AGYÉKKÖTŐ
Kötényszerű ruhadarabot az archaikus kortól kezdve viselték a nők és a férfiak, rangra való tekintet nélkül. Még Iulius Caesar idején is ez volt az egyiptomi parasztok, katonák és rabszolgák öltözete. A társadalmi különbséget a ruhadarab anyaga és díszítettsége mutatta (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban). A nők ágyékkötője is kötényszerű volt, de hosszabb volt, mint a férfiaké.
Munkások (Nakht írnok sírja Thébában, a XVIII. dinasztia idejéből, Wikipedia)
KALASZÍRISZ
A felső társadalmi osztályokban mindkét nem általános viselete a könnyű, ingszerű kalaszirisz volt, „nehéz ruhaként” is emlegették. A nők ruhadarabja kezdetben vállpántos szoknyaféle volt, mely a mellet szabadon hagyta, csak az alsótestet fedte. Később a nők szükségesnek tartották, hogy kebleiket elfedjék, a ruha formája inghez hasonló lett, nyakig fedte a felsőtestet is. Lehetett ujjatlan, vagy rövid vagy hosszú ujjú is, melyet önállóan, vagy köténnyel, övvel kombináltak, redőzve vagy anélkül. A nők testhez álló inge hosszabb volt a férfiakénál. A textíliát szabták és két oldalt összevarrták. Készült egy darabban is, hasonló ingszerűséget a férfiak is viseltek, néha csak az alsó részét.
Kalaszírisz nevű lenvászon ruha (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Ízisz istennő a túlvilágra kíséri Nefertiti királynét (Stukkófestmény Nefertiti királyné thébai sírjában. XIX. dinasztia). A királynét fehér kalasziriszben, arany nyakékkel, vállán fátyollal, fején a királyi hatalom jelvényeivel ábrázolták, míg Ízisz istennő testhez álló, mintás ruhát visel nyaklánccal (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban).
Ramosze vezír sírjában talált fríz, XVIII. dinasztia (https://hu.wikipedia.org/wiki/Ramosze_(vez%C3%ADr)) .
Lenből készített tunika a VI.-XI. dinasztia idejéből. (A kép forrása: Pierre Bergé & Associés, (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban))
GALLLÉROK, ÉKSZEREK
Az előkelő nők és férfiak viselték a drága anyagból készült, mellényszerű, dekoratív gallért, melyet fémoxid, fémszulfid színes ásványokkal , drágakövekkel díszítettek. A gyöngyökből készült gallért uszeh-gallérnak is nevezi az utókor.
Neferuptah hercegnő arany, földpát és karneolból készült nyaklánca, uszeh-gallérja (XII. dinasztia, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban).
2300 éves gallér Luxorból (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Elizabeth Taylor (cleopatra-1963-elizabeth-taylor, Képes divattörténet, Corvina kiadó, 1977. )
Karperec II.Ramszesz sírjából (XIX. dinasztia, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
II.Ramszesz fáraó aranygyűrűje (XIX. dinasztia, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Tutanhamon fáraó függője (WIKIPEDIA)
Elisabeth Taylor a Kleopátra c. filmben
(https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Anen főpap kacagányban. (A főpap III. Amenhotep fáraó sógora volt.Torinó, Museo Egizio (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
KÖPENY
A Középbirodalom időszakában jelent meg az öltözködésben a vékony anyagú, övvel rögzíthető köntös féle. Először fehér színű volt, majd később a színes változatok is felbukkantak mind a nők, mind a férfiak ruhatárában.
Köpeny, köntös (Holtak könyve, XVIII. dinasztia, (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban).
GYÖNGYRUHÁK
A régészek több hasonló, gyöngyökből fűzött ruhát, talán mennyassszonyi ruhát találtak a sírokban.
Mennyaszonyi ruha (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Lapis lazurit és a türkizt (malachitot) használtak gyöngykészítésre (Museum of Fine Arts, Boston, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Haj és szakáll viseletek
A nők az Óbirodalom idején még rövid frizurát hordtak, az Újbirodalomban már a hajukat megnövesztették, és fonatokkal, csigákkal, pántokkal díszítették. Ünnepi alkalmakkor koszorúkat, színes hajszalagokat is használtak.
