SZERKEZETEK  AZ ÓKORI MEDITERRÁNEUMBAN 
 

 
 
 
 
 
(2025 március)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 BEVEZETÉS
A gépeket az alkatrészek, gépelemek mechanikai mozgásai jellemzik, a szerszámokkal szemben pedig a gépeket az jellemzi, hogy felépítésük bonyolult, a működésükhöz külső energiaforrás, erőgép szükséges. Az ókori erőgépek, energiaforrások a vízikerék és az emberi erővel hajtott kerék (taposómalom) voltak, a szélkereket nem használták, bár Perzsiában létezett egy függőleges tengelyű, soklapátos szélkerék, és egy görög széllel működtetett orgona. Az alkatrészek többségükbenfogaskerék, kötél, ék, csiga, rugó, kerék, tengely, csapágy, gépszíj, tömítés, görgőscsapágy, lánc, fogasrúd, szíj, kapocs, csap, szegecs,  stb. lehettek. A kézifegyvereket, pl. az íjat, a kéziszerszámokat, a fúrót, a közlekedési eszközöket, a szekeret, a hajókat nem szokták a gépek közé sorolni, de mert ókori, és csak a mai szemmel nézve egyszerű szerkezetekről van szó, néhányat ismertetünk. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.
 
 
EGYIPTOMI SZERKEZETEK
Az egyiptomiak az i. 1600-as évekig nem ismerték a kereket, ami az egyik egyszerű gépelem. A nehéz kövek emelésére két egymásnak támasztott fagerendát használtak, hasonló összetámasztott gerenda árbocokat építettek a hajóikra is.

Punt Pharaoh Sahure

Hatsepszut fáraónő (kb. i.e. 1470) expedíciós hajója gerinc (i. u. 1400-as évektől) helyett hosszanti merevítő kötéllel

(http://www.warther.org/CarvingsDetail.php?36)

 

A sumerek, a minósziak, a föníciaiak sem használtak a mai gépfogalomnak megfelelő szerkezeteket. 

image0049

Föníciai hajóépítés: csapokkal összeerősített karvelpalánkok

                                                               (https://aweofyah.wordpress.com/2014/12/23/ancient-phoenician-ship/)

 

KŐEDÉNYEK MEGMUNKÁLÁSA FÚRÁSSAL ÉS CSISZOLÁSSAL

A legkorábbi ismert kőedény több mint 5000 éves. I.e. 2700-ból,  Khasekhemwyang, Haszehemuimagy fáraó sírjának csak az egyik nevezetessége az aranyból és barna kalcedonból készült szeptere (jogar), számos kőedényt találtak a sírjában. Kovakőből készült eszközök, rézeszközök (nem szerszámok), rézedények, kőedények, mázzal bevont tárgyak, karneolgyöngyök, kosarak és pecsétek is előkerültek.

 
 
Khasekhemwy vases
 
Karneol és mészkőváza Haszehemui fáraó sírjából (https://hu.wikipedia.org/wiki/Haszehemui
 
 

Djoser vas

A Dzsószer (i.e. 2650 körül) piramis alatt talált, már akkor sok száz éves edények, fáraónevekkel díszített gyűjtemény (https://www.almendron.com/artehistoria/arte/culturas/egyptian-art-in-age-of-the-pyramids/stone-vessels-luxury-items-with-manifold-

implications/ )

 

  

Imhotep Museum Saqqara 12 copy

Alabástrom edények a gyűjteményből, Dzsószer Lépcsős piramisa alatti labirintusból (https://hu.wikipedia.org/wiki/Haszehemui

 

edények arany fedéllel. Archaikus kor 2. dinasztia

Edények a II. Dinasztia idejéből (https://maatkara.extra.hu/egyiptomi_gyujtemenyek/british_jegyzet/135342.jpg)

 

Haszehemui nevezetes kőedény-, vázagyüjteményét utódja, Dzsószer fáraó (i.e. 2668 - 2649) Lépcsős piramisa -ez az első piramis- alatt találták meg. Azért gyűjtemény, mert a  vázákra írva megtalálták több mint háromszáz évre visszamenően a korábbi fáraók neveit az I. és II. Dinasztia idejéből: Narmer, Djer, Den, Adjib, Semerkhet, Ka, Heterpsekhemwy, Ninetjer, Sekhemib fáraók neveit. Ereklyeként kezelhették a vázákat. A vázák anyagai: diorit, alabástrom, mészkő, pala és iszapkő. Több mint 30 000 darab alabástromból, dioritból, más további nemes kövekből készült vázát, tálat találtak a Dzsószer piramis alatt. Lehetséges, hogy a sírokat feltörő tolvajok ellen a fáraók gyűjteményben tartották az értékes kőedényeket (azaz nem egyszerűen temetési ajándékok és élelem, kozmetikumok tárolására használták), és csak Dzsószer idején temették el a vázákat. Fémeket még nem használtak az edények megmunkálására, csak állati csontokat és kőszerszámokat. A későbbi piramisokban kevés kővázát találtak. Megj.: Az első piramis alatt igen sok állat, többnyire ibis madár múmiáját is megtalálták. Dzsószer múmiáját a sírrablók elvitték, sírja 28 méter mélyen volt egy 3.5 tonnás gránitlap alatt.

 
 
 

egipto fig 73

Kőedények csiszolása, fúrása, megmunkálása (i.e. 2700 körül, https://hu.wikipedia.org/wiki/Haszehemui

life37b

vázaML

Kőedények csiszolása, megmunkálása karos fúróval

(https://archiv.ub.uni-heidelberg.de/propylaeumdok/1096/1/Mueller_Roemer_Englische_Fassung_Pyramidenbau_2011.pdf)

 

 

StoneVaseMakersDrill Reconstruction

A kőedény fúrásának rekonstrukciója (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:StoneVaseMakersDrill-Reconstruction-ROM.png)

 

 

uc72470 fúrt magok

Fúrómagok (https://www.ucl.ac.uk/museums-static/digitalegypt/stone/vessels.html)

 

Palástfúró vagy fúrókorona (fúrómag keletkezik, esetleg kőedényeknél is) használata esetén: a fúróerőt, -inkább a csiszoláshoz szükséges erőt- a függőlegesen használt, valószínűleg -az irodalomban réz- bronzfúróra felerősített kövek biztosították, ami egy egyszerű gép. A fúró forgatása oda-vissza (alternálva) történt. Megfelelő érdességű és keménységű olajos csiszolóporral hatékony eljárás lehetett, pl. topáz csiszolóporral, ez utóbbit Berenice kikötőben bányászták. Az irodalomban van gyémánt csiszolóporra is javaslat, de ne vegyük komolyan. (https://en.wikipedia.org/wiki/Zabargad_Island, 23_36_35_N_36_11_45_E)  (Gorelick, .Leonard"Ancient Egyptian Stone-Drilling" Expedition Magazine 25.3 (1983): n. pag. Expedition Magazine. Penn Museum, 1983 Web. 27 Jun 2023). Lehetséges, hogy egyes köveket marhalábszár csontból készített csőfúrókkal is fúrtak, kvarcit és topáz csiszolóporral, tehát az utóbbit Berenice kikötőben bányászták. Általában a fúrók forgatása íjakkal történt, pl. fa fúrása esetén:
 
 
 

main qimg d7e771c49154bc0af2b86bbd2feda6b2

Ijfúró fa fúrásához, vonónak is nevezik a forgató eszközt 

letöltés 7

Gyöngyöket, pecséthengereket is készítettek fúrással, a hegy ragasztott kovakő vagy csontszilánk volt 

(https://firearmshistory.blogspot.com/2014/04/)

 

A gémeskút eredete Mezopotámiában volt.  A sadúf (arab) nevű vízemelő szerkezetet már az ókorban ismerték, egyszerű gép. A gémeket nem csak kutak, hanem folyóvíz mellé is telepítették. Mezopotámiában egy i. e. 2000-re datált, Sarrukín korabeli pecséten is látható.  Az ókori Egyiptomban is elterjedt volt. Magyarországra feltehetően török hódoltság idején került. A gémes kútszerkezetet egész Közép- és Kelet-Európában használták, pár évtizede az Alföldön még a legelterjedtebb vízemelő eszköznek számított. A gém állását jeladásra, pl. terelésnél, is használták.

 

Egypt.KomOmbo.Shaduf.01

                                                                             Gémeskút (https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%A9mesk%C3%BAt)

 

 

 

 

ÓGÖRÖG SZERKEZETEK

A görögök az utolsó időszámítás előtti évszázadokban már sok gépezetet kitaláltak, legnevezetesebb feltalálóik Archimedes és az alexandriai Héro (Heron néven is) voltak. Az Antikythera-i mechanizmus (https://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism) és a hadigépeik építőit nem ismerjük, esetleg sejtjük. (https://lovagok.hu/hadviseles/ostromeljarasok-ostromgepek,https://en.wikipedia.org/wiki/Siegecraft_in_Ancient_Greece). A csiga és a fogaskerék használatát  Archimedes (i.e. 287 - i. e. 212) idejénél kicsit korábbra teszik (https://hu.wikipedia.org/wiki/Arkhim%C3%A9d%C3%A9sz), a feltalálók itt is ismeretlenek. Érdekes, hogy az időmérés korai eszközeit, a napórákat, a homokórákat és a vízórákat több ezer éven át használtuk. A mechanikus órák feltalálása csak a 13. században hozott forradalmi változást az idő mérésében, ezek az órák fogaskerekek, súlyok, azaz az ingaórák pontosabban tudták mérni az időt, és a templomok, városházák tornyaiban is elhelyezták az ingaórákat, a napórák helyére. Az asztali óra, az anker kerék feltalálása még sokáig váratott magára.

Figyelemre méltó görög innovációk a korban az ostromgépek:  A Helepolis egy hatalmas ostromtorony volt, amit tüzérséggel szereltek fel,  vaslemezekkel védtek. Híres arról, hogy Rodosz ostrománál (i. e. 305) már használták. Sokféle ostromtechnikákat alkalmaztak, beleértve a  ütőkosokat, létrákat, hajítógépeket. II. Macedón Fülöp jelentősen hozzájárult az ostromhajók fejlesztéséhez, beleértve a torziós katapultokat és a fejlettebb hajítógépeket, újításai megalapozták a Nagy Sándor és utódai által alkalmazott ostromtaktikát. Archimedes védelmi újításai: Szirakúza ostroma alatt (i.e. 214-212) számos védelmi mechanizmust tervezett, köztük nagyobb hatótávolságú és pontosságú katapultokat, csigás darukat (sambucae), amelyek nehéz köveket emelnek és dobnak a támadókra, és valószínűleg a napsugárzás tükrözésének valamilyen formáját, amellyel hajókat gyújtottak fel, találékonysága jelentősen késleltette Syracuse kikötőjének római elfoglalását (i. e. 212).
A hellén ostromgépek: jelentős fejlődést értek el, a technológia nélkülözhetetlen volt az erődített városok (miden város erődített, falakkal védett volt) és az erődítmények megtámadásához és védelméhez. Katapultok, a kődobálók, melyeket arra terveztek, hogy kövekkel áttörjék a falakat, szerkezeti károsodásokat okozzanak. Torziós meghajtású, sodrott in- vagy szőrkötelet használtak az energia tárolására.
 
machiny 02
 
 
 
 
Ballista: nagy számszeríjszerű ostromgépek voltak, amelyek nagy sebességgel indítottak köteles csáklyákat, horgokat, vagy nagy nyilakat. Hasonlóak a kőhajítókhoz, torziós erőt használnak a meghajtáshoz. Ellenséges csapatok, védelmi szerkezetek és ostromfelszerelések rombolására szolgáltak. 
 
 
 
Torziós katapultok (euthytonon): A torziós katapult típusa, amelyet kifejezetten nagy lövedékek kilövésére terveztek. csvart kötelek a torziós erejét alkalmazták. Palintonon: egy másik torziós katapult, amelyet jellemzően nagy kövek kilövésére használnak, hasonló torziós meghajtás, hatékony támadó és védekező célokra egyaránt. 
ANCIENT greek catapult war machinery invention
 
Torziós katapult, csavart, torziós kötéllel működött
 
Rugós és sűrített levegős katapultok feltalálása (Ctesibius, i.e. 285-222) és Philo of Byzantium (kb. i.e. 250) elméleti és kísérleti kutatása torziós rugóval ellátott katapultokon. A Helepolis, amelyet I. Demetrius Poliorcetes használt Rodosz ostroma idején (i.e. 305-304), az egyik leghíresebb ostromtorony volt, amelyet vaslemezek védtek és katapultokkal felszereltek (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm).
A Bizánci Philon (i. e. 280 körül - i. e. 220). Philo Mechanicus néven ismert: Philo volt a szerzője egy nagy műnek, a Mechanike syntaxisnak (Compendium, Abstract of Mechanics), amely két részt tartalmaz:
Pneumatika - levegő- vagy víznyomással működtetett eszközökről.
Automatopoeica – mechanikus játékokról és elterelésekről.
Leghíresebb találmányai:
Ismétlő számszeríj: Philon művei a lánchajtás legrégebbi ismert alkalmazását tartalmazzák az ismétlődő számszeríj esetén. Két lapos kötésű láncot kötöttek egy csévélőhöz, amely előre-hátra tekercselve automatikusan kilőtte a gép nyilait, amíg a tár kiürült.
Philo pneumatikájában (31. fejezet) egy merítő mechanizmust ír le, amely a legkorábbi ismert ilyen mechanizmus, egy mosdóállvány részeként. A víztartályból töltött ellensúlyos kanál felborul a medencében, amikor megtelt habkő szabadul fel. Miután a kanál kiürült, az ellensúly újra felhúzza, és a meghúzó zsinórral rázárja az ajtót a habkőre. Figyelemre méltó, hogy Philo megjegyzése, miszerint "felépítése hasonló az órákéhoz", arra utal, hogy az ilyen merítő mechanizmusokat már az ősi vízórákba integrálták.
 
automataphilo
                                                                                  Philo automatája (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm)
 
 
Ctesibius (i.e. 285-222 körül) féle ébresztőóra: a hellenisztikus mérnök és feltaláló, Ctesibius (i. e. 285-222) felszerelte clepsydráit (vízóráit) tárcsával és mutatóval az idő jelzésére, és kidolgozott "riasztórendszereket" adott hozzá, amelyek arra kényszerítettek, hogy kavicsokat dobjanak egy gongra, vagy trombitákat fújjanak (azáltal, hogy a harangokat a levegőbe kényszerítik. A vízóra, más néven klepszüdra ókori időmérő eszköz; görög nevének jelentése: „vízlopó edény”, már az ókori Mezopotámiában, Egyiptomban és a Távol-Keleten is használtak. Az ókori Görögországban főként a bíróságokon alkalmaztak klepszüdrát, ugyanis a beszédekre fordított idő hosszát a perrend írta elő. Az athéni agora ásatásakor találtak vízórákat, melyek oldalán egy nyílás volt, az edénybe öntött víz ezen a kis résen folyt ki, így tudták az eltelt idő tartamát mérni. Sűrített levegős ágyú: Alexandriai Ctesibius feltalálta az ágyú egy primitív formáját, amelyet sűrített levegővel működtettek.
 
