maximus, Circus Flaminius (vallási események cirkusza volt), Circusf MaxentiusCircus NeroCircus Varianus, és a cirkuszokban a pályát ketté választó területen voltak egyiptomi obeliszkek. 
*
Screen Shot
 
Domenico Fontana módszere (pruned.blogspot.com)
 

A vatikáni obeliszket II. Amenemhet (i. e. 1992-1985) uralkodása alatt faragták, és eredetileg a Nap templomában állt Heliopoliszban. Caligula római császár i. e. 37-ben Rómába hozta az obeliszket Egyiptom római meghódításának egyik jeleként, és a később Néróról elnevezett cirkusz középterületén állíttatta fel 
(https://www.historyofinformation.com/detail.php?id=1892). A rómaiak az obeliszkek szállítására speciális nehéz teherhajókat, úgynevezett obeliszkhajókat használtak, először a Níluson Alexandriába, majd onnan a Földközi-tengeren át Rómába. A helyszínen darukat alkalmaztak a monolitok felállításához (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_obelisks_in_Rome).
1585-ben Sixtus pápa felkérte Domenico Fontanát, hogy a 330 tonnás asszuáni gránit obeliszket mintegy negyed mérföld messzire vigyék, a Szent Péter térre. A műveletet nehéz kenderkötelek és vasrudak, valamint 900 ember és 72 ló segítségével végezték el, és körülbelül 5 hónapig tartott. A város lakosságát lenyűgözte a művelet.
1590-ben Domenico Fontana olasz építész leírása 35 egész oldalas és 3 kétoldalas metszetet tartalmazott. A reneszánsz egyik legnagyobb mérnöki teljesítményét írta le - a vatikáni obeliszk áthelyezését a Szent Péter-székesegyház sekrestye mögötti régi helyéről, ahol Caligula uralkodása óta állt, a jelenlegi helyére, a Szent Péter tér közepére. A 327 tonnás és törékeny kőtorony szállításának problémája hosszú évek óta foglalkoztatta az olasz mérnököket, így amikor V. Sixtus pápa tanácsot rendelt ki az obeliszk áthelyezésének módjainak és eszközeinek mérlegelésére, közel 500 ember jelentkezett, hogy benyújtsa terveit.
A megtiszteltetés Domenico Fontanát, a pápa hivatalos építészét érte, aki egy ólomból készült makett elkészítésével bizonyította a tanácsnak javaslata megvalósíthatóságát. Fontana az obeliszket körülvevő, fából készült keretes tornyot emelt, majd a toronyhoz erősített kötelek segítségével leemelte az obeliszket a talapzatáról, és utána leeresztette, hogy egy fából készült emelvényen nyugodjon. Ezt az emelvényt görgőkön az új helyszínre vontatta, ahol a tornyot újra felállították, és a nagy követ az emelvényen lévő vízszintes helyzetéből függőleges helyzetbe emelték, majd az új talapzatra helyezték. A munkához 900 emberre, 75 lóra, valamint megszámlálhatatlanul sok csigára és kötélekre volt szükség. A Fontana kötetében található metszetek számos olyan épületet és tervet is illusztrálnak, amelyeket Fontana V. Sixtus pápa számára kivitelezett.
 
1999 augusztus-szeptemberében Roger Hopkins (https://hu.wikipedia.org/wiki/Obeliszk_(%C3%A9p%C3%ADt%C3%A9szet)) is felállított egy 25 tonnás obeliszket. Ez volt a harmadik kísérlet ekkora obeliszk állítására, az első kettő (1994-ben és 1999-ben) kudarccal végződött; korábban csak két- és kilenctonnás obeliszket sikerült állítani. Hopkins és Raisz Abdel Aleem egy 25 tonnás kő mozgatására tettek kísérletet: fasíneket alakítottak ki a földön és ezen szánon húzták végig a kőtömböt. 100 emberrel nem sikerült megmozdítani, több mint 130-an kellettek hozzá, akik húzták, és még tizenkettőnek kellett tólnia a szánt. Egy nap alatt 3-6 métert haladtak. Bár több kötél elszakadt, bebizonyosodott, hogy az obeliszk szállítható a módszerrel 
Egy másik kísérletben ókori egyiptomi mintára készült hajón szállítottak obeliszket a Níluson. A hajó hosszának aránya a szélességéhez 2:1 volt; legalább kétszer olyan hosszúnak kellett lennie, mint az obeliszk. Az obeliszk 3 m magas volt, súlya nem érte el az 5 tonnát. Ahhoz, hogy a legnagyobb egyiptomi obeliszkeket hasonló módszerrel szállítsák, legalább 60 méter hosszú hajóra volt szükség.
Egy sikeres obeliszkállítási kísérletre egy massachusettsi kőfejtőben került sor. Az előkészítési munkálatokat modern technológiával végezték, de a kísérletek bebizonyították, hogy ha elég idő és munkaerő áll rendelkezésre, ókori módszerekkel is megoldhatóak. Az obeliszk a kísérlet elején kőrámpán feküdt. Egy üreget előtte homokkal töltöttek meg. Nedves homok nem jó a célra. A rámpát kőfalak biztosították. Az obeliszk emelésekor lassan eltávolították a homokot az üregből, miközben három csapat kötelekkel biztosította, hogy az obeliszk lassan ereszkedjen az üregbe. A módszert egy 3000 éves papirusztekercs is alátámasztja, melyben egy írnok ezt írja egy másiknak: „Ürítsd ki a homokkal megtöltött helyet urad emlékműve alatt.” (Az ókori egyiptomiak minden nagy követ hasonló módon tettek a helyükre: rámpát építettek, azon felvonszolták a tömböt, és a tömb alól kiásták a homokot.  A luxori obeliszkek ily módon történő felállításához több mint egymillió m³ kő, vályogtégla és homok volt szükséges. A legnagyobb, ókorban emelt obeliszk súlya 455 tonna.