A LEGJOBB ÁLLAPOTBAN FENNMARADT ÓKORI EGYIPTOMI SÍR, MASZTABA
(2025 január)
A masztabákat (https://hu.wikipedia.org/wiki/Masztaba) a piramisépítések idején és után is használták az előkelők sírjaiként. A piramisépítések egyik oka, hogy a masztabákat betemette a homok. Általános szerkezetük az ábra szerinti:
A mélyben kialakított kamrákat függőleges akna kötötte össze a felszínnel; ez akna párhuzamos falú vagy fölfelé enyhén táguló. Az aknák felső szakaszát a szarkofág elhelyezése után befalazták, és föléjük emelték az aszimmetrikusan elhelyezett felépítményt. A klasszikus masztaba téglalap alapú, befelé döntött oldalfalú (tehát csonka gúla alakú), lapos építmény, a földből hányt sírhalom nagyra növelt mása. A thiniszi korban vályogtéglából rakták, majd a III. dinasztia idejétől egyre gyakrabban kőből, de formája nem változott. Néha kialakítottak benne egy kultuszteret, esetleg még kisebb kamrákat a rokonok, az áldozati ajándékok számára, de a felépítmény alapvetően tömör maradt. A legszebben díszített ránk maradt masztaba a Mereruka masztaba.
Mereruka ókori egyiptomi vezír volt a VI. dinasztia idején, II.Teti uralkodása alatt. Mereruka díszes sírjáról ismert, mely a szakkarai nem királyi sírok közül a legnagyobb és legszebb. II. Teti (görögösen Otho, ógörögül: Οθο, ur.: kb. i. e. 2345 – i. e. 2333) körülbelül húsz évig uralkodó fáraó volt, bár az uralkodásának pontos hosszát rögzítő szöveg a torinói királylistán elpusztult.
A masztaba (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka)
Mereruka a Vezír cím mellett viselte „a kincstár elöljárója”, a „Teti piramisa papjainak felügyelője”, „a palota kormányzója”, a „fő felolvasópap”, „a királyi dokumentumok írnokainak felügyelője” és „a király minden munkálatainak felügyelője” címeket is. Utóbbi azt jelentette, hogy a királyi piramis építésze volt. Egyik címe arra utal, hogy orvosként is tevékenykedett (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka). A kutatásmódja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.
Mereruka sírja (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka)
Mereruka masztaba sírja (LS10) Teti piramisa közelében áll; a legnagyobb és legszebben kialakított masztaba a szakkarai nem királyi sírok közül. Összesen 33 helyiségből áll. Mereruka feleségét, Szesszeset hercegnőt és fiukat, Meriteti vezírt is a sírba temették. A helyiségek közül 21 Mererukáé, öt a feleségéé („B” kamrák), ötöt pedig később építettek hozzá Meriteti számára („C” kamrák). A masztaba külső mérete kelet-nyugati irányban 23 méter, észak-déli irányban eredetileg 30 méter, amit 41-re bővítettek a Meriteti által hozzáépített helyiségek. Magassága 4,5 méter, belső magassága kicsivel több mint 4 méter.
A masztaba alaprajza (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka)
A sír díszítése élénk színekkel festett, jó állapotban fennmaradt, sok helyen domborműves jelenetekből áll.[10] A bejáratnál látható jeleneteken Mereruka táblás játékot játszik, az első három kamra bútorkészítéssel, vadászattal és aranyművességgel kapcsolatos jeleneteket ábrázol. A központi helyiségben, ahová a masztaba álajtaja nyílik, megtalálták Mereruka érintetlen szobrát. Egy vadászjeleneten Egyiptom mocsárvilágát ábrázolták: öt férfi papiruszcsónakon halad a Nílus zöldellő partjai mentén, a nádasban bíbic védi fiókáit a mongúztól, a folyó vizében egy víziló krokodilt támad meg, míg mögötte egy másik krokodil egy újszülött vízilovat készül felfalni. Más jeleneteken szobrászok és kőváza-készítőket ábrázolnak munka közben, Mereruka és felesége pedig egy ékszerészműhelyt tekint meg, ahol ékszerészek dolgoznak. A sírbejárattól balra a hercegnő helyiségei nyílnak. Szesszeset az ábrázolásokon a király leányához méltó áldozatokat fogadja, köztük szépen faragott bútorokat. Az egyik jelenetben táncosnőket néz, egy másikban három kutyájával és háziállatként tartott kismajmával ábrázolják. Egy harmadik jeleneten hárfán játszik férjének. A sír nagy része díszített; a díszítetlen helyiségeket raktárként használhatták. Néhány freskó:
Halászok, freskó (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka)
Vitorlás hajó ábrázolása i. e. 2340 körül, csak egy korábbi hajókép* ismeretes
(Muzeum of Fine Arts, Boston, https://collections.mfa.org/objects/147794)
Disznóölés (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka)
Bika befogása (https://hu.wikipedia.org/wiki/Mereruka)
*
Kairói Régészeti Múzeum: Sznofru (kb. i.e. 2570) fáraó sírjából fontos falikép, az első rövidpalánkos fahajó-ábrázolás "A" alakú kettős árboccal
(https://warther.org/CarvingsDetail.php?35)
Sahure (k.b. i.e. 2480) fáraó rövid palánkos hajójának modellje, hosszanti merevítő kötéllel, árboc támasszal, "A" alakú árboccal. (A hajótípus eredete: i.e. 2650, Imhotep gyártotta sorozatban a Dzsószer piramis építéséhez. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Dzs%C3%B3szer-piramis).