Helepolisok: erős, többszintes kerekes fatornyok, amelyeket arra terveztek, hogy támogassák (vagy megvédjék) az ellenséges falak felé haladó csapatokat.
Jellemzők: Felvonóhíddal felszerelve, hogy a támadók átkelhessenek az erődítményre, és gyakran tüzérséggel és íjászokkal szerelték fel. "Helepolis", a többemeletes, páncélozott, mozgatható ostromtorony (40-60 m magas), amelyről ismert, hogy idősebb Dionysius használta Syracusában. De voltak 
 hatalmas daruk is, amelyekkel Arkhimédész (i. e. 287-212) Siracusa falai mögül megragadta a rómaiak óriási mobil ostromtornyait és lerombolta azokat.
 
ostromtorony1
                                                                             (https://lovagok.hu/hadviseles/ostromeljarasok-ostromgepek)
 
 
 
ostromtorony2
                                                                                  (https://lovagok.hu/hadviseles/ostromeljarasok-ostromgepek)
 
 
ostromtorony3
 


Ütőkosok: Nehéz gerendák, amelyek gyakran vassal vannak bevonva, kapuk vagy falak lebontására szolgáltak.  Jellemzően kerekes kocsikra szerelték a szerkezetet, és tetővel ("teknősbéka"), védték a kezelőket. A kosokat fedezék alatt az erődítményekig tolták, és ismételt ütéseket adtak, hogy gyengítsék és végül áttörjék a védelmet.
 
Widder Belagerungswaffe
 
Bányászat és fúvókák: A támadók alagutakat (aknákat) ástak az ellenséges falak alá a falak meggyengítésére, vagy, hogy bejussanak az erődítménybe. Az alagutakat fagerendák támasztották alá, amelyeket aztán elégettek, hogy ledöntsék a falakat. A védők saját alagutakat ástak a támadók aknái ellen. Képzett mérnökökre és munkásokra volt szükség, és gyakran földalatti összecsapásokhoz vezetett. Horgok: falszakaszok lebontására vagy megmászására használják, horgokat dobtak át a falakon, majd a támadók felmásztak. A görög tűz, gyúlékony folyadék volt, pontos összetétele ismeretlen. Szifonokon keresztül indítottak, hogy felgyújtsák az ellenséges erődítményeket. Gyújtó nyilak: gyúlékony anyagokkal kezelt nyilak, amelyeket ostromlott városokban vagy erődítményekben tűzgyújtásra használtak. A torziós hajtású katapultok és más ostromgépek fejlesztése, a többszintes ostromtornyok, bányászati ​​technikák alkalmazása jelentős előrelépést jelentett az ókori mérnöki munkában.
Archimédesz találmányai
 "Kiválasztott magának a királyi flottából egy háromárbocos szállítóhajót, amelyet sok ember nagy fáradsággal vonszolt a partra, és miután sok utast és a szokásos rakományt elhelyezték a fedélzeten, a hajótól egy kissé távolabb leült a partra. Minden nagyobb erőfeszítés nélkül, kezével bonyolult csigasort mozgatva a hajót simán és egyenletesen húzta magához, mintha az a vízen siklott volna tova", A csiga és a fogaskerék Archimedes korában már ismertek voltak (https://hu.wikipedia.org/wiki/Arkhim%C3%A9d%C3%A9sz). 

Archimedes screw

Arhimédészi vízemelő (https://www.bbc.co.uk/sounds/play/b00773bv)

Az archimédeszi csavar: (https://hu.wikipedia.org/wiki/Arkhim%C3%A9d%C3%A9szi_csavar) más néven csavarszivattyú víz emelésére alkalmas egyszerű gép, amelyet például arra lehet használni, hogy a vizet az alacsonyabban fekvő vízfelszíntől a magasabban fekvő öntözendő területre juttassák. Az arkhimédészi csavar a legrégebbi ismert szivattyú. Bár Archimédesz ókori görög tudósról nevezték el a csavarszivattyút, nem ő volt az eszköz első elkészítője, az ókori Egyiptomban találták fel. Már a görögök is ismerhették az Arkhimédész kora előtti időkben. A görög kereskedők és utazók tudományos ismereteket, találmányokat Egyiptomból importáltak. (A csavarszivattyú csavarorsóból és az azt körülvevő hengeres házból áll. A csavarorsót általában  kézi meghajtással forgatták. A folyadékba ferdén, a vízszintessel kis, kb. 20°-os szögben beállítva működik. A hengeres ház és a csavar érintkezésének nem kell tökéletesen vízzárónak lennie, a szerkezet mindaddig működtethető, amíg a fordulatonként kimerített folyadékmennyiség nagyobb a menetekből fordulatonként visszaszivárgó mennyiséghez képest. A felsőbb menetből átszivárgó folyadék az alatta levő menetre kerülve visszatér a szállítás irányába, így használat közben egyensúly alakul ki, a hozam állandó. A szerkezetnek létezett olyan változata is, melyben a csavart a hengeres házhoz rögzítették, így a részek együtt forogtak. A csavarorsót szurokkal, gyantával vagy egyéb kötőanyaggal erősítették a hengerhez, vagy a kettőt egy darabban öntötték bronzból.

Fizikusként Arkhimédesz bevezette a sűrűség fogalmát. Arkhimédesz törvénye szerint a folyadékba helyezett testre ható felhajtóerő miatt a lebeghet is, attól függően, hogy az átlagsűrűsége mekkora a folyadékéhoz viszonyítva.  A legenda szerint fürdés közben fedezte fel a felhajtóerőt (Arkhimédész törvénye), aminek örömére kiugrott a kádból, és meztelenül rohant végig az utcán a palotáig azt kiáltozva, hogy „Heuréka!” (megtaláltam). Majd az uralkodó megbízásából azt kellett tisztáznia, hogy tiszta aranyból van-e annak koronája. Arkhimédész rájött, hogy ha vízbe mártja a koronát, akkor a víz szintje annyival emelkedik, amennyi a korona térfogata. A koronát, valamint vele azonos súlyú arany-, illetve ezüsttömböt a vízbe merítve a térfogatok különbözőségéből meg tudta állapítani, mennyi ezüstöt kevert az ötvös a korona elkészítésekor az aranyhoz. Arkhimédész valószínűleg az első ismert és a legjobb matematikai fizikus volt Galilei és Newton előtt.  Cicero ír két eszközről, amit Marcus Claudius Marcellus vitt haza a kifosztott Szürakúzából. Az egyik egy gömbön ábrázolta a csillagos eget, a másik megjósolta a Nap, a Hold és a bolygók mozgását. Sokáig legendának gondolták, de az antiküthérai szerkezet felfedezése óta elképzelhető, hogy Arkhimédész kitalált ilyen szerkezetet.  Alexandriai Papposz említi, hogy Arkhimédész írt egy kézikönyvet az éggömbök szerkesztéséről. Sok kutató neki tulajdonítja egy i.e. 75-ben talált, a bolygók mozgását modellező, 37 fogaskerékből álló Antiküthéria-i szerkezet tervezését-készítését is (https://hu.wikipedia.org/wiki/Antik%C3%BCth%C3%A9rai_szerkezet). A szerkezet a bolgók mozgását követte, holdnaptárként is működött.  

 
antikuthera szerkezet 4 7823c20926
ANTI
 
Szürakúzát i. e. 212-ben hónapokon át keményen védték a görögök a rómaiak ellen szárazföldön és vízen. A rómaiak, felismerve, hogy Szürakúza erődítményeit nehéz lesz megostromolni, hadigépeket, új találmányokat vetettek be, ezek egyike volt a sambuca, ami egy úszó ostromtorony volt, ahonnan csáklyákkal támadtak, valamint a hajókra erősített létrák, amelyeket csigákkal (!) engedtek le a városfalakra.
A találmányok ellen Arkhimédész védekező eszközöket talált ki, közöttük egy nagy darura szerelt kampót - ez volt "Arkhimédész karma"-, amelyet arra használtak, hogy az ellenséges hajókat a partra húzzák, oldalra döntsék, (az irodalomban: "kiemeljék a tengerből, mielőtt a végzetükbe dobták volna őket"**). A legenda szerint egy óriási tükröt is készített, amelyet arra használt, hogy a római hajók vitorláit felgyújtsa. Az újítások és a hadigépek, a városfalakra szerelt balliszták, katapultok, a kődobó gépek, óriás számszeríjak (https://hu.wikipedia.org/wiki/Haj%C3%ADt%C3%B3g%C3%A9p) és onagerek (https://sites.google.com/site/physicsofcatapults/home/history-of-catapults)
lövedékei arra kényszerítették a rómaiakat, hogy nagy emberáldozattal járó, közvetlen támadásokat kíséreljenek meg a kialakult patthelyzet miatt.
A rómaiak képtelenek voltak betörni a városba, és szigorú blokádot tartani ahhoz, hogy az utánpótlástól elszigetelje a védőket. A szürakuszaiak pedig képtelenek voltak visszavonulásra kényszeríteni a rómaiakat kitöréseikkel. A rómaiak felismerték, hogy a szirakúzaiak védekezése lehetetlen feladatot jelent a római haderő számára. A görögök többször megpróbáltak kitörni, felszabadítani a várost az ostrom alól, de visszaverték őket. A rómaiak ellen a Hispaniában is folyó háború miatt a hadsereg és a hajók egy része ott volt lekötve. A szirakuszaiak a római ostrom visszaverésében elért sikereik alapján nyerésre álltak. I. e. 212-ben a rómaiak azt az információt kapták, hogy a város lakói részt vesznek az Artemisz istennőjük tiszteletére rendezett éves ünnepségen. Római katonák egy kisebb csoportja az éjszaka leple alatt megközelítette a várost és sikerült megmásznia a falakat, bejutott az Alsó-városba. Bevárva az erősítést, átvette az irányítást az Alsó-városban és a kikötőben, de az akropolisz még szilárdan állt. A legenda szerint a város bukását az okozta, hogy valaki kinyitott egy ajtót a városfalon. A rómaiak parancsnoka hiába adta parancsba, hogy Arkhimédészt élve fogják el, egy római katona megölte. Utolsó szavai "Ne bántsátok a köreimet!" voltak. A rómaiak csigákkal leengedett létrái azt bizonyítják, hogy i.e. 212 körül a rómaiak elterjedten használták a kötélcsigákat, pedig Arkhimédésznek volt az a mondása, hogy "Adjatok egy fix pontot, és én kifordítom sarkaiból a világot". (Angol nyelven: "Give me a place to stand on and I can move the Earth.") Árulás miatt esett el a kikötőváros, Arkhimédészt a római katonák megölték.  
 
HERO TALÁLMÁNYAI
Neves ókori feltalálók, mint Hero (Heron néven is) és Ismail al-Jazari, ötletes mechanizmusokat találtak ki, többnyire a templomok részére, a hívők ámítására (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm). Hero, az i.sz. 1. századból származó ókori görög mérnök volt, számos találmányáról ismert, köztük a gőzgépről és egy időmérő eszközről. Heron matematikus ( a háromszögek kerületére vonazkozó tétele), fizikus és mérnök volt, aki kb. i. u. 10-70 Legalább három könyvet írt, a Pneumaticát, a Mechanicát és az Automatát, amelyek több száz különféle, automatizált mozgásra képes gép létezéséről tanúskodnak. Leírásai egyértelműen jelzik, hogy az ókori Görögország használt automatákat (mechanikus eszközök). 
A Pneumatica, több mint 80 levegő-, gőz- vagy víznyomáson működő mechanikus berendezés leírása, beleértve a hidraulikát vagy egy tűzoltó készüléket, egy pénzérme behelyezése után vizet biztosító automatákat és többek között az első gőzgépet (Aeolipile).
Automata (könyv), olyan gépek leírása, amelyek mechanikus vagy pneumatikus eszközökkel (pl. templomajtók automatikus nyitása vagy zárása, bort öntő szobrok stb.) tesznek lehetővé csodákat a templomokban (thaumata).
Belopoeica könyv, amely hadigépek gyűjteménye. Az eredeti kézirat nem maradt fenn, de léteznek középkori, kézzel írott másolatok.
Mechanica, csak arabul őrzött, építészek számára írt, nehéz tárgyak emelésére szolgáló eszközöket tartalmaz.
Egyik leglenyűgözőbb alkotása a trombita automata volt, amely az ajtócsengő korai formájaként szolgált. Ezt az eszközt Alexandria templomaiban használták a vendégek érkezésének bejelentésére. Nemcsak üdvözölte a látogatókat, hanem biztonsági intézkedésként is működött, mivel a hangos trombitaszó visszatartotta a tolvajokat attól, hogy észrevétlenül lépjenek be.
 
