BEVEZETÉS
Föníciai kőhorgony (https://stock.adobe.com/images/ancient-stone-phoenician-boat-anchor-museum-of-huelva-spain/227372439)
A Punt-i expedíciók kikötői a Vörös-tengeren és Aadi el-Jarf (4)
Wadi al-Jarfban találták az első papiruszt és több mint 100 horgonyt is felfedeztek, az első eredeti helyükön megtalált Óbirodalmi horgonyokat, valamint számos tárolóedényt. Wadi al-Jarfban nagyszámú papirusztöredéket találtak, amelyek betekintést nyújtanak a Negyedik dinasztia korabeli életbe, a papiruszok a legrégebbiek, amelyeket Egyiptomban találtak. A Nagy piramis köveinek szállítására vonatkozó naplót is tartalmaznak.
Wadi el-Jarf tengerparti része, sok kőhorgonyt találtak a tengerben és egy nagy raktárépületben (https://honorfrostfoundation.org/category/egypt-projects/)
Kairói Régészeti Múzeum: Hufu apjának, Sznofru fáraónak a sírjából fontos (első) hajó faliképe, i.e. 2600 körül. Az első varrott-csapos kőszállító akáciafa hajó ábrázolása, a cédrusfa árbocot használták a kövek, terhek emelésére is (4)
Haszehemui fáraó (i.e. 2670 körül) Abydos-i sírja mellett 12 tamariszkusz temetési hajót találtak eltemetve bárkagödrökbe, kb. az uralkodása alatt és után fogyhatott ki Egyiptomban a hajók építésére alkalmas tamariszkusz fa, mert Hufu fáraó idején már bibloszi cédrusfából építették a temetési hajókat, de Sznofru fáraó (2) nílusi utazó hajóját, bübloszi expedíciós hajóit és a piramisok kőszállító hajóit már akáciafából építették.
Hufu fáraó után, Sahuré idején, i.e. 2480 körül épített tengeri Punt-i expedíciós szállító hajó modellje (https://warther.org/Carvings.php)
Tengeri vitorlás képe Sahuré (kb. i.e. 2492- i.e. 2475 között) fáraó sírjából (Abusir), sokáig Sahurét gondolták a tengerhajózás megalapítójának (3, 27.o.)
Sahuré (https://hu.wikipedia.org/wiki/Szahur%C3%A9, körülbelül i. e. 2492 és i. e. 2475 között.) fáraó punti expedíciós hajójának érdekessége a hosszanti merevítő kötél és rögzítése elől-hátul a hajótesten, alakja, keresztmetszete gondola szerű. A hajón láthatóak a kor szállítóhajóinak a jellegzetességei. Hufu idején (i.e. 2570 körül) is hasonló tengeri szállító hajókat használtak. Szahuré fáraó sírmelléklete egy Punt-i expedíciós hajó:
:
Sahure fáraó utólag rekonstruált hosszanti merevítő köteles hajója, "A" alakú árboccal, (Az I alakúra alacsonyabb és szélesebb vitorlát szereltek). A hajó feneke lapos, fenékpalánkos volt, talán nem ennyire. Az oldal nézetben a fenékpalánk nem látható (4)
FÖNÍCIAI KŐHORGONYOK
Ugariti (Szíria) kőhorgony az i. e. 1500-as évekből, a Hazzi-hegyi Baal templomból
A föníciai Uluburun hajóroncson (https://hu.wikipedia.org/wiki/Uluburun_haj%C3%B3roncs) talált kőhorgonyok (Budrum Múzeum, Törökország)
A libanoni Byblostól körülbelül három kilométerre fekvő zátonyon is találtak föníciai, egy és háromlyukú kőhorgonyokat. A zátony a bronzkor óta használt horgonyzóhely. Hajókat nem találtak, de a régészek felhasználták a kőhorgonyokat az eredet meghatározására. A hajók több horgonyt vittek magukkal, gyakran elvesztették a horgonyokat, a szerencsés visszatérés alkalmából a Baal-Melkart templomnak adományozták a horgonyköveket (ttps://www.ancientportsantiques.com/wp-content/uploads/Documents/ETUDESarchivees/Navires/Anchors/AnchorsByblos-Noureddine2016.pdf)
Föníciai kőhorgonyok, a második, a harmadik lyukba hegyes gerendát, "tüskét" erősítettek
Föníciai kőhorgonyok, az alsó lyukakba hegyes gerendákat erősítettek (https://maritimearchaeologytrust.org/stone-anchors/)
GÖRÖG KŐHORGONYOK
I. e. 400-ban a görögök használták még a kerek, gomba alakú horgonyokat, amelyek lapos kövek voltak, középen egy lyukkal:
Bronzkori görög kőhorgony (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ancient_Greek_anchors)
Az alsó lyukakba fatüskéket erősítettek (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ancient_Greek_anchors)
Kőhorgonyok (Pireuszi Régészeti Múzeum, https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ancient_Greek_anchors)
Görög (Aeginete) kőhorgony, Tarquinia, Gravisca, Toszkána, i. e. 500 (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ancient_Greek_anchors)
Kőhorgonyok (Hellenic Maritime Museum, Piraeus, https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ancient_Greek_anchors)
IRODALOMJEGYZÉK
(1) ROAF, Michael: A Mezopotámiai Világ Atlasza, Helikon, Budapest, 1998. ISBN 963 208 507 8