Az Észak-Atlanti áramlat intenzitása nem csökken az elméleti modellek szerinti mértékben
(2024 október)
Az újságírók visszatérő jóslata, -idézzük a cikket-, hogy "Új jégkorszak jöhet, ha jövőre tényleg összeomlik a Golf-áramlat". A Golf-áramlat és az Észak-atlanti-áramlat rendszerének összeomlása (https://index.hu/fomo/2024/10/27/jegkorszak-golf-aramlat-eszak-atlanti-aramlat-valtozas-idojaras-homerseklet/) drámai éghajlati következményekkel járna Európa és a világ számára. A világ vezető klímatudósai arra figyelmeztetnek, hogy az áramlatok összeomlása már jövőre bekövetkezhet, ami egy új „minijégkorszakot” idézhet elő Észak- és Nyugat-Európában, különösen az Egyesült Királyságban, miközben az Atlanti-óceán partvidékén emelkedhet a tengerszint, és globális változások következhetnek be a trópusi esőzés öveiben.
Az Észak-atlanti-áramlat, amely kritikus szerepet játszik a hő és a víz körforgásában, az éghajlat pillanatnyi stabilitásának egyik alappillére, de a klímaváltozás miatt egyre több tudós látja fenyegetve jövőjét. A kutatók sürgetik a globális éghajlatvédelmi intézkedések megerősítését, hogy megakadályozhassuk az áramlat összeomlását és annak katasztrofális hatásait. Az Atlanti-óceán hatalmas áramlási rendszere, amely hőt szállít a trópusi régiókból észak felé, és döntő szerepet játszik a föld éghajlatának szabályozásában, ténylegesen az összeomlás szélén állhat. A világ vezető klímatudósai már évekkel ezelőtt kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy az Atlanti Meridionális Áramlási Rendszer (AMOCang) – amelynek része az Észak-atlanti-áramlat és a jól ismert Golf-áramlat is – összeomolhat, drámai változásokat előidézne elő a globális éghajlati viszonyokban – írja a Live Science.
Grönlandnál visszafordul, éa a mélyben hidegáramlatként D-felé visszaáramlik
A Golf-áramlatot a szelek hajtják, az Észak-atlanti-áramlatot (AMOC) a süllyedő hideg sósvíz
Az áramlatok
Éveken belül összeomolhat az áramlási rendszer, mert a legújabb kutatások aggasztó jeleket tártak fel az AMOC lassulásáról, a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a rendszer néhány évtizeden vagy talán már a '30-as években összeomolhat.
A Golf-áramlat nagy sebességű meleg vízáramlat, amely a Mexikói-öbölből indul, és az Atlanti-óceánon észak felé halad, jelentősen melegítve Északnyugat-Európa és a Brit-szigetek éghajlatát. Az atlanti áramlási rendszer, amelynek a Golf is a része, egy globális óceáni szállítószalagként működik, amely hőt szállít a trópusokról az északi régiók felé. Ahogy a meleg víz északra halad, lehűl, és sós-sűrűvé válik, amikor kifagy belőle a só. Végül a tenger mélyére süllyed, majd dél felé áramlik vissza. A süllyedés sok kis örvényben (gyre) történik Grönlandtól K-re, és nagy területen. A melegedéssel az áramlat területe É-ra tolódik, ami csökkenti a sok, friss és sótlan olvadékvíz - a jég nem tartalmaz sót-, az áramlatot gyengítő hatását. A felmelegedés az olvadékvíz mennyiségét növeli.Télen D-re tolódik, ezért nem csökken az intenzitésa a várt mértékban. Kérdés, hogy É-n a tenger-aljzat lehetővé teszi-e az áramlat visszafordulását, ha erősen É-ra tolódik a lesüllyedés területe? Az örvények számának műholdas mérése nem megoldott.
Az áramlat szabályozza Európa éghajlatát. Az Észak-atlanti áramlat a Golf-áramlat meleg vizű, északkeleti irányú folytatása, a Golf Írországtól nyugatra két ágra szakad. Egyik ága, a Kanári-áramlat délre tart, míg a másik folytatja útját észak felé Északkelet-Európa partjai mentén, ahol jelentős a melegítő hatása.
A globális felmelegedés hatására a sarki jég olvad, friss vizet juttatva az Atlanti-óceánba. Ez a friss víz hígítja a sós óceánvizet, ami megnehezíti a sűrű sós víz lesüllyedését – ezáltal pedig csökkenti az AMOC-rendszer intenzitásat. A tudósok, köztük a Koppenhágai Egyetem kutatói megállapították, hogy
- amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátása a jelenlegi mértékben folytatódik, a rendszer összeomlásának kockázata akár 95 százalékos is lehet ebben az évszázadban.
- az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) közepes valószínűséget jósol az AMOC 2100 előtti összeomlására.
Mi történne, ha összeomlana az AMOC?
Az atlanti meridionális áramlási rendszer összeomlása súlyosan érintené az Egyesült Királyságot és Északnyugat-Európát, ahol a téli átlaghőmérséklet akár 10-15 Celsius-fokkal is csökkenne. Az éghajlat jelentősen hidegebbé válhatna, és egy új minijégkorszak következne be a térségben. Bár az Egyesült Államok nem érezné meg közvetlenül a lehűlést, az Atlanti-óceán partvidéke mentén komoly tengerszint-emelkedés léphetne fel. New York, Miami és New Orleans városait fokozottan fenyegetnék az árvizek és az időjárási szélsőségek jelentette veszélyek.
Hasonló összeomlás utoljára mintegy 12 ezer évvel ezelőtt történt, amikor Európában 10 Celsius-fokkal csökkent a hőmérséklet. Bár nem minden tudós ért egyet azzal, hogy az AMOC még ebben a században összeomolhat. A rendszer bonyolultsága és az előrejelzések bizonytalansága miatt további kutatások szükségesek a folyamat előrejelzéséhez.
Az előrejelzés talán legfontosabb paramétere az évente megfagyó sarki jég mennyisége. A kifagyó só súlya mozgatja a lesüllyedő Észak-Atlanti áramlatot. A sarki jég mennyiségének története 1979-2023 decemberéig:
A sarki jég mennyiségének története 2023-ig
(Forrás: https://www.arcticdeathspiral.org/, a sarki jég vastagságának becslése: https://psc.apl.washington.edu/research/projects/arctic-sea-