Heros trumpet automaton
 
Hero kürttel jelezte a kapu nyitását (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm)
 
Hero trombita-automatáját a „Pneumatica” című könyve írta le, amely részletezte találmányait és ötleteit. 
A Hero trombita automatája az ókori görög feltalálók találékonyságát és mérnöki csodáit mutatta be. Ez a korai automatikus ajtórendszer bebizonyította, hogy fejlett mechanikai ismeretekkel rendelkeznek, és képesek kifinomult gépek fejlesztésére. Héphaisztoszt, aki automata fújtatókat használ az egyszerű, ismétlődő munka végrehajtására.
800px Herons Windwheel wind powered organ
 
Hero szél-működtette orgonája (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm)
 
A szélenergiával működő gépek egyik első feljegyzett példánya az orgona. A szélkereke a széllökések energiáját használta fel egy orgonajátékra. Ehhez nem volt szükség olyan nagy technikai képességekre, mint a gőzgépe vagy a mechanikus játékai, de Hero megjelenése előtt nincsenek feljegyzések a szélmotoros gépekről. A szél által hajtott orgona ellátása a széles karok mozgásának átvitelén alapul, mint a szélmalom vitorláitól a dugattyús mechanizmus felé. A karok egy rúd egyik végéhez vannak rögzítve, amely úgy van megtámasztva, hogy szabadon forogjon. Ahogy a karok elfordulnak a szélben, a rúd forgó mozgását közvetíti egy, az ellenkező végére szorosan rögzített fogaskerék-szerű rögzítőtárcsára. A forgó csapok érintkeznek a dugattyúrúdhoz csapszeggel rögzített karral, aminek következtében a dugattyú felemelkedik, amikor minden csap összekapcsolódik a rúdmechanizmussal. Amikor a csap túllép a karon, a kart elengedi, és a dugattyú leereszkedik a hengerbe. A lezuhanó dugattyú összenyomja a levegőt, kinyomja azt a henger aljába, egy összekötő csövön keresztül fel, és abba a dobozba, amelyen a csövek állnak. Amikor a kulcsmechanizmus aktiválódik, levegő szabadul fel a csövekbe, ami fuvola hangját idézi elő. Az egyenletes levegőellátás érdekében a szélmalom kerete közvetlenül szélirányba fordítható. A szélerőműves orgona az egyetlen ismert, dokumentált szélmalom típusú szerkezet az ókorban. A szélenergia csak a XII. században jelenik meg újra a nyugati civilizációban. ...történelmi szempontból ezek a hangszerek manuális billentyűzetet tartalmaznak, amely műtárgyként példátlan. Végül a szélmalom tengelyére erősített fogastárcsa fogaskerék-szerű mechanizmusa úgy van kialakítva, hogy a forgó tengelyről a dugattyúra adja át az erőt, így a körkörös mozgást váltja át.
 
 
Heron
 
Az Aeolipile: (Gőzturbina szerű) Heron leírt egy olyan mechanizmust, amelyet gőz hajtott. Megelőzően az eszközt az i. e. 1. században leírta Vitruvius De chitectura című értekezésében; de nem világos, hogy ugyanarról a készülékről van-e szó. Jellemzően, és ahogy Hero leírta a készüléket, a vizet egy egyszerű bojlerben melegítették, amely a forgó edény állványának részét képezte. A kazán a forgókamrához csatlakozik egy csőpárral, amelyek egyben a kamra forgócsapjaként is szolgálnak.
 
heronfire
A vízszivattyú: Az első vízszivattyúkat valószínűleg Ctesibius tervezte, ahogy Heron gyakran említi korábbi munkáit értekezésében. Az szivattyút később a római világban széles körben használták tűzoltásra. Volt egy szobra, amely bort öntött: Állítólag egy automata szolgálólányt készített, amely megtölt egy csészét bor és víz keverékével, amikor az edényt a kezébe adták. Amikor a robot bal kezére tett egy üres csészét (általában a bal kezét nyújtotta), akkor az elkezdett lefelé haladni (a csésze súlyától) a stabil jobb kéz felé, amely egy Oinochoae-t (bort tartalmazó edényt) tartott. Amikor a kéz az Oinochoae felé nyúlt, az automata meg tudta tölteni a csészét a kívánt mennyiségű borral. Ezután a robot vizet öntött a csészébe, és összekeverte a borral (az ókori Görögországban a bort sok vízzel itták, a rómaiak is.)
 
heronslotmachine
érmes autómata (First slot machine, http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm)
 
Az első érem automata : Amikor a gép tetején lévő nyíláson bedobtak egy érmét, meghatározott mennyiségű szentelt vizet adott ki.  Amikor az érmét berakták, az egy karhoz rögzített serpenyőre esett. A kar kinyitott egy szelepet, amely megengedte, hogy egy kis víz kifolyjon. A serpenyő az érme súlyával tovább billent, amíg az érme le nem esett, ekkor egy ellensúly visszapattintotta a kart, és elzárta a szelepet.
Első programozható mechanizmus: Heron megalkotta az első programozható robotot a színházi közönség szórakoztatására szolgáló eszközt. 60 körül kocsit épített két független tengely köré csavart kötéllel, és zuhanó súllyal mozgatta. A tengelyből kiálló csapok segítségével a Heron változtathatta a kötél tengely körüli tekercselésének módját, lehetővé téve a robot számára, hogy irányt változtasson és előre programozott pályán mozogjon. A primitív mechanizmus  hasonlít egy modern bináris számítógépes nyelvhez; a régimódi lyukkártyák pontosan ugyanezen az elven működtek. A beszámolók szerint a készüléket egy sor kötél irányította, amelyekbe csomókat kötöttek. Ahogy a kötelet áthúzták az eszközön, a csomók mozgatták a karokat, ami cselekvéseket okozott a miniatűr színpadon. A Heron ugyanazt a kötelekből, hengeres tengelyekből és csomókból álló rendszert használta egy majdnem 10 perces mechanikus játék létrehozásához, beleértve a fémgolyókat egy fémlapra ejtve, hogy mennydörgésre hasonlítson.
 
herontempledoors
 
Heron templomajtó nyitószerkezete (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm)
A templomban gőzerővel használható automata ajtók vázlatai: Heron tervezett egy automatikus templomajtónyitót, amely hőt és pneumatikát használt a templomajtók kinyitásához. Az ajtók kinyitásához a pap tüzet gyújtott az oltáron, felmelegítette benne a levegőt, és kitágul. Ez a térfogatnövekedés kikényszerítette a vizet a gömbből a vödörbe, amely a többletsúly hatására lefelé mozdult. Ezt a vödröt egy orsó köré tekercselt kötélhez kötötték, és ahogy a vödör lefelé mozdult, ez az orsó megfordult, így az ajtók kinyíltak.
Úthosszmérő; a kilométer-számláló egy olyan eszköz, amely a jármű által megtett távolságot jelzi. Vitruvius i..e. 27 és 23 körül leírt egy ilyen eszközt, és Hero is leír egy kilométerszámlálót Dioptrája 34. fejezetében. A 4 láb átmérőjű kerekű szekerek pontosan 400-szor fordulnak meg egy római mérföld alatt. Minden fordulatnál a tengelyen lévő csap egy 400 fogas fogaskereket kapcsol be, így mérföldenként egy teljes fordulatot tesz meg. Ez bekapcsol egy másik fogaskereket a kerület mentén lyukakkal, ahol a kavicsok (kövek) helyezkednek el, amelyek egyenként beleesnek egy dobozba. A megtett mérföldek számát egyszerűen a kavicsok számának megszámlálásával adjuk meg.
A feneketlen borospohár: A serleget egy cső köti össze a tározóval. Amikor egy személy bort iszik, a tartályban lévő folyadék szintje leesik, és egy rejtett tartályból kilépő dugó szabadul fel. Amint a folyadék szintje feltöltődik – talán két kortyolás között – a dugó ismét megállítja a rejtett tartályt. 
 
heron dioptra
                                                                                       A dioptra (http://www.ancient-wisdom.com/greekautomata.htm)
A dioptra: Heron egyik találmánya volt, amely a földmérés alapja lett, amikor az ókori görögök kiterjedt városokat építettek, és nagyszerű templomokat és emlékműveket emeltek. A görög csillagászok támaszává is vált, lehetővé téve számukra az égitestek helyzetének és magasságának mérését. 
 
Automaták a görögök idők után: Sándor Könyvtárának megsemmisülését és a Görög Birodalom összeomlását követően az ókori görögök alkotásainak nagy része elveszett számunkra, és ezzel együtt az automaták leírásai is. A 8. századra fellendült a Közel-Keleten a kereslet, amikor megjelent a „The Book of Genious Devices”, amely egy nagyméretű, mechanikus eszközökkel, köztük automatákkal foglalkozó mű volt, amelyet 850-ben adott ki a három perzsa testvér, a Banu Musa, aki a Bölcsesség Házában (Bayt al-Hikma) dolgozott Bagdadban (Bayt al-Hikma).

SYRACUSIA HAJÓT  ARKHIMÉDÉSZ ÉPÍTETTE

A hatalmas űrtartalmú „Syracusia” gigantikus hajót Hieron küldte ajándékba Egyiptomba, III. Ptolemaiosznak.
   
Depiction of Syracosia SHIP by N Witsen
 
A Syracusia hajó rajza (N. Witsen rajza, https://en.wikipedia.org/wiki/Syracusia)
 
Syracusia egybe épített felfegyverzett luxus és személyszállító hajó, továbbá egy teherszállító három árbócos vitorlás volt. A Syracusia pontos méretei ismeretlenek, egyes források (https://nautika-present.com/2023/08/11/the-greek-ship-syracusia-ancient-shipbuilders-marvel/)  55 méteres hosszúságot, 14 méteres szélességet és 13 méteres magasságot említenek. (Leeírása Lion Casson: Ships and Seamanship in the Ancient World című könyvében található.) A konstrukció 1600-1800 tonnát is szállíthatott és közel 2000 embert. A Syracusiát Arkhimédész tervezte i. e. 240 körül,  a korinthoszi Arkhosz építette II Hierón király, a szicíliai Szirakúza város uralkodója megbízásából. A szivárgás elleni szigetelését bitumenes lószőrrel oldották meg. Erős fenékgerendás, de nem gerinces hajó volt, azaz először a palánkokat építették össze, utána a kereszttartókat erősítették be. A fenékgerendára öntött bronz döfőorrt (ramang, rostrumlat) erősítettek. A hajóról szóló ismereteink nagy részét Athenaeus görög írónak köszönhetjük. Az ókorban épített legnagyobb hajózható hajó volt, építése egy évig tartott, és annyi faanyagot használt fel, amennyi körülbelül hatvan szabványos hajóhoz szükséges. Húsz evezősor** és három árboc hajtotta. Az ellenséges hajókra sziklákat dobáló daruk mellett Arkhimédész óriási katapultjai is fegyverként szolgáltak. 
A luxushajó nem csak hadihajó volt, hanem egy királyhoz méltó úszó palota is. Pazar belsejében gazdagon díszített kabinok, étkezőtermek és szabadidős terek sorakoztak. A hajó II Hiero és kíséretének adott otthont. Minden kényelmet és luxust biztosított, amit egy királyi rezidenciától elvárnánk. Az élő növényzetet tartalmazó kertje is volt.
 
AdobeStock 286480068 768x512
                            A Syracusia hajó rajza (https://nautika-present.com/2023/08/11/the-greek-ship-syracusia-ancient-shipbuilders-marvel/)
 
A harmadik vagy legfelső fedélzeten mintegy négyszáz katona volt elhelyezve nyolc nagy toronyban. A második fedélzeten 142 kabin volt fenntartva az előkelő utasok számára, míg a legalsó fedélzetet a teherszállításra használták. A hajó orrában a víztartály kapacitása 800 tonna volt, közvetlenül mellette  egy tengervizes tartály volt, a halaknak. A hajónak húsz lónak számára istállója, egy hatalmas, kemencével és lisztmalommal felszerelt konyhája, valamint rengeteg raktárhelyisége is volt az élelmiszerek és felszerelések számára.
 
