Talán nem 2025 lesz az eddigi legmelegebb év
 
 
 
 
(2025 május)
 
 
 
 
 
 
 
80 százalék az esélye, hogy a legmelegebb 2024-es évnél még melegebb év jön a következő öt évben, de talán nem 2025 lesz az eddigi legmelegebb év. Milyen a 2025-ös előrejelzés havi, esetleg heti bontása?
 
2024 volt az eddig feljegyzett legmelegebb év, előtte 2023 volt, és 2025 valószínűleg nem lesz rekordév, de ez nem túl erős állítás, volt egy hideg május és egy meleg június, azaz együttesen még átlagos az év. A Meteorológiai Világszervezet szerint  80 százalék az esélye, hogy 2024-nél is melegebb jön majd a következő öt évben. A globális felmelegedés 1.39 - 1.5 Celsius fok. A Nature folyóiratban publikált nemzetközi kutatás szerint 2023 nyara 2,07 Celsius-fokkal haladta meg az 1850-1900 közötti időszak átlagát, és közel négy fokkal volt melegebb, mint a vizsgált korszak leghűvösebb nyara 536-ban. 
Az Európai Unió Copernicus Climate Change Service januártól novemberig tartó adatai alapján 2024 volt az eddigi legmelegebb év, és az első, amikor a globális átlaghőmérséklet meghaladja az 1850-1900 közötti iparosodás előtti időszakot közel 1,5 Celsius-fokkal. A Meteorológiai Szolgálat (Met Office) nemrégiben közzétett előrejelzése szerint valószínűleg 2025 lesz a harmadik, vagy akár a második legmelegebb év a világon.
A hosszú távú előrejelzések készítésére több módszertan is létezik. Az előző évtizedek előrejelzéseit kombinációja alapján a jelenlegi felmelegedés 1.39-1,5 Celsius foknál tart. A korábbi előrejelzésekben kisebb volt az esélye, hogy meghaladjuk a 1,5 fokos felmelegedést, de 2024 mindent felülírt, elértük. A következő évek várhatóan nedvesebb időjárást hoznak Észak-Európában, a Száhel-övezetben, Alaszkában és Szibériában, és a megszokottnál szárazabb idők következnek az Amazonas környékén. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.
 
 
 
 
AnnualPlot 2023 1 1536x846
 

    A globális átlaghőmérséklet növekedése 1970-től   ≈ 0.2 °C dekádonként,

     a bázisidőszak az 1951-1980-as évek átlaga.

Piros szinnel az 5 éves mozgó átlag, és egy értékes előrejelzés az 5 éves mozgó átlagtól való eltérést jósolná 

 (https://hu.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1lis_felmeleged%C3%A9s)

 

A nevezetes  kutató intézetek (NASA, BERKELEY Eearth, MET OFFICE, NOAA) is ezekkel az adatokkal dolgoznak. Az 5 éves mozgó átlaggal való közelítés jó, mert kb. annyi év esik az átlag főlé, mint alá. Mintázatokat vizsgálva: két kiugróan magas hőmérsékletű év után nem következik egy harmadik. Ennek alapján- mert 2023 és 2024 kiugróan meleg évek voltak- 2025 az az 5 éves mozgó átlag közelében várható, valamivel 1.4 fok felett várható. (Látható, hogy a megbízható becslések az adott esetben 95%-os  konfidencia intervallumukkal is történnek.)

 

 
 
 
UncertaintyDistribution 1 1536x846
 
2024, a legmelegebb év nem szerepel, majdnem fedné a 2023-as évet. A 2025-ös évet kicsit 1.4 fok fölé jósoljuk.
 
 
A meteorológusok is felvetik azt a kérdést, hogy milyen lenne az éves előrejelzés* havi, esetleg heti bontása? Amikor a meteorológia előrejelző módszerei már nem működnek, a matematikusok még tunak jósolni a sokéves átlagok alapján. A 95%-os  konfidencia intervallumos becslés helyett más módszert választunk, a  95%-os  konfidencia intervallumot az ellenőrzésre (verifikálásra) lehet használni. Az nehézséget okoz, hogy a globális hőmérséklet nem mérhető közvetlenül, hanem területi átlagolással becsülhető.
Heti előrejelzés (7 nap alatt a napi frontok feloszlanak, a napi előrejelzés nem használható) egy másik módja (ami majdnem olyan jó becslés, mint az ARMA vagy az állapotteres modell): "Következő héten ugyanolyan idő lesz mint a jelenlegi héten van."  Finomítás lehetséges: pl. ha valamilyen súllyal (α = alfa, exponenciális felejtési tényezőnek nevezik) figyelembe vesszük a sokéves átlagot. Alfa célszerű értéke 0.9 körül volt a felmelegedés előtt, a felmelegedés miatt 0.8 választható (egyensúlyoz az aktuális és az átlagos érték között, a sokéves heti átlag az 5 éves mozgó átlaggal módosítható):
 