Nofret, Rahotep herceg hitvese, az Óbirodalomra jellemző parókát viseli (Wikipedia).
Az egyiptomiak ismerték a parókát. Hordták nők, férfiak, előkelők és szolgák is, ez utóbbiak rövid változatban. A paróka nemcsak divatos volt, de védett a tűző napsugarak, bogarak ellen is. Ismerték a póthajat is, amivel a sajátjukat dúsították.
III.Thotmesz díszes parókája, XVIII. dinasztia (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban).
Rahotep herceg kis bajuszkával (részlet, Medum, IV.dinasztia, Wikipedia)
A férfiak növesztettek bajuszt is, illetve kecskeszakált. Az áll szélességével megegyező hosszú szakálukat befonták. A fáraók ünnepi alkalmakra műszakált ragasztottak az állukra, ha nem volt saját. A teljes körszakál nem volt divatban. A testszőrzeteiket is borotválták. A kisfiúk fejét kopaszra nyírták, csupán jobb oldalon, hátul hagytak meg egy kis fonatot, ez volt az ifjúság fürtje. Később, férfivá érve fejüket teljesen leborotválták, vagy hasonló varkocsot hagytak maguknak. Még Hazsepsuth fáraónő is viselt álszakált.
Menkauré fáraó szobrának részlete szögletes szakállal. (IV. dinasztia, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Hatshepsut gránit szobra, szögletes (letört) szakállal. (i. e. 1479 – i. e. 1458)
(https://www.metmuseum.org/art/collection/search/100000734)
Hatshepsut gránit szobra, szögletes (letört) szakállal. (i. e. 1479 – i. e. 1458)
(https://www.metmuseum.org/art/collection/search/100000734)
FEJDÍSZEK
A fejdíszek az uralkodók és uralkodónők viseletéhez tartoztak. Felső-Egyiptom koronája fehér volt, Alsó-Egyiptomé vörös. Egyiptom egyesítését követően (az egyesítés időszaka i.e. 3100 -tól, Narmer fáraó idejétől i. e. 2770- ig, Haszehemui fáraó idejéig tartó vallásháború volt) az uralkodók kettős koronát viseltek, mindkét Egyiptom színeivel. Fejpánttal, kúp alakú díszes sisakkal is kiegészíthették uralkodói öltözetüket.
A képen Nofertiti királynő mellszobra (XVIII. dinasztia. Neues Museum, Berlin, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
A képen III.Ramszesz fáraó, uralkodói fejdíszben. (XX. dinasztia, (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)
Tutanhamon fáraó diadémja. XVIII. dinasztia, (https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban).
Neferarti királyné fejdísze. Falfestmény az uralkodónő sírjában (Théba, XIX. dinasztia, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban).
A fáraók koránái, fejékszerei sematikus rajzokon: (https://maatkara.extra.hu/tortenelem/Koronak_I.htm):
Fehér korona |
Vörös korona |
Kettős korona (sxmty), mely a Fehér és a Vörös korona egyesítésével jön létre. |
Az Atef korona (Atf). Ennek egyik variációja a Hemhem (hmhm). |
|
|
A suti (Swty), amely egy kettős tollkorona. |
A szesed (sSd), egy homlokpánt. |
|
|
A nms, vagyis a nemesz kendő. |
Hat (xAt) egy a nemeszhez hasonló kendő. |
|
és |
Az Amon korona. |
A heperes (xprS), vagyis a Kék korona, melynek egyik formája, előképe a sapka korona. |
Lábbelik
Az ókori Egyiptomban nem nagyon viseltek lábbelit, még a nagyon gazdagok is csak ritkán húztak papucsot, szandált, esetleg sarut. Cipőt egyáltalán nem hordtak. A fáraónak volt külön szandálhordozója, sokszor az vitte utána díszes párnán saruját, míg az uralkodó mezítláb közlekedett.
Tutanhamon fáraó sarúja (XVIII. dinasztia, https://contrapasso2.blog.hu/2017/11/10/divat_az_okori_egyiptomban)