A tiszti, katonai fedélzeten volt egy fürdőszoba három bronzkáddal, egy harctér a kiképzéshez és egy sétány. Ugyanezen a fedélzeten volt Aphrodité istennő szentélye, féldrágakőből készült padlóval, cédrusból és elefántcsontból készült ajtókkal. Az utazóknak egy gazdagon felszerelt könyvtáruk is volt, amelynek padlóját és falait gondosan megmunkált mozaikok és az Iliász történeteinek illusztrációi nemesítették.
Olyan nagy volt, hogy a Földközi-tenger összes kikötője közül csak egy, az alexandriai tudta befogadni. Ezért csak egyetlen utat tett meg; gabonával megrakodva indult el Szicíliából Alexandriába, ahol III. Ptolemaiosz király zátonyra futtatta az óriást.
Békés célú görög vízgépek is léteztek: szivattyúk: Ctesibius kétütemű dugattyúja, Philo of Byzantium "dobja" és "lánca" ,akinek köszönhetjük az első vízhajtású láncszivattyút, valamint az arkhimédeszi csigaszivattyút is. Philo of Byzantium (i.e. 3. század) és az Alexandriai Heron (kb. i. e. 1. század) „Az automatizálásról” című könyveket írt, amely teljes egészében ránk maradt. Gőz használata: A Heron templom kapuszárnya gőz segítségével volt forgatható. Bár gyakorlati alkalmazására nincs bizonyíték, a Philon hidraulikus szivattyúiban már ismert volt a mozgás egyik tengelyről a másikra történő átvitele szíj segítségével. Heron már maga tervezte a szélrotor körkörös mozgásának átvitelét Ctesibius kétütemű szivattyújához, amelyet a "Hydraulis"-ban (az első víziorgonában) használtak.
római távolság számláló
 
  Arisztotelész (Mechanika 848a) utal a mozgás érintőleges körkerekeken keresztüli átvitelére és ezek alkalmazására "kilométer számlálásra". Röviddel ezután Ctesibius fogaskerekeket használt a vízórájában, és úgy tűnik, Philon szivattyúi is hasonló módon használták őket; csakúgy, mint a kilométer számlálók később. A szekerekre mozgó szobrokat szereltek. (https://www.wxgsales.site/?ggcid=1670175)
 
 
Macskafej Deadeye sans lanyard
 
Kötélfeszítő macskafej 
 
posters poulie en bois dans un navire
 
 
Tudományos ókori műszerek: Időmérés: vízórák, napórák, és mindenféle asztrolábium.
RH32 1024x1024
 
 
prod 1719 d451
 
 
 
 
images 8
                                                                                       Asztrolábium csarélhető korongokkal, alkatrészei
 
 
Továbbá precíziós mérlegek, földmérő műszerek, mint például a szintmérők, a dioptria. Orvosi műszerek: sebészeti és ortopédiai eszközök (orvosoktól, mint Andreas, Nymphodorus stb.), valamint Herophilus (egyben orvos) speciális vérnyomásmérője Alexandriában (i.e. 300 körül).
„Globe-készítés” (szferopoeia): az ég egyszerű figurális másai rögzített égitestekkel (Cicero, A Köztársaságról 14.22) vagy teljesen működőképes modellek, mint például Arkhimédész második planetáriuma, amelyet Cicero részletesen ismertet, és az Antikythera-mechanizmus.
 
Antikythera model front panel Mogi Vicentini 2007
 
Antikythera mechanizmus, modell (https://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism)
 
RÓMAI KORI SZERKEZETEK
Az ókori rómaiak ostromgépei (https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_siege_engines):
Ballista,
Harpax, Agrippa újitása volt, hogy a kilőtt csáklya nyelét fémből készíttette, hogy ne lehessen elvágni a kötelet. .
Római ütő kos.
Római Skorpió.
Római alagutak.
A rómaiak ostromtornyai.
Római olaj- és szőlőprések.  
A rómaiak átvették és tovább finomították a hellenisztikus ostromtechnikákat és fegyvereket, beépítették saját katonai stratégiájukba. Arkhimédész az ókori írók tanúsága szerint 40 gépet talált fel; a legismertebbek ezek közül a végtelen csavar, a csigasor és a sűrűségmérő. Jeles mechanikus volt Hérón, aki számos hadigépet szerkesztett, automatái és szökőkútjai ismertek voltak; már felhasználta a meleg levegő felhajtó és a vízgőz feszítő erejét is. A rómaiak legkiválóbb mechanikusa Vitruvius építész, aki 10 könyvre terjedő hatalmas művében részletesen foglalkozik a különböző gépekkel, különösen a vízi erő hatásával és felhasználásával. Pontosan leírja például egy vízimalomnak a szerkezetét és működését. Sextus Iulius Frontanus, aki a II. században a rómaiak vízvezetékeinek felügyelője volt, többek között azt írta le, hogy egy edényből kiáramló vízmennyiség nagysága nemcsak a nyílás nagyságától, hanem az edényben levő vízoszlop magasságától is függ. A torziós rúd használata és a hozzá tartozó magas hőmérsékletű tűzoltó készülék is figyelemreméltó, hasznos szerkezetek voltak a csavaros olaj- és szőlőprések és a kilométerszámláló.

Csapóhidas corvus os római háromsoros 4

Csapóhidas, corvuslat -os római háromsoros hadigálya orr része

 
A corvus: az első pun háború Mylae-i győztese (i. e. 260), C. Duilius consul találmánya, a római hadihajók fedélzetére szerelt csapóhíd volt, melyet állítva rögzítettek, és az ellenséges hajó mellé érve ejtettek le. Nagy erővel rácsapódott az ellenséges hajó fedélzetére, a végén lévő horog beakadt. A római katonák rohamoztak rajta és kézitusában legyőzték a közelharcra nem képzett ellenfelet. A corvus tette lehetővé, hogy a tengeri hadviselésben járatlan, ám kitűnően képzett gyalogsággal rendelkező rómaiak rákényszerítsék a saját szárazföldi harcmodorukat a punokra, és más ellenfeleikre.
Vízkerékkel hajtott fűrészgépek, vízimalmok (https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADzimalom): Sztrabón „Geographica” című munkájában megemlít egy korai vízimalmot, mely VI. Mithridatész Eupator (i. e. 120–63) cabirai palotája közelében állt. Az első egyértelmű bizonyítékot a vízkerékről thesszalonikéi Antipater görög epigrammaköltő szolgáltatta az i. e. 1. század elején: dicsérte, mert megőrli a gabonát, és megkíméli az embert a nehéz munkától. Meg kell jegyezni, hogy ez a malom már egy fejlettebb függőleges tengelyű típus volt, melyet áttételen keresztül hajtottak.
A római hierapolisi fűrészmalom vázlata. Ez a legkorábbi általunk ismert gép, melybe forgattyús tengelyt és hajtórudat építettek. A vízimalmokat főként gabona őrlésére használták Plinius szerint, de alkalmazták ványolásra és márvány darabolására (fűrészelésére) is. Az i. sz. 3. századi hiaropolisi fűrészmalom az első olyan gép, melybe forgattyús mechanizmust is építettek.  Hasonló 6. századi fűrészmalmokat – melyek szintén forgattyús mechanizmussal mozgatták a fűrészt – tártak fel Gerasában (ma Jerash Jordániában) és Epheszoszban.  A Mosel folyó németországi területén található, vízi energiával hajtott márványfűrészeket Ausonius említi a 4. században, ez a vízi energia széles körű használatáról tanúskodik a Római Birodalomban.
A rómaiak rögzített helyzetű vízimalmokat is és hajómalmokat is építettek. Az úgynevezett „görög malmok” vízszintesen forgó vízkerekéhez függőleges tengely tartozott, ezzel szemben a római malmok vízkereke függőleges volt, a tengelye pedig vízszintes. A görög malom volt a korábbi és egyszerűbb szerkezet, de csak nagy vízhozamú vízfolyások mellett lehetett működtetni, és ott is csak kisebb méretű malomköveket volt képes meghajtani. A római malom szerkezete bonyolultabb volt, mivel a vízkerék a tengelyére merőleges malomkerék-tengelyt már fogaskerék-áttétellel hajtotta.
Különösen nagy és bonyolult volt a Franciaországban, Arles közelében feltárt 2. századbeli római kori barbegali akvadukt vízimalmok rendszere.
 
Römische Sägemühle.svg 2
 
 
 
A római hierapolisi fűrészmalom vázlata. Ez a legkorábbi általunk ismert gép, melybe forgattyús tengelyt és hajtórudat építettek (https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADzimalom
 
Római kori szőlőprések: A rómaiak is sok vízzel itták a bort, talán víz helyett is vizezett bort ittak. Sokféle fűszert használtak, ők találták ki az ürmösbort is. Másik találmányuk a hordó volt, mert az amphorákat használat utás össze kellett törni. 
8 130
 
Közép rudas ütős (alsó kép, az ékeket kellett beütni az oldaloszlopok oldalain, az "olajütés"-es olajprés hasonló prés, és orsós változatban is létezett), oldalorsós (felül) prések (Wikipedia)
 
 
kozeporsos sajto szekszard
 
Középorsós szőlőprés
 
 
 
 
R4kelteranlage piesport
 
Restaurált oldalorsós római prés, köveket is raktak a keresztgerendára
 
 
R6gettyimages 541349764 612x612
 
Középorsós prés
 
prés
 
Szép farágásokkal díszítették a szőlőpréseket
 
Római kori olajprések:
bsba210403300l
 Olajprés, elvi megoldás
 
 
OLAJBOGYÓ TÖRŐ MALMOK ÉS PRÉSELÉS KÉPEKBEN: 
 
 
OilPressElementsType3
 
Egy járókerekes olajbogyó törő malom
 
 
 
roll mill
 
Egy kerekű malom
 
 
800px Ancient oil press in olive oil production workshop in Trsteno 04
 
Egy kerekű malom
 
Olive oil press old
 
Ferde kerekes olajbogyó zúzó malom
 
 
Klazomenai
 
Kétkerekű malom
 
DOVqJqZVAAEyX7j
 
Ferde kerekes olajmalom, szamarakkal is működtették
 
 
szamaras istockphoto 136988939 612x612
 
Olajmalom 
 
OilPressElements
 
 
025 olives olivepress
 
 
samson olive press
 
Olajprések kősúlyokkal 
 
021 olives olivepress
 
Olajprések
 
 
Római vízemelő kerekek: (nória, https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADzemel%C5%91_ker%C3%A9k): Egy kerékkel valósítja meg a vízenergia hasznosítását és a vízemelést. A kerék mentén elhelyezett vödrök vagy lapátok alulról vizet emelnek fel, amit fent egy medencébe vagy csővezetékbe ürülnek.  Legtöbbször öntözésre használják az így nyert vizet. A kereket állati erővel vagy széllel hajtják meg, vagy a folyó erejét is használhatják. A kerék átmérője az ókorban elérte a 12 métert, a középkorban a 20 métert is (ekkora a legnagyobb vízemelő kerék, ami a szíriai Hamában van, és napjainkban is üzemel). 
A vízikerekek és szélmalmok hasznosítása jelentős ugrást jelentett az emberi találékonyságban, lehetővé téve a civilizációk számára, hogy a természeti erők mozgási energiáját mechanikai munkává alakítsák. Ezek a technológiák kulcsfontosságúak voltak a mezőgazdasági és ipari folyamatokban, mint például a gabona őrlése, a fa fűrészelése és még a víz szivattyúzása is.
A folyók és patakok áramlása által hajtott vízi kerekek széles körben elterjedtek a különböző kultúrákban, és mindegyik a helyi környezethez igazította a tervezést. A szél erejét hasznosító perzsa szélmalmok különösen azokon a területeken használták, ahol kisebb a vízhozam, de bőséges volt a szellő. A vízkerekeket maráshoz, öntözéshez és fémkovácsoláshoz, gabona őrlésére, talajlecsapolásra használták.
 
Héphaisztoszt, a kovácsmesterség és mesterség görög istenét találjuk, aki automata fújtatókat használ az egyszerű, ismétlődő munka végrehajtására.Az alexandriai matematikusok és mérnökök az időszámításunk előtti harmadik században kezdtek értekezéseket írni az automatagyártásról és mérnöki munkáról, melyek  tartalmaztak utasításokat arra vonatkozóan, hogyan készítsünk bonyolult diorámákat mozgó figurákkal, zenei automatákkal, mechanikus szolgákkal, valamint gőzzel, vízzel, levegővel és mechanikával működő automatákkal. Ezen eszközök némelyikét az őket mozgató fizikai elvek illusztrálására szánták, másokat pedig felnagyítottak és beépítettek a nyilvános látványba. A méretüktől függetlenül érzelmi reakciók hálózatát kívánták kiváltani, beleértve a csodálkozást és a félelmet. https://blog.qm.qld.gov.au/2021/09/08/ancient-science-in-contemporary-times/
 
 
 
Hama 3 norias
 
 
 
 
 
 
Zona Patrimonial Cuenca Minera de Riotinto Nerva 8093504336
 
Rio Tintoi (Spanyolország) ókori réz- és ezüstbánya (https://en.wikipedia.org/wiki/Riotinto-Nerva_mining_basin)
 
 
TINTO
 
 A Rio Tinto folyónál lévő bányában használt ókori vízkerék modellje (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Noria_romana_(49472498268).jpg)
 
TAPOSÓMALMOK, DARÚK
claudiaANconstruction 740x427
 
        Római vízvezeték építése: Aqua Claudia építése 38–52 között 
 
Az alépítmények általában tufából vagy égetett téglából készültek. A vizet a vezetékben kezdetben betonnal vízzáróvá tett, nyitott csőben, később fa, agyag vagy ólom csövekben vezették, noha az ólmot már Augustus korában sem tartották egészségesnek, mégis kis ólomdarabkákat dobtak a borba, hogy édesebb legyen, de vízzel itták. A római víz kemény, ezért a vezetékeket nemcsak a víz homokos és egyéb szennyeződéstől, hanem a lerakódó ásványi sóktól, vízkőtől is tisztítani kellett. A városba érkező vezetékeket egy vízgyűjtőhöz (castellum), vagy víztoronyhoz vezették, ami a város magasabb pontján feküdt. A tározóból három egymás fölött haladó csövön három kisebb elosztó medencébe folyt a víz, ezek alapján látták el a közösségi vízvételi helyeket. Majd a vizet az utcákat, házakat ellátó rendszer víztározóiba (castella privata) vezették, ahonnan a házakban, fürdőkben is gyűjtőmedencékben (castella domestica, cisterna) tárolták a vizet. A gyűjtő-elosztó medencék egyszersmind a víznyomás kiegyenlítésére is szolgáltak. A rendszer több pontján alkalmaztak ülepítő medencéket is, melyek a vizet mechanikai módszerekkel szűrték, tisztították.
 