 
Előrejelzés =  α x előző hét átlaga + (1 - α)  x sokéves heti átlag.
 
A hónapokra vonatkozó előrejelzés is számítható lenne hasonló módon.
Becsülhető az egy évvel korábbi havi adatok alapján. 2025-ben hideg volt a május. A június valamivel melegebb lesz, mint a 2024-es: 2025 júniusban a budapesti napi maximumok átlaga 30-32 fok lesz, melegebb lesz a hónap mint az állagos júniusok. 
 
Június 8.-án van Medárd nap, amikor -a hagyomány szerint-
 
         ha Medárd napon napon megfürdetünk egy kakast, nyomban megnyílik az ég, és ömleni kezd belőle a zápor. 
 
A legismertebb időjóslás: ha Medárd napján esik az eső, akkor a következő 40 napban is esni fog. Ha viszont nem nyílnak meg az ég csatornái, akkor 40 napos szárazság várható. 2025-ben nem lesz 40 napos eső, aszály lesz. Mint minden legenda és néphit mögött, a Medárd nap mögött is áll természettudományos magyarázat. Júniusra a szárazföld belső területei már fölmelegednek annyira, hogy felettük a meleg levegő e felfelé áramlik, és helyére súlyosabb párás tengeri légtömegek érkeznek, melyek  esőket, zivatarokat hoznak. Jellemző a május végi, június eleji változékony, záporos, zivataros időjárás, ami nem köthető egyetlen naphoz (https://www.eumet.hu/erdekessegek/medard-napja/).
 
 
 

 
A népi időjóslás teszt alapján többnyire (56%) beválik a Medárd napi esőjóslat, de nem 2025-ben
 
2024-ben július átlaghőmérséklete Magyarországon 25,8 °C volt, ami az elmúlt 154 év legmelegebb júliusa volt. A hónap maximum hőmérséklete 38,4 °C volt július 11-én, a középhőmérséklet országos átlaga július 9-től 17-ig 28 fok volt. 2025 július 10 és 30 között a nagyvárosokban hőhullám lesz, egészségtelenül meleg lesz, vidéken aszály, és 40 fok is lesz.  
2024-ben az augusztusi átlaghőmérséklet Budapesten körülbelül 26.4 °C volt, sok minden kiszáradt.  Az augusztus 13-án mért 39.7 °C volt a maximális hőmérséklet. 2025 -ben is lesz közel 40 fok. 2025 augusztus 1. és 20.-a között majdnem olyan meleg, száraz az időjárás lesz, mint júliusban. Nehéz kérdés, hogy a korábban az augusztus 20.-a körüli, szinte napra pontos hidegfront megérkezik-e 2025-ben? 2024-ben már nem érkezett meg. 
2024 szeptember közepén volt egy hidegfront, ettől eltekintve végig 30 fok közelében volt a hőmérséklet, 2025-ben talán nem lesz ennyire meleg és száraz, de június, július, augusztusban a napi középhőmérsékletek maximuma elérheti a 29 fokot.
Sajnos a száraz-meleg időjárás miatt az erdei avar és tűlevélréteg, a felhalmozódott elhalt gallyak, ágak teljesen kiszáradnak, lángra kapnak július-szeptember hónapokban nagy területen. A fenyőerdők veszélyeztetettek, mert aszályos időben könnyen koronatűzzé fejlődik egy kisebb avartűz is. A nyári tüzek nagy része hőhullámok idején az Alföldön keletkezik, Bács-Kiskun és Csongrád megye száraz termőhelyű fenyvesei szinte minden évben égnek, idén is fognak. 
 
