Gombostű: A gombostű első használata a 15. századra tehető. Körülbelül 1410-ben jöttek forgalomba az arany- és fémtűk. A gombostű akkor jelent meg, amikor a ruhát konkrétan az adott személy számára kellett szabni. Az olyan tű, aminek a fejrésze karika formában van hajlítva, a 15. században jelent meg. Ugyanakkor sokáig a dísztűk is jelen voltak a varrótűk mellett, az utóbbiból hiány lépett fel. VIII. Henrik, angol király idején törvényt hoztak, ami – speciális napoktól eltekintve – minden napra megtiltotta a tű árusítását. Azt remélték ettől, hogy a tűhiány megszűnik, de a helyzet csak rosszabbá vált, és néhány év múlva eltörölték a törvényt. 1590-ben építették meg Londonban az első huzalgyártó malmot, hogy mindenféle tűket lehessen készíteni. A 18. században kezdtek megjelenni a varrótű tömeggyártására való gépek. Az újfajta tűt, a biztosítótűt, a 19. század közepén találták fel Angliában. A varrótűkkel párhuzamosan továbbra is léteznek a dísztűk is. A 19. században kezdenek a férfiak nyakkendőt hordani, amit speciális dekoratív nyakkendőtűvel szúrnak át, a nők pedig ehhez hasonló, de hosszabb kalaptűket viselnek. (https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C5%B1).
Régi tűtartó (https://galeriasavaria.hu/termekek/reszletek/otthon-haztartas-kellekei/4527007/1K520-Regi-faragott-fa-nepi-tutarto/)
KÉZI VARRÓTŰK
Kézi varráshoz használt varrótű egy hosszú, az egyik végén hegyes hegyű eszköz, és egy lyukkal a varrócérna rögzítésére. A legkorábbi tűk csontból vagy fából készültek; a modern tűk magas széntartalmú acélhuzalból készülnek, és a korrózióállóság érdekében nikkellel vagy 18 karátos aranyozással vannak bevonva. A kiváló minőségű hímzőtűket kétharmad platina és egyharmad titánötvözet borítja. Hagyományosan a tűket tűkönyvekben vagy tűtartókban tárolták, amelyek dísztárgyakká váltak. A varrótűket tokban is lehet tartani, egy kis dobozban, amelyben tűk és egyéb tárgyak, például olló, ceruza és csipesz tárolhatóak.
Mai acétű (https://mg.wikipedia.org/wiki/Fanjaitra)
Modern tűtató (https://galeriasavaria.hu/termekek/reszletek/otthon-haztartas-kellekei/4527007/1K520-Regi-faragott-fa-nepi-tutarto/)
Kézi varráshoz használt tűk: többféle típusban/osztályban kaphatók, a tervezett felhasználásnak megfelelően. Az egyes típusok mérete is változó, hegyes hegyűek, kerek szeműek, közepes hosszúságúak. A kettős szeműek két szál cérnát képesek hordozni, miközben minimálisra csökkentik az anyag súrlódását. Appliqué: Ezek egy újabb univerzális tűnek számítanak varráshoz, rátétezéshez és foltvarráshoz. Hímzés: más néven crewel tűk; megegyezik az élesekkel, de hosszabb szeme van, hogy könnyebben befűzhessen több hímzőszálat és vastagabb fonalat. Foltvarrás: Ezek a tűk rövidebbek, mint a hegyes tűk, kis lekerekített szeműek, és finom öltések készítésére használják nehéz anyagokon, például szabásban, paplankészítésben és egyéb részletes kézimunkákban. Egyes gyártók különbséget tesznek foltvarrótű és tűközi foltvarrás között is, az utóbbi valamivel rövidebb és keskenyebb, mint az előbbi. Milliners: Az éleseknél általában hosszabb tűk osztálya, amelyek jól használhatók ráncfelvarráshoz és redőzéshez, és általában a katonai munkákban használatosak. Gyöngyfűzés: Ezek a tűk nagyon finomak, keskeny szemükkel, hogy átférjenek a gyöngyök és flitterek közepén, valamint egy hosszú nyél, amellyel egyszerre több gyöngyöt is befűzhet és megtarthat.
Injekciós tű (https://www.freepik.com/premium-ai-image/sterile-medical-syringe-with-transparent-barrel-sharp-needl)
*
A gombokat már a kőkorszakban használtak. A franciaországi, Magdeleni korszak leletei közt vannak rénszarvasagancsból faragott kicsiny korongok, amelyek a közepükön át vannak fúrva. Ezek a kezdetleges gombok, melyeket úgy erősítettek a ruhára, hogy a lyukon szíjat húztak át. A szíj külső végére bogot, belső végére hurkot kötöttek. E gombok sokszor különféle karcolatokkal voltak díszítve. A újkőkorszakban olyan kőből csiszolt gombok fordulnak elő, amelyeken két egymással közlekedő lyuk van, úgyhogy a szíjat ezen keresztül húzva, nem volt szükség a külső oldalon csomót kötni, csak egyszerűen összekötötték a szíj két végét. A bronzkorban érték el a gombok mai frmájukat, valóságos füllel látták el, amit ma pityke néven ismerünk, sőt nem hiányoztak e korban a kettős gombok sem, melyek hasonlók a mi mai kézelőgombjainkhoz (https://hu.wikipedia.org/wiki/Gomb)
**
Ld. (https://mandiner.hu/belfold/2021/10/feher-bence-nyelvtortenet-baszjad-izut) és
Szarvasi tűtartó: https://www.magyarszo.rs/mellekletek/kilato/a.154325/A-civilizacios-vonal-kamuja)
Kötőtű, kötőeszköz, nem olyan éles, mint a varrótű
Varrótű, hosszú, karcsú, hegyes hegyű szerszám
Sütéshez használt tű, hosszú, karcsú eszköz, néha lapított hegyű, a főzéshez szükséges baromfi megkötözésére
Kárpittű, kárpitozási eszköz, általában vastag és ívelt.