A taposómalom vagy taposókerék az emberi erővel hajtott malom egy fajtája, kevéssé ismert, de a korban gyakori római gép volt. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Tapos%C3%B3malom). A taposómalom legfontosabb része a taposókerék, gyakran ezt is taposómalomnak hívják. A taposókerék eredete ismeretlen. Első ábrázolása Szirakuzából, első írásos említése az i. e. 3. századból való, a görögök és a rómaiak is használták. A középkori nagy építkezések ismert gépei voltak a taposókerékkel hajtott daruk. A 15. századra Európa összes nagyobb bányájában alkalmazták a taposókerékkel hajtott emelőgépeket, a nagy építkezéseken is, valamint a tengeri kikötőkben is emberi meghajtású darukat használtak. A taposómalmok a 19. századig voltak használatban. A lengyelországi Wieliczkai sóbányában még a 19. században is működtek taposókerekes felvonók- 1895-ben 39, de még 1901-ben is 13 taposómalom üzemelt. A taposómalmok, a vízemelő kerekek és a vízimalmok a  római kor legbonyolultabb műszaki szerkezetei, gépei voltak, az ostrom- és hadigépektől. A gótikus templomok köveit is taposómalmokkal emelték a magasba (https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3tika). A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.
Gyakran nem őrlésre használt berendezés hajtása, pl. emelőgép, daru erőforrása. A taposókerék fából ácsolt 5–6 m átmérőjű vízszintes tengelyű kerék. Leggyakoribb formájában két azonos átmérőjű küllős kerék koszorúját összeerősítik fagerendákkal, koszorú átmérőjű hengerfelületet képez. A kereket egy vagy több ember mozgatja úgy, hogy a küllőkön átmászva belép a kerék belsejébe és a henger belső felületén folyamatosan felfelé lépdelve testének súlyával forgatja a szerkezetet. A szerkezet a belső járatú taposókerék. A külső járatú taposókerék esetén az ember(ek) a kerékpalást külső oldalán szabályos távolságokra elhelyezett rudakba kapaszkodva, és azokon mint létrán lépkedve hajtják a kereket. Felsőhajtású taposókerék szerkezeti kialakítása hasonló, csak itt a munkás a kerék tetején helyezkedik el, és egy álló korlátba kapaszkodva tapossa a kereket.
 
 
 
 
A taposókerék vagy pad egy, lényegében az ókori motor. A szerkezetet ma már nem használják erőgépként. még büntető céllal se. A taposókerék felhasználási területei közé tartozott a vízemelés, a daruk meghajtása vagy a gabona őrlése. A görög és a római világban széles körben használták őket, például a bányákban vízmentesítésre, a fordított vízkerékben. Az i. sz. 1. században a rómaiak a futópad elődjét, a taposómalmot (latinul "csigás emelőszerkezet") kerekes daru néven ismerték, ami egy daruhoz rögzített nagy kerék volt. A hagyományos csörlő helyett a férfiak folyamatosan egy nagy kerékben gyalogoltak, a saját súlyukkal forgatták.  A kerék átmérője miatt a futódaru emelőképessége hatékonyabb volt, mint az ókori egyiptomiak által korábban a piramisok építéséhez használt, tisztán emberi erővel hajtott építési módszerek. Ez valóban egy római mérnöki bravúr volt.
 
A római Polyspaston olyan daru volt, (az ógörög "összetett csiga" szóból), ahol a csörlő két oldalán négy ember dolgozott, 3000 kg-ot tudott felemelni. Abban az esetben, ha a csörlőt egy taposómalommal helyettesítették, a maximális teher még meg is duplázódott, 6000 kg-ra, mindössze feleannyi emberrel, mert a taposómalom nagyobb átmérője miatt nagyobb volt a forgató erő karja. Ezért az ókori egyiptomi piramisok építéséhez viszonyítva, ahol körülbelül 50 emberre volt szükség egy 2,5 tonnás kőtömb feljuttatásához a rámpán (50 kg/fő), a római Polyspaston emelőképessége 60-szor hatékonyabb lehetett (3000 kg/fő). A római taposódarukról két dombormű is fennmaradt, az i. u. I. század végéről származó Hateri-i sírkő képe különösen részletes. 
 
 
Tomb of the Haterii crane relief Gusman Art decoratif I pl 27
 
 
A nagyobb, akár 100 tonnás kövekhez, súlyokhoz a római mérnökök fából készült emelőtornyot állítottak fel, egy téglalap alakú állványt, amelyet úgy építettek fel, hogy a szerkezet közepén álló oszlopot a torony körül, a földön elhelyezett emberi és állati erővel hajtott kerekes kapaszkodók segítségével lehetett felemelni.
KranIBN
 
Taposómalmos darú szabadtéri múzeumban (Bonn, Németország, https://www.hfe.co.uk/blog/history-of-the-treadmill/)
 
 
 
Squirrelcage
 
 
Az emberi erőforrás kiváltására jó példa a Rio Tintó folyói ezüstbánya vízemelő kereke. A bánya az i. e 300-as évektől működött, legintenzívebben Augustus császár idején.
RÓMAI KORI SZEKEREK
 
A rómaiak már használtak (https://web.archive.org/web/20090714064718/http://www.lrz-muenchen.de/~arch/mitt/mitt040.htm) felfüggesztett szekrényű utazószekeret, azaz hintót az i. u. 2. századtól, a technológia azonban az ókor utáni hanyatlással elveszett. A 15. században a szekrényt, a felfüggesztését és a forgó első tengely-t (talán mind a hármat) feltalálták a magyarországi Kocs községben. A hintó, a kocsi (akkoriban kocsy) szó első dokumentált említései 1267-ből és 1469-ből származnak.A hintót függesztett kocsiszekrény jellemzi, szekrényének felfüggesztése kötelekkel és láncokkal történt, a kocsiszekrény lógott a felfüggesztő bakokon és hintázott.
 

Römischer Reisewagen

Utazókocsi, a szekrény felfüggesztése miatt római hintó (https://de.wikipedia.org/wiki/Kutsche)

Travelling on an open four wheeled wagon

Négy lovas nyitott utazó szekér

 

hordszék
 
Gyaloghintó
 
 
Kezdetben gyaloghintón, lefüggönyözött hordszékekben utaztak, már aki megtehette. Négy-nyolc rabszolga vitte a vállain a rudakra erősített szekrényt. További rabszolgák is mentek velük, hogy a kimerült teherhordókat felváltsák. Cicero is hordszéken menekült el birtokáról (i.e. 43).  (https://romaikor.hu/a_romaiak_mindennapi_elete/kozlekedes_es_utazas/szarazfoldi_utazasok/utazas_sietseg_nelkul/cikk/uti_alkalmatossagok_%E2%80%93_szarazfoldon) Egy, a közelben horgonyzó hajón talált menedéket az őt üldözők elől. Cicero ez esetben nem a kényelmet kereste, de a lovas kocsi feltűnt volna az üldözőknek. A köztársaság, később pedig a császári kormányzat lovas küldöncei, hírvivői, majd a postakocsik közlekedtek az utakon, hogy utasításokat, parancsokat vigyenek a tartományokba, főleg a hadseregparancsnokoknak.
 
Az utakon sok gyalogos volt, ügyes-bajos dolgaikat intézték a közeli városokban vagy Rómában, bevásároltak a nagy számú piacokon, valamelyik gyógyfürdőben tisztálkodtak. Ló, öszvér vagy szamár hátán kevesen utaztak, lovakon is csak a küldöncök, hírvivők közlekedtek. Az itáliai lovak, a rómaiak lovai hidegvérű, erős, nehéz  állatok voltak, nem lovaglásra, hanem vontatásra tenyésztették ki őket. Egyes szerzők szerint a római lovak leszármazottjai a mai pinzgaui lovak (Ausztria); melyek kitűnő, hidegvérű, erős igénybevételre alkalmas állatok. A római lovak marmagassága ≈1,55 méter volt, a ma tenyésztett lovaké 1,60-1,70 méter. A hidegvérű lovak ugyan lassúbbak, de ellenállóbbak is, jobban bírták a kemény utak kövezetét. A rómaiak a patkolást csak nagyon későn ismerték meg, a fémpapucsba bújtatott patájú lovakat nem lehetett nagyobb sebességre ösztökélni, mert könnyen lesántultak. A lovak mellett a rómaiak szívesen használták az öszvéreket is a szekerek vontatására. Az öszvérek ellenállóbb, kisebb igényű állatok, mint a lovak. A rómaiak sokáig nem ismerték a nyerget, de nem szőrén ülték meg a lovakat, hanem lótakaró pokrócot tettek maguk alá. Ugyanígy ismeretlen volt a kengyel is. Ezért az utak szélén sok helyen kisebb, oszlopszerű köveket helyeztek el, hogy arról lehessen a ló vagy az öszvér hátára felülni. A lovaglás nem volt sport Rómában, de azért akadtak lovaglótanárok, ugyanis a római lovagoknak lóháton kellett az időnként a szemléjükön megjelenni és gondozott lovon. Szenvedélyesen űzték a lósportot kocsihajtókként. A hírhedt Nero császár (54-68 között uralkodott) túlzott odaadással szentelte magát és idejét a kocsihajtásnak, ami nemtetszést váltott ki a szenátori rangú rómaiak kötött, főleg azt, hogy az uralkodó versenyzett is a római circus-okban. És természetesen eredményesen, hiszen egy császárnak győznie kellett. A versenyzők nem hidegvérű lovakat használtak, hanem a versenyzésre alkalmas, gyors járású lovakat tenyésztettek ki. Főként észak-afrikai (mauretaniai, numidiai) származású lovakat használtak hátaslóként és a kocsiversenyeken, és a versenylovakat Itália déli nagy legelőin, Apuliában, Calabriában tenyésztették is.
 
Carpentum2
 
Utazókocsik: kedvelt volt az etruszk eredetű, kétkerekű carpentum. Látszólag könnyű, elegáns szekrényét gazdagon díszítették, sarkaiból négy, felfelé nyúló rúd tartotta a kocsi domború tetejét. Oldalai bőrből vagy selyemből készültek, hogy megvédjék az utasokat az  időjárástól vagy a kíváncsiak kandi tekintetétől. Előkelőbb hölgyek szerettek a kényelmesen berendezett carpentumban utazni. Iulius Caesar i. e. 45-ben alkotott városi törvénye (lex Iulia municipalis) megtiltotta, hogy a Vesta-szüzeken kívül bárki más nappal kocsival közlekedjék a városokban, különösképpen pedig Róma utcáin. Azok az utasok, akiknek útja a városokon át vezetett, csak a napnyugta után, az éjszakai órákban kocsizhattak át akár Rómán, akár más városon.  A teherhordó társzekerek is éjjel közlekedtek a városok utcáin. A súlyos teherrel megrakott járművek a nem sima kövezeten dübörögve szállították árujukat, ami -és a kocsisok kurjongatása- még a jó alvókat is felverte álmukból. 
Csak a császári ház néhány hölgye részesült abban a  kiváltságban, hogy ünnepélyes alkalmakkor kocsiban közlekedhetett a Város utcáin. Ilyen kedvezményben részesítette Claudius császár a feleségét, Messalinát, majd későbbi feleségét, Agrippinát. Pedig éppen Claudius újította meg Iulius Caesarnak ekkorra némileg feledésbe merült - előbb említett - törvényét, mert többen nem tekintették már magukra kötelezőnek. A későbbi császárok is követték Claudius példáját, és hasonló kiváltsággal kedveskedtek asszonyaiknak. A császári hölgyek képmását feltüntető pénzérmék hátlapjára is - sokat mondóan - a carpentum nevű szekér képét verették. A rendeletet, a lex Iulia municipalis-t Hadrianus, majd Marcus Aurelius császár is felújította, sőt meg is szigorította.
Később, az i. sz. III. században már a magasabb rangú császári tisztviselők is kocsikon közlekedtek Rómában. Alexander Severus császárról (222-235 között uralkodott) írják: „Minden senatornak megengedte, hogy Rómában ezüsttel diszített raedát és carrucát tartson; úgy vélte, emeli Róma tekintélyét, ha egy ilyen nagy város szenátorai ilyeneket használnak.”
 
Carruca
 
 
carrus2
 
 
cisium
 
 
 
A carpentumon kívül még többféle kétkerekes kocsit használtak a római birodalomban. Ilyen volt a könnyű, tető nélküli cisium is. Két, néha három lovat vagy öszvért fogtak elébe, és mivel gyors közlekedésre is alkalmasnak bizonyult, nagyobb távolságokra is használták. E könnyű építésű járműnek az volt a hátránya, hogy nagyobb málha nem fért el a könnyű szekereken, de  igen elterjedtek, és azoknak a társadalmi rétegeknek, amelyek nem tarthattak kocsit és lovakat, nagy szolgálatot tettek a cisiarius-ok, a szállítási vállalkozók. Bérbe lehetett venni fogatjaikat, nagy távolságra is lehetett járműveiken lovasszekéren utazni.
A raedá-t nagyobb utazásokra használták, ennek a szekrénye egy egész háznépet befogadhatott. Ellentétben a legtöbb kocsifajta tömör kerekével, a raeda négyküllős szekér volt, s aránylag könnyen gördült, még rosszabb minőségű utakon is. A kocsis elől felmagasított bakról hajtotta a befogott négy lovat vagy öszvért. A kocsi szekrényének két oldala mellett padok húzódtak, és - ha nem volt túl sok - az utasok a kisebb málhájukat is elhelyezhették benne.
 