A hőhullámok mértékei:
a hőhullámok száma évente (darab),
a hőhullámok átlagos hossza évente, ( időtartam napokban);
az év első és utolsó hőhulláma között eltelt napok számát (a hőhullámos évszak hossza napokban); 
és hogy  milyen forróak voltak a hőhullámok fokokban mérve, és összehasonlítva a hőhullám meghatározására szolgáló helyi hőmérsékleti küszöbértékkel (fok és intenzitás fokok különbségében). Nincsenek ilyen hazai statisztikák.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*
Mind a római köztársaság, mind a császárok szigorúan szabályozták a jóslás gyakorlását. A görög kultúrával való megismerkedés a jóslási formák és a jóslatszövegek római elterjedését is magával hozta. Az i. e. 1. század végére már olyan méreteket öltött, hogy Augustus császár egyik első intézkedése volt a forgalomban lévő jóslatszövegeket begyűjteni és elégetni (Suetonius, Augustus 31). A császárkorban többször hoztak törvényt a magánjóslás, és főképpen az uralkodó életével és halálával kapcsolatos jóslás tilalmáról. Már a köztársaságkorban divatossá vált a közel-keleti kultúráktól eltanult csillagjóslás (asztrológia vagy mathematica), amelyet a hagyományos római világkép szintén gyanúval kezelt, minek következtében az asztrológusokat többször is a törvény erejével űzték ki Rómából. A többszöri kiűzés azonban azt mutatja, hogy sosem sikerült véglegesen megszabadítani a római társadalmat e szokástól.
A jóslás formái:  A  jövőbe (rejtett dolgokba) látást megváltozott tudatállapottal hozták összefüggésbe: külön képességet tulajdonítottak a haldoklóknak vagy a bakchikus őrülettől (https://hu.wikipedia.org/wiki/Bacchan%C3%A1lia) megszállottaknak, de az álomlátásba vetett hit is hasonló képzeteken alapszik. A jóslásnak azonban számos más formája, technikája is ismert volt a görög és a római kultúrában. 
Az ókortól kezdve szokás volt a jóslási módszereket két csoportra osztani: ún. intuitív (ihlet-alapú) és induktív (következtetés-alapú) jóslásra (Cicero, A jóslásról 1.11 és 2.26). Az előbbibe sorolják az extázis illetve megszállottság különböző formáit, az álomlátásokat és éber víziókat,  az utóbbiba pedig minden jelértelmezést: az áldozati állatok béljóslását; a madarak reptét, hangjait és viselkedését figyelő madárjóslást; az időjárási jelenségekből (főleg villámcsapásból) következtető jóslást, stb. Általában minden váratlan esemény előjelnek minősülhetett, pl. a véletlenszerűen elkapott szavak, a tüsszentés vagy megbotlás. A jelek értelmezése rendszerezett „tudománnyá” vált, megtanulható mesterséggé, amelynek szakértői, hagyományai, tankönyvei voltak. A jelentések egy része közismert volt (pl. hogy jobbról vagy balról érkezett-e a jel, ezért jelentett jót vagy rosszat), más értelmezési módszerekbe bele kellett tanulni, mint pl. a béljóslás vagy az álomértelmezés (https://hyperion.szepmuveszeti.hu/hu/hyperion/lexicon/5949) 
Egy mai jóslat:  " Európa ma hanyatlóban van, ha nem vált, akkor skanzen lesz" (Mateusz Morawiecki, 2025). Vélemény: Már ma skanzan, aztán szétlövetik. 
 
**
 
 
2020.m_tam_taxm_taxdm_tanm_tand
január -0.0 9.1 2020-01-31 -3.3 2020-01-23
február 6.4 11.9 2020-02-02 1.2 2020-02-08
március 7.6 14.7 2020-03-12 -1.1 2020-03-23
április 13.0 19.1 2020-04-18 3.3 2020-04-01
május 15.0 20.0 2020-05-10 10.5 2020-05-12
június 20.0 27.1 2020-06-28 15.7 2020-06-21
július 22.4 27.9 2020-07-30 15.8 2020-07-17
augusztus 23.4 27.2 2020-08-09 18.3 2020-08-05
szeptember 19.1 24.0 2020-09-13 12.5 2020-09-26
október 12.6 20.9 2020-10-03 6.7 2020-10-13
november 6.1 15.0 2020-11-03 -0.0 2020-11-22
december 3.4 9.6
 
m_ta : havi középhőm.
        m_tax: napi max. középhöm.
       m_tan: napi min. középhöm.