ÓKORI RÓMAI GYŐZELMI OSZLOPOK 
 
 
(2024 március)
 
 
 
ABSTRACT
A rómaiak a fontos események, győzelmek emlékére győzelmi oszlopokat is építettek. Többségüket nyertes ütközetek emlékére építették, a győzelmi oszlopok az ókori Róma jellegzetes műemlékei közé tartoznak. A két  példa: Marcus Aurelius oszlopa és Traianus oszlopa, mindkettő Rómában található, a rómaiak azonban birodalmuk egész területén, Afrikában, a Közel-Keleten és Európában is építettek győzelmi oszlopokat. Érdekesség: a Colosseum bejárata előtt állt két oszlop a Capitoliumon, a legyőzött hajók bronz döfőorraival, i. u. 80 -ban. / 
ANCIENT ROMAN VICTORY COLUMNS: The Romans also built victory columns to commemorate important events and victories. Most of them were built to commemorate victorious battles, and victory columns are among the most characteristic monuments of ancient Rome. The two examples are the Column of Marcus Aurelius and the Column of Trajan, both in Rome, but the Romans also built victory columns throughout their empire, in Africa, the Middle East and Europe. Interesting fact: two columns with bronze bollards of defeated ships stood in front of the entrance to the Colosseum on the Capitoline in 80 AD.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BEVEZETÉS
győzelmi oszlopok wiki
 
Néhány jellegzetes oszlop (https://en.wikipedia.org/wiki/Victory_column)
 
 
 
A Római Birodalom a történelem egyik legerősebb és legfejlettebb civilizációja volt. Uralta Európa és a Földközi-tenger nagy részét, a Birodalomban számtalan nevezetes épületet és műemléket építettek. A rómaiak a fontos események, győzelmek emlékére győzelmi oszlopokat is építettek. Fontos eseménynek számított például, hogy egy út vége, a Via Appia, elérte Brindisi kikötőjét, az Adriai-tengeren. Többségüket nyertes ütközetek emlékére építették, a győzelmi oszlopok az ókori Róma jellegzetes műemlékei közé tartoznak (