 
 
 
szekér
 
 
essedum
 
 
A császárkor kezdete óta terjedt el a tarruca, a raedához hasonló, de elegánsabban kiképzett jármű. Szintén nagyobb távolságokra való utazásra használták. A lóváltó állomásokon pihent lovakkal lehetett a fáradt állatokat felváltani. Róma szinte minden kapuja előtt ott tartózkodtak a bérkocsisok, és kínálgatták alkalmatosságukat azoknak, akik Rómát el akarták hagyni. Ahogy általánossá vált az utazás, többfajta szekér került divatba. Valamennyinek volt előnye és hátránya. A galliai belgák és a britannusok használta harckocsikból alakult ki a kétkerekű, könnyű essedum, amelyet már Cicero korában is használtak. Az erősebb építésű essedum-ot pedig teherszállításra alkalmazták. Ugyancsak belga vagy britanniai mintára készült a covinus, amelynek a szekrénye csak elől volt nyitott és a szekrényből hajtották a lovakat, az öszvéreket.
Kevésbé kényelmes járműnek számított az ugyancsak galliai származású petorritum, amely inkább csomagszállító eszköznek számított.
Ha a módos római kényelmes kocsiján útnak indult, málháját - és cselédségét - petorritum szállította. Már Horatius megkülönböztette a teherszállító kocsikat. A vagyonos római polgár, valamint a családja a galliai eredetű raedán utazott szívesen. Ez a kocsi - különösen mert az állami posta (cursus publicus) is használta – birodalom szerte népszerű közlekedési eszköznek számított.
A III. század végén pedig Aurelianus császár megengedte, hogy minden polgár úgy díszíthesse tarrucá-ját, ahogy akarja, ha kedve van akár arannyal is, nem úgy mint régen, amikor legfeljebb bronz-vagy elefántcsontdíszek kerülhettek a kocsira. A carrucá-t a tulajdonosaik egyfajta „hálókocsinak” is használták, ezeket carruca dormitoriá.nak nevezték. Leginkább asszonyok használták, hosszabb utakra.
 
plaustrum 2
 
Ökröskordé (plaustrum, https://www.quia.com/jg/2257654list.html 
 
 
RGM Köln Rekonstruktion eines römischen Transportwagens
 
Későbbi ökröskordé (plaustrum, Köln-Rekonstruktion-eines-römischen-Transportwagens.)
 
 
Teherszállításra általában a plaustrum -ot használtak, amelyek először két tömör keréken gördültek, ez lehetett a legrégibb szállítóeszköz. Kerekeit a tengelyhez rögzítették, és már ezért is éktelenül nyikorgott (Vergilius (Aen. XI. 138). és Ovidius (Trist. 10. 59. 12. 31.) fülét is bántóan hasogatta). A plaustrumot főként a mezőgazdaságban használták, valamint a városokban szemétfuvarozásra.
 
Urnetta con scena di trasporto agli inferi alabastro I sec. ac
 
 
postakocsi
 
 
roman postal coach
 
Postakocsi váltóállomás
 
 
 
Több más teherszállító járműről is megemlékeznek a források: a sarracum is kis átmérőjű tömör (korong) keréken gördült, szálfák vagy egyszerre több ember szállítására volt alkalmas. A katonák poggyászát carrus-ban vitték a menetelő légiók után, az arcerá-ben pedig - többek között - főként betegeket szállítottak.
Az ókorban, legalább is a Földközi-tenger térségében, a kocsit, szekeret húzó állatokat a fejükre vagy a nyakukra helyezett szerszámmal fogták be a jármű elé. A könnyű szűgyhámot és a hidegvérű lovak hámigát, amiknek révén az állat egész testével húzhat akkoriban még nem ismerték. Csak kisebb erőkifejtésre voltak képesek a befogott állatok. A járművek megterhelését szabályozták is, II. Theodosius császár 438-ban közzétett törvénykönyve, a Codex Theodosianus pontos előírásokat tartalmazott, amelyek főként a császári és állami postára vonatkoztak. A jogszabály a már régóta érvényben levő előírásokat foglalta össze, amikor egyes kocsifajták legnagyobb terhelését megállapította. A könnyű, személyszállításra használt birota 200, a vereda 300, a currus 600 font terhet vihetett magával (1 római font 327,45 gramm), a raeda és a carpentum 1000-1000 fontot szállíthatott, a lassú, áruszállításra alkalmas angariá-t és a clabulá-t pedig 1500 font súllyal lehetett megterhelni. Theodosius jogszabálya azt is meghatározta, hogy a raedá-t nyáron nyolc, télen tíz öszvér húzhatja, a kisebb kocsik elé viszont hármat foghatnak. Elrendeli még, hogy a carpentumok nem vihetnek több, mint két-három személyt. A jogszabályok az előírások megszegőire megtorlásként súlyos büntetéseket szabtak ki arra, aki a megengedettnél többet rakott fel a járműre, a rakodómunkásokra is. A szabad polgárok büntetése a száműzetés, a rabszolgáké pedig az életfogytiglani, bányában eltöltendő kényszermunka volt.
Már az ókori embert is érdekelte, hogy hány mérföldet tett meg kocsiján vagy hajóján utazva. Erről nemcsak a mérföldkövek tájékoztatták az utasembert, hanem ügyes készülékek, amelyekkel meg lehetett állapítani a megtett út nagyságát. Alexandriában már az i. e. III. században feltalálták azt a játékos gépecskét, amely megbízhatóan mérte a megtett utat. Az i. sz. I. században az alexandriai Heron leírta az ügyes készüléket. Az ókori „taxamétert” hodometronnak nevezték (180 körül), s lényege az, hogy a kocsikerékhez kapcsolódva annak minden fordulatát számolta, s egy készülék mutatta a megtett távolságot. Mert ismerték a kerék kerületét, pontosan ki lehetett számítani a megtett utat. A hajókra pedig kis lapátkereket szereltek, amelynek fordulatszámából - fogaskerekű áttétel révén - látni lehetett, mekkora távolságot tett meg a hajó.
 
A római utazókocsik ábrázolásait gyakran láthatjuk az észak-itáliai és a Duna-menti tartományokban feltárt síremlékek domborművein, és a sírköveket díszítő faragványok között gyakran találkozunk raeda, és plaustrum ábrázolásokkal.  A kutatók úgy vélik, hogy a halott túlvilágra vezető útjára utalnak ezek, de felmerült az a nézet is, hogy a halott foglalkozására vagy a mindennapi élettel kapcsolatos eseményre utalnak. Nem hiányoznak róluk a kocsit húzó lovak, öszvérek, de még a kocsisok sem, akik az állatokat hajtják. (Források: Ürögdi György: Hogyan utaztak a régi Rómaiak, Panorama,  1979., https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ancient_Roman_chariots_and_carriages ). Pannóniában, Sárisápon találtak temetési mellékletként - egyedi eset a Római Birodalomban- egy négykerekű homokfutót, amit elterjedten használtak a Birodalomban: 
 
Aq
 
Nyitott szekér (Antiochiai mozaik, 250)
 
Campana Relief A first century CE Roman relief shows a cart of a triumphing general likely
 
Campana-Relief (I. századi római dombormű egy tábornok szekerét ábrázolja valószínűleg)
 
 
06
 
 
római szekér
 
 
 
diadalmenet 720x277
 
 
Diadalmenet szekéren
 
 
 
HARCI - ÉS VERSENY-, ÉS DIADALMENETEKHEZ HASZNÁLT SZEKEREK 
biga (latin, https://en.wikipedia.org/wiki/Biga_(chariot)az ókori Rómában közlekedésre, diadalmenetekre és versenyekre, szertartásokra használt kétlovas szekér. A művészetben, és alkalmanként a tényleges szertartásokon más állatok is helyettesíthették a lovakat. A biga kifejezést a modern tudósok más indoeurópai kultúrák hasonló szekereire is használják, különösen az ókori görögök és kelták kétlovas szekereire. További szekerek, melyeket a befogott állatok száma alapján különbözetnek meg: quadriga, a négylovas szekér, amelyet versenyzésre használtak; a triga, azaz háromlovas szekér, amelyet valószínűleg gyakrabban hajtottak szertartásokon, mint versenyeken; és seiugis vagy seiuga, a hatlovas szekér, amellyel ritkábban versenyeztek és az irányítása nagyfokú ügyességet igényelt a vezetőjétől. A biga és a quadriga voltak a legelterjedtebb típusok.
bigára történő legkorábbi utalás i.e. 700 körüli. A görög szekérversenyeket már az olimpiai játékokon bevezették, a források i. e. 680-ban jegyzik fel, amikor quadrigae-k is versenyeztek. A korai lovas versenyeket i.e. 648-ban jegyezték fel. Athénban a kétlovas szekérversenyek az 560-as évektől kezdve az atlétikai versenyek részét képezték, de nem voltak az olimpiai játékok részei. Az öszvérek által húzott bigae-k a 70. olimpián (i. e. 500) versenyeztek, de a 84. olimpia (i. e. 444) után már nem voltak részei a játékoknak.
A szekérversenyek az archaikus időktől kezdve a római vallási ünnepek alkalmával tartott szent játékok részét képezték. A játékokat bemutató magisztrátus jogosult volt egy biga hajtására. 
A verseny bigae építésének fő információ forrásai a Római Birodalomban talált bronzfigurák, amelyeknek egy különösen részletes példáját a British Museum őrzi. További források a domborművek és a mozaikok. Az ábrázolások szerint a könnyű vázra minimális szövetből, vesszőkből vagy bőrből készült kast erősítettek. A súlypontja alacsonyan volt, a kerekek viszonylag kicsik voltak, körülbelül 65 cm átmérőjűek.
A 60 cm széles és 55 cm mély testhez a mellvéd tartozott, körülbelül 70 cm magas volt. A kerekeket vas abronccsal erősítették, de súlyát minimálisra csökkentették. A jármű súlyát 25-30 kg-ra becsülték, súlya a hajtóval pedig 100 kg lehetett. A biga jellemzően egyetlen vontatórúddal épült, két igásló húzta. A kétlovas versenycsapat szekere vélhetően nem különbözött másképp a négylovas csapat által vontatott szekértől, így a biga lovai egyenként ≈50 kg-ot, míg a quadriga lovai egyenként ≈25 kg-ot húzhattak.
 
 
be302 1
 
A British Museum egyik bigája
 
 
Carro romano senatore BR1000 S
 
Carro római szenátor diadalmenete 
 
 
Vatikáni chariot racing ancient rome
 
 

A quadriga négylovas ókori díszkocsi (https://hu.wikipedia.org/wiki/Quadriga), a harci szekér egy speciális változata. A keleti, szíriai- egyiptomi mintájú harci kocsi egy kései utódja, amely eltávolodott az eredeti funkciótól. Négy ló befogása kétféleképpen lehetséges: vagy páronként, egymás előtt, vagy a négy ló egymás mellett helyezkedett el. Az előbbit az utazó kocsiknál alkalmazták. Ennek ellenére a quadrigában is egyetlen iga van, a középső két ló közötti rúd. A két szélső lovat csak „szálakkal” (funalis) kötötték a szekér elé. A  quadriga-t gyakran alkalmazták díszítményként, a diadalívek tetején.
Az asszírok azért alkalmaztak négy lovat, mert nehéz, magasított és mellvéddel ellátott szekereket húztak, amelyen négy harcos foglalt helyet a korábbi egyiptomi kétszemélyes és a hettita három személyes szekerek helyett. Mezopotámiából Szírián keresztül terjedhetett el a használata először a Földközi-tenger keleti medencéjében, később a nyugati görög településeken illetve Rómában. A görögök és a rómaiak versenyzésre használták, sem a görög, sem a római harcászat nem alkalmazta a harci szekereket, a lovasságot is csak kisebb mértékben. A kocsiversenyek a legnépszerűbb műsorok voltak a rendezvényeken. Látható volt a Ben-Hur című film leghíresebb jelenetében kiváló minőségben. A szekér szekrénye kisebb lett, mint a harci szekereké volt, már csak egy, legfeljebb két ember foglalt helyet benne. A tengelytávolsága viszont maradt széles, így stabil jármű volt. A négy ló a könnyített szekeret és a kevesebb embert nagy sebességgel volt képes vontatni. A quadriga alkalmazásai a diadalmenetekre korlátozódtak: a Római Birodalomban a győztes hadvezér diadalmenete során többnyire quadrigán vonult fel az őt ünneplő tömeg előtt.
 
 
esti biga2
 
Quadriga
 Quadriga Barcelona Spain Europe
 
Auadriga
 
biga 2171438 640
 
 
A verseny is és a versenyző quadriga rendkívül népszerű volt az ókori Rómában. A kocsis a szekerén állva hajtott, és négy csapat vagy istálló (factiones) egyikéhez tartozott (a vörös, a zöld, a fehér vagy a kék). A bátorítás odáig fajult, hogy a szurkolók közötti harcok sem voltak ritkák. A leghíresebb versenyaréna a Circus Maximus volt, amely nem kevesebb mint 250000 ember befogadására volt alkalmas. Az i. e. hatodik századból származott, és körülbelül 1970 méter hosszú és 660 méter széles volt. A quadriga középső két lova szorosan az igához volt kötve, a két szélső ló pedig erős kötelekkel kapcsolódott a középső lovakhoz. Minden futamot az óramutató járásával ellentétes irányban futottak. A pálya  középső falához legközelebb futó lónak kellett a legerősebbnek és a legjobban idomítottnak lennie. Ez különösen igaz volt a négyesfogatok versenyében, ahol a jobb szélsőnek kellett fél lépést hátrálni, és a többieket a kanyarban húzni. A quadriga versenyen a bal szélső ló előre lépett, befelé fordult, és a kanyarokban tolt. Ennek kellett a legnagyobb állóképességgel rendelkeznie, mivel valójában messzebbre és gyorsabban futott a kanyarokban. Ezt a külső lovat tartották a legértékesebbnek. A verseny hét körön át tartott a stadion körül, ami a Circus Maximusban mérve nagyjából 4000 méter hosszúságot jelentett. A pálya mindkét végén éles kanyarok voltak, az arénát kettéosztó keskeny sziget (spina) körül. A spina mindkét végét egy-egy obeliszk alkotta, amelyet metának neveztek. A kocsisok megpróbálták a lehető legszűkebb kanyart bevenni, ami ütközésekhez vezethetett, amelyek gyakoriak és látványosak voltak, a szórakozás részét képezték. Szabályok nem léteztek, aki elsőként teljesítette a hét kört, az volt a győztes. Sok versenyző halt meg fiatalon, szinte semmilyen védelemmel nem rendelkeztek, csak könnyű sisakot viseltek. Hajlamosak voltak szorosan maguk köré tekerni a gyeplőt, hogy testsúlyukkal irányítani tudják a lovakat, de baleset esetén a lovak magukkal rántották őket, fennállt a veszélye, hogy halálra tapossák őket. A versenyek azonban nem voltak olyan halálosak, mint a római szórakozás más formái, a hajtók és a lovak több száz versenyt megnyerhettek és túlélhettek. 
 
 
 
circus maximus 1
 
 A Circus Maximus látképe
 
 
 
circus3 21ed8b38af
 
 
 
 
A quadriga másik alkalmazási területe a diadalmenet volt, amely során a győztes hadvezér négy, lehetőleg hófehér ló (néha négy elefánt) által húzott szekéren vonult be a városba. "Dicsőséget nyerni, a tisztelt Nike szekerébe lépve: mert csak egy embernek adja meg az istennő, hogy felugorjon nagy kocsijára".
Nike volt Rómában a Győzelem görög istennője. Augustus idejétől a megtiszteltetés, a diadalmenet szigorúan a császárok számára volt fenntartva. Megelőzték őt a foglyai és a háborúban zsákmányolt tárgyai és követték a csapatai. Foglya lehetőleg az ellenséges király vagy törzsfőnök volt, akit a felvonulás után megöltek. A menet felment a Capitolium-hegyre, ahol a Jupiter-templomban áldozatot mutattak be. Jupitert tartották mindenek meghódítójának és ő volt az az isten, akinek tiszteletére diadalmenetet is tartottak. A diadalmenetben felvonuló quadriga pompás alkotás volt, szobrokkal díszítették és színesre festették, csodálatos arany- és elefántcsont díszítésekkel díszítve. A tengely, a rúd és a járom végeit állatfej alakban faragták meg. A szekeret megemelték, hogy a diadalmenetet tartó legyen a legszembetűnőbb személy a menetben és felállva ment a szekéren. Egy rabszolga állt az ünnepelt mögött, és arany babérkoszorút tartott a feje fölé (nem érintette meg). Ennek a rabszolgának kellett folyamatosan ismételgetnie a "Memento homo"-t. (Emlékezz, hogy halandó vagy), figyelmeztetve arra, hogy minden dicsőség múlandó.
 
 
 
biga 2171439 1280
 
 
 
 



 
 
*
Harci szekerek, a kocsiszekrény, hám, rúd, a súlypont problémája
A kétszemélyes, kétkerekű harci szekéren a második katona a korai -pl. hükszosz- szekereken íjjal volt felfegyverezve, a kocsi hajtója mellett állt, kényelmes helye volt és könnyen föl- vagy leugorhatott. E szekereket közvetlen harcban nem használták, a sereg előtt kereszt irányban mozogtak és folyamatosan nyilaztak. Nehéz volt a szekereken lévő katonákat eltalálni, a folyamatos mozgás miatt, de a szekerek kormányzása, a fordulás sok gyakorlást kívánt. A sumerek után egy évezreddel az amoriták és hurriták terjesztették el a lovakat és szekereket Mezopotámiában i.e. 1800 körül és Egyiptomban i.e. 1600 után. A kosár aljának magassága – amire fel és le kellett ugrálni a katonáknak- nem lehetett túl magas és a korai kisméretű, orrkarikás onagerek esetén ez nem is okozott problémát. Amikor áttértek a lovak befogására és rájöttek, hogy nagyobb lovakat kitenyésztve gyorsabb és nehezebb kocsikat lehet építeni, akkor a rúd már túl alacsonyan volt a lovaknak, a lovak a hátsó lábukkal átlépték, belebotlottak. A rudat meg kellett hajlítani, a hükszoszok meg is hajlították. A jelenség ellen ma úgy védekeznek, hogy a rúd elejét nem a ló hátára erősítik a keresztrúddal, hanem lovak oldalára rögzítik.
A korábbi, sumer szekerekhez viszonyítva a hükszoszok a tengelyt a kocsiszekrény alatt hátrább, a súlypont mögé erősítették fel, így a rúdra erősített keresztrúd nagyobb erővel nyomta a lovak vállát és fordulékonyabbá is vált a szekér. Később a hettita –i.e. 1400 körül- szekereken ismét előbbre került a tengely, de ezek három személyes, három lovas szekerek voltak.
I.e. 1274-ben az egyiptomi kronológia szerin II. Ramszesz fáraó és II. Muwatalli hettita király az Orontesz folyó partján lévő Kadesh-nél ütközött meg. mindkettőnek 5-6000 harci szekere volt, ami túlzásnak tűnik. A csata lényegében döntetlen eredménnyel végződött és híres szerződés zárta le. Az egyiptomiak a részletesen leírt hükszosz szekerekkel harcoltak, a hettiták nehezebb fából készült kocsiszekrényes szekerekkel. II. Ramszeszt – aki a csata eredményét személyes bátorságának is köszönheti, saját korában óriás volt, közel 180 cm magas vörös hajú- híres falikép örökíti meg:

II. Ramszesz

A "Nagy" II. Ramszesz a Kadesh-i csatában(4)

Érdemes mellékelni egy javított faliképet is:

II. Ramszeszz

                                A "Nagy" Ramszesz a Kadesh-i csatában(4)

zThe Pharaoh Tutankhamun destroying his enemies

Kadesh

Fantáziakép a Kádesh-i csatáról, a hettitáknak már voltak vas fegyverei, a szekereik nehezek voltak (4)

hettita kocsi

Hettita szekér, három katona volt rajta

Hettita szegérHittite Chariot

Hettita szekér, három katonával (4)

 Muwatallisz (i.e.1295 – i.e.1272) -t követő hettita király az amorita Babilonból lovakat kér ajándékba, ahol ebben az időben, a levél szerint sok lovat tenyésztettek.

akháj szekér

Érdekesség: akháj szekér az i.e. 1200-s évekből (4)

A mükénéi szekereket (http://www.salimbeti.com/micenei/chariots.htm) négy küllővel készítették, a hükszosz szekerek jelennek meg hirtelen i.e. 1550-körül, feltehetően amikor I. Jahmesz fáraó elüldözte a hükszoszokat a Nílus-deltából, Avariszból, és hajókkal vitték el a szekereiket is.

                                                                          chariot06chariot11

Mükénéi harci szekerek (http://www.salimbeti.com/micenei/chariots.htm) 

Közel egy évezreddel későbbi etruszk szekér lelet:

Greek chariot Spoked wheels on the ancient Etruscan Monteleone chariot 2nd quarter of the 6th century B

Etruszk szekér lelet, Monteleone, Itália, i.e. 500 körül (4)

A mükénéi harci szekerek - a kutatók szerint az eredetük az i.e. 1500-as évekre tehető és az ugariti-hükszosz szekerekhez hasonlóak- szekrénye fából, hajlított vesszőkből készült. A kocsirúd súlya a lovak nyakára nehezedett, nyakhámos befogással. A harci szekerek történetében igen könnyűnek számító szekerek kerekei négyküllősek.  Marhabőr vagy bronzabroncsot kellett alkalmazniuk és a szélességét megnövelték azért, hogy ne törjön össze az első kőnél. A mükénéi korban az ónbronzhoz szükséges ón ára az ezüst árához volt hasonló, az ezüstöt fizetési eszközként használták. Egy fémabroncs súlya közel 20 kg lehetett. 

geometrikus Loutrophoros Analatos Louvre CA2985

Homokfutó, könnyű négy küllős harci szekér

FRANZONI szobra a Vatikábna The two hirse cgariot

Római biga ( Vatikáni Múzeum, készítette Franzoni)

 
IRODALOMJEGYZÉK
(1) ROAF, Michael: A Mezopotámiai Világ Atlasza, Helikon, Budapest, 1998.
(2) Kákosy, László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája. Osiris Kiadó, Budapest, 2005.
(3) Marjai, Imre - Pataky, Dénes: A hajó története. Corvina, 1973.
ill. Marjai, Imre: Nagy hajóskönyv. Móra Ferenc Könyvkiadó, (1981). ISBN 963 11 5573 0
(4) https://bencsik.rs3.hu/component/content/article/449-hajok-toertenete-a-syracusia-arkhimedesz-hajojanak-es-szuerakuza-varos-toertenete/418-hajok-toertenete-a-syracusia-arkhimedesz-hajojanak-es-szuerakuza-varos-toertenete.html?Itemid=101
(5) GULAS, Stefan és LESCINSKY, Dusan: A vitorlás hajók története, Madách Kiadó.1984.
 
 
 
 
 
 
 
FÜGGELÉK: HARCI SZEKEREK ÓKORI TÖRTÉNETE (https://bencsik.rs3.hu/a-harci-szekerek-okori-toertenete/383-romai-kori-gepek-a-taposomalom-toertenete/368-a-taposomalom-toertenete.htmlA szekerek őse a kordé és a taliga. A szekér - aminek nincs rugózása- tovább fejlesztett változata a kocsi, ami rugókkal ellátott szekér.  A magyar nyelv azonban a kocsi fogalmát minden guruló, kettő vagy négy kerekű szerkezetre, amit húzni, tolni, vontatni lehet, és még az autókra is használja. Létezik szamaras kordé, ökrös szekér és lovaskocsi is, és ezek önálló fogalmak is.
A dolgozatban a szekerek történetét (https://en.wikipedia.org/wiki/Chariot) vizsgáltuk. Az első négy kerekű harci szekerek megjelenésének idején  - ami kb. az i.e. 2600-s évekre tehető Mezopotámiában - már léteztek a nyikorgó ökrös kordék és szántottak is az ökrökkel. Az angol terminológiák szerint a szekér lehet: cart (kordé), a chariot (két kerekű szekér),  és a wagon (négy kerekű szekér, ami lehet temetési-, ünnepi-, harciszekér vagy társzekér is).  A szamarakat még a lovak előtt fogták be a négykerekű szekerek elé, pontosabban a kungákat (a vadszamarakkal keresztezték a háziszamarakat) i.e. 2500 körül, majd 700 évvel később a kétkerekű szekerek elé a törpe vagy még kis termetű lovakat lovakkal fogatoltak, Mezopotámiában, Szíriában. A mai lovak ősei is nagyon sokáig csak húzták a szekereket és kis méretűek, max. 140 centiméter magasak (a szamarak 100 centiméteresek) voltak, igen sokára ültek fel a hátukra: az etruszkok, a görögök legkorábban is i.e. 1100 körül.
 

Ráültek Etruscan riders BM 3 2 másolata

Az etruszkok, majd a görögök fel is ültek a lovakra (4) 

A harci szekerek története

Több helyen és talán egymástól függetlenül alakultak ki. Babilontól D-re, Sumer területén, Úr-ban találtak szekérre utaló képet (kb. i.e. 2600-ból) és szobrocskákat (1. 94.,116.,123.o.).

Sumér harci BC 2500

Sumer harci szekér  i.e. 2600 (4)

A képen látható szekér kb. i.e. 2600-ból származik, -feltehetően- vadszamarakkal keresztezett háziszamarak, azaz kungák vontatták, a hátukon lévő – lepke szerű, a kép síkjába beforgatva ábrázolt- szerkezetbe fűzték be az irányító szárakat. A képen látható kerék neve korongkerék, először kettő, majd több darabból készült. Először a kerékkel együtt forgott a tengely -nyikorgott, pedig zsírozták-,  ekkor a szerkezet neve egy vagy két rudas kordé, taliga. Eredetileg egy kunga húzta, majd kettő, négy.  A harci járművek, szekerek eleje magasított volt, oldalán egy hajítódárdákat tároló rekesz kapott helyet. A kocsikban egy hajtó, és egy-két kardos nyilazó és esetleg egy dárdás harcos foglalt helyet. Közvetlen összecsapásokban nem használták, a felsorakozott csapatok előtt hajtottal oda-vissza és nyilaztak illő távolságból. A szekereket a kezdetekben reprezentációs (ünnepi, temetési) célra építették. Kerekét hasított fából készítették. [https://hu.wikipedia.org/wiki/Harci_szek%C3%A9r).

 A Tepe Gawra-i ásatásoknál (i.e. 2700 körül) és Kis-ben (i.e. 2600 körül), Lagasban ( i.e.2500 körül), Elámban is találtak korai szekér modelleket, többnyire egy rudas kétkerekű szekereket. De építettek négykerekű nagyobb szekereket is (5, 25.o, 33.o.).  A rudak száma általában egy. A Kis-i szekér esetén a kerekek már a tengelyen forogtak és réz szegekkel felerősített bőrabroncs védte a kerekeket.  Megállapíthatjuk, hogy a harci szekerek Sumerben már az i.e. 2600-s években elterjedtek már és fejlettebb alakjukban különböztek is a Kis-i leletektől.

zFolyamköz a sumer korban

Sumer, i.e. 2200 körül (4)

A Kárpátoktól ÉK-re a 4. évezred közepén használtak ökrös kordékat, ennek több nyoma is létezik. I.e. 3500 körüli az irodalom szerint, egy Kárpát-medencei ökrös szekér, kordé modell:

zkocsimodell borzonce

               Kárpát- medence (Borzonce) szekér modell (4)

Lengyelországban is találtak i.e. 3500 körüli kordé modelleket és Oroszországban valódi kordét is. A legrégebbi kerekek tömör kerekek három vastag deszkából álltak és keresztirányú merevítők tartották össze. Hasított farönkből készültek, faragással, csiszolással. Később sok darabból is készítették:

korde

Kétrudas kordé tömör kerekekkel (4)

CART ökrös

Egyrudas kordé tömör kerekekkel, (4)

A vontató állatok, a kungák és később a lovak nagy értéket képviseltek (két kg ezüst volt az áruk), fejedelmi ajándékoknak számítottak. Ezért nem használták a kungákat valódi harcokban vagy tehervontatásra, mint néhány kutató gondolja. Új eredmény, 2022 áprilisában, a kungák hibrid szamarak voltak, amiket vadszamarak és háziasított szamarak keresztezésével kaptak.  https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abm0218 , https://index.hu/tudomany/til/2022/04/14/lovak-hijan-hibrid-szamarakkal-csataztak-az-okorban/

Hibrid szamár azaz KUNGA sciadv.abm0218 f1
Felül A: Sumer ékírás a kungákról. B: A sumer Ur királyi temetőjében talált doboz díszítése, valószínűleg egy hangszer hangdoboza, sikeres hadjárat utáni felvonulás egyik jelenete (1,92-94.o.)
                   Alul: C: Orrkarika istrángvezető gyűrűk, a szamarak hátára szerelték, D: egy szamár befogása
Hibrid szamár KUNGA lelőhely 2500BC sciadv.abm0218 f2
A szekerek vontatására használt eltemetett hibrid szamarak képe és a lelőhelye, i.e. 2500 után, https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abm0218 (Ras Shamra = Ugarit, 4. és Tell Brakban tenyésztették a kungákat)
A Balkánon is találtak kordé leleteket. (http://fonteshungariae.blogspot.hu/2011/03/kicsi-szekerek-kerekek.html). A még korábbi, kínai lovas hagyományoknak -úgy tűnik- nincs kellő alapja. Így amikor a Szintaszta kultúra és a mezopotámiai harci szekerek történetét vizsgáljuk, az egyben a lovak és a szekér története is. Megjegyzendő érdekesség, hogy – kb. i.e.1800-tól- hirtelen nagy mennyiségben és nagy területen jelentek meg a lovak a kungák helyett és igen gyorsan elterjedt a tenyésztésük. É-n, Ázsiában a lovak tenyésztése terjedt el.
Az andronovói kultúra területén a Szintaszta kultúrában ( i. e. 2000 körüli)  találtak (https://hu.wikipedia.org/wiki/Andronov%C3%B3i_kult%C3%BAra#Szintasta-kult.C3.BAra) harci szekeret, rekonstruálták a maradványokat:

zSziniszta

                                 Szintasta –i rekonstrukció i.e. 2000 körül (4)

A mai lovak ősei a tarpán és a Przsevalszkij lovak között keresendőek ( https://hu.wikipedia.org/wiki/Przsevalszkij-l%C3%B3 ), a botaji kultúrában (https://hu.wikipedia.org/wiki/Botaji_kult%C3%BAra) háziasították őket kb. i.e. 1800 után. I.e. 1800 körül Felső-Mezopotámiában és attól D-re, az Eufrátesz parti Máriban (amit i.e. 1757-ben Hammurápi elpusztított) találtak lótenyésztésre vonatkozó agyagtáblákat.

A lovakat csontból készült zablákkal irányították: https://www.nyest.hu/renhirek/a-sapadt-arja-lenez-gyotor-kihasznal-megvet-eltedre-tor?comments  „a szintastai település mellett föltárt temetők legjelentősebb leletei a szekér maradványok. A nagyméretű sírkamrákban, a kerekeknek külön keskeny árkokat ásva, enyhén besüllyesztve helyezték el a küllős kerekű harci szekereket. Ezek a jelenleg ismert legrégebbi harci szekér-maradványok (kb. 4000 évesek, i.e. 2000-ből, viták tárgyai). A bronzfegyverek mellett e szekerek alkalmazása biztosította a "Városok Országa" fölényét a tőlük északabbra élő tajgai népek fölött. 

zAndro

A harci szekerek elterjedésének térképe
(Forrás: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Az eurázsiai harci szekerek kérdését Igor Csecsuskov dolgozta fel doktori értekezésében, melynek címe magyarul: A késő bronzkori harci szekerek kérdésköre Eurázsia sztyeppi és erdős-sztyeppi övezetében (a Dnyepertől az Irtisig).”

A kunga nevű hibrid szamarat i.e. 2400 körül a Kabur folyó forrásvidékén fekvő Nagarban (Tell Brak, itt volt gázló a Habur folyón) tenyésztették ki valószínűleg (https://en.wikipedia.org/wiki/Tell_Brak). A küllős kerék és a ló, zabla a Kaukázuson keresztül érkezett Mezopotámiába a hurriták közvetítésével. A hurriták Van-tó környékén (Anatólia) éltek többségben az őslakos hattik mellett. Már Anittasz (hettita uralkodó, i.e. 1720 körül) idejéből ismert lovak részvételével vezetett hadjárat, ezért a hurriták és az anatóliai hattik tekinthetőek az első lótenyésztőknek a Kaukázustól D-re. 

Az irodalom a hurriták-nak tulajdonítja a lótenyésztést i.e. 1700 körül: és a lovakat az amorita hükszoszok ismertették meg Egyitommal i.e. 1700 után. Fontos érv a hükszoszok amorita-hurrita eredete mellett:  I. Samsi Adad (amorita uralkodó, Felső Mezopotámiai - az óasszír- Birodalom, i.e. 1813-1781, középső kronológia szerint) fia, Mári uralkodója, már az i.e. 1780-as években lovakat tenyésztett Mári-ban az agyagtáblák szerint, és a I. Samsi Adad a fiától kért lovakat. (És tíz ezer darab kb. fél kg-os bronzszöget) Mári-t i.e. 1757-ben Hammurápi pusztította el, nem épült újjá.

 Az amoriták (i.e. 2300 körül említik őket először) a korábbi sumer területet  egész Babilonig meghódítják a „ beszivárgás”  módszerével, majd D-n Levantét, és igen fogékonyak voltak a technikai újításokra. Megállapítható, hogy a két személyes, két lovas harci szekér i.e. 1800 körül Felső Mezopotámiai Birodalomban, majd a szomszédos Jamhadban alakult ki, a harci szekereknek  "könnyűszerkezetes" ősi változata.

SamsiAddu

  Felső Mezopotámiai Birodalom, i.e. 1790, Mári és Jamhad (Yamkhad néven)

Karkemishtől É-ra, Kanesban,  ami az óasszír kereskedelmi út káruma É-n, azaz raktárvárosa volt (Emárnál és Nagarnál voltak a gázlók), találtak i.e. 1900-ból pecsételő- hengereket, harci szekér modellekkel, melyek a hükszosz harci szekerek eredetét bizonyítják. (Óasszíria nem létezett, az Óasszír út Assur városról kapta a nevét, de I. Samsi Adad Felső Mezopotámiai Birodaloma létezett.) Anatóliában alakul ki a későbbi Hettita Birodalom, ahol nehezebb, három személyes harci szekereket építettek és három ló vontatta e szekereket. Egyiptomba a hükszoszok viszik a kerék ismeretét és a harci szekeret i.e. 1600 körül és bizonyíthatóan hajóval szállítják, Ugarit és Szimirra nevű kikötőkből a Nílus-Delta-i Avariszba. A hükszoszok harci szekereinek történetét és eredetét vizsgáljuk: az i.e. 1600-as években ismertetik meg Egyiptommal a kereket. a harci szekeret, a bronzkészítést és sok minden mást. A harci szekerek eredetének kutatása egyben a kordék, szekerek és a kerék történetének vizsgálata. Sumer területén, és az Irtisz folyó környékén, előtte pedig Ázsiában és É-Európában keresendő a szekerek eredete, kungákkal vontatták

 

A kerék története

Természetesen a kerekek legrégebbi történetét nem ismerjük, egy i.e. 3500 körüli Uruk városi sumer rajzon egy kerekkel szerelt szán, kordé látható: a legkorábbi kordék i.e. 3500 körül készültek nyilván több helyen, ami egyben a legidősebb járművekre is igaz. A legkorábban a talán a Fekete-tengernél. Kerékről akkor lehet beszélni, ha van tengelye és ez eleinte -és nagyon sokáig- négyszögletes keresztmetszetű volt, majd a kerék anyagát könnyítették, egy részét kivágták:

kerekmaradek1

kerek

     Későbbi könnyített kerék, kerek (!) kerékaggyal, (felül szögletessel) 

A küllős kerék a réz és bronzszerszámok megjelenésének idején történt, a két kerekű könnyített lovas szekér fontos alkatrésze. Korára a kutatók bizonytalan ábrák alapján próbálnak biztos állításokat tenni. Tarr László „ A kocsi története” szerint (45.o.): Hammurápi babiloni király idején „az i.e. 18. században…az első hiteles küllőket babilóniai terrakotta kerekekre festették fel.” Az amoriták a 19. századtól kerülnek hatalomra Mezopotámiában, és attól É-ra, - pl. a fent említett 19. századi I. Samsi-Adad király idején– is megjelennek a küllős kerekű harci szekerek. Az első kerekek talán négy küllősek voltak, de gyorsan áttértek a 8 végül 6 küllős kerekekre, ebben a sorrendben. Feltehetően a négyküllős kerék gyenge volt és gyorsan összetört.

Hasznos a küllős kerék funkcionális vizsgálata. Részei a kerékagy és az abroncs is.  A tele keréknél is létezett a kerékagy, azaz a tengelyhez való megerősített csatlakozás. Majd, a küllős kereknél a nehezebb vagy gyorsabb kocsiknál, ahogy nőtt az agy terhelése (és törtek ki a kerekek), úgy erősödött a kerékagy és nőtt a mérete. A korai kerékagyról rajz vagy modell persze nincs, de az i.e. 1600-s években az amorita-hurrita eredetű hükszoszok megismertetik Egyiptommal a harci szekeret -és a kereket (!), azaz a tengelyt-, és Tutanhamon (i.e.1342-1324), a XVIII. dinasztia uralkodója sírmellékleteként találtak valódi harci szekeret (2), ami a kairói Múzeumban megtekinthető:

z kerékagy

Tutanhamon szekere

 kerék agy                                

Tutanhamon könnyű harci szekere, i.e. 1330 körül, kis termetű lovaik voltak

Látható, hogy tengelyirányban az agy méretét szükség szerint megnövelték, a kerékátmérő és az agy méretének aránya lényeges jellemzője a jó küllős keréknek. Első látásra azt lehet gondolni, hogy bronzból öntötték a kerékagyat – i.e. 1330-ban a fémöntésnek évezredes múltja volt-, de puhafából készült, talán a megnövelt mérete miatt. Nyikorgás ellen állati zsiradékkal kenték. Továbbá meglepő, de szinte változatlan alakú napjainkban is a kerékagy, érdemes összehasonlítani egy ma 30 éves lovas kocsi kerekével:

zszekér

                                                                          Lovas szekér napjainkban, melegen szerelt vas agykarikákkal 

Tehát kezdetben a tengely együtt forgott a kerékkel és így a kocsi alig kanyarodott, éles kanyarban meg kellett emelni. Gyorsan kör keresztmetszetű lett a tengely csatlakozása, és a kocsiszekrényt egy -ma bilincseknek nevezett- szerkezetekkel rögzítették, ez korábban bőrből készült. A tengelyen szabadon forgó kerekeket a tengely végén keresztül dugott tüske tartotta meg a kidőléstől.

A modern kerékagy egy bonyolult szerkezet, ezért tekintsünk egy egyszerűbb szerkezetűt is:

piros

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Egyszerű kerékagy 

Egy mai kerékagy elbírja néhány nagy söröshordó és egy -negyed- szekér terhét. A szekér az i.e. 1600-as években a hajók mellett a legbonyolultabb ember által épített szerkezet volt, az ostromgépeket csak később építették az asszírok. 

Kerékabroncs: Tutanhamon szekerén és már a kordék kerekein is volt. Sok fejtörést okoztak a kutatóknak a kerekek képein szabályos közökként kiálló valamik, ezek a bronzszegek, amivel a kezdetben marhabőr, majd később bronzabroncsokat felerősítették. Fontos funkciójuk, hogy amikor a kerék átmegy egy kövön, nem törik össze: a kerék e pontján a terhelés ekkor a kétkerekű kocsi súlyának 50%-a és a sebességéből adódó dinamikus járulék. A kerék részeit összetartotta az abroncs, mert az állandó és sokféle irányú ütések a kerekeket gyorsan szétverték volna. A kerékabroncs könnyen cserélhető volt és kopásálló, szemben a fával. A korai szekerek idejében nem voltak utak, karavánösvények voltak, az első közlekedési utat az Új-Asszír Birodalom idején építették, i.e. 1000 körül, ők számtalan harci szekeret is építettek. Az egyik első építészeti célú utat  Hufu fáraó piramisánál építették i.e. 2550 körül. Így a szekerek nem a szamárkaravánok feladatát vették át, hanem hadi és rituális célokra használták azokat, felvonulásokkor. Nagy terhek szállítására ásott csatornákban vontatott hajókat használtak Egyiptomban. Vadászatra is csak később voltak alkalmasak, a kordékkal ezzel szemben szállítottak terheket mindenhol, ha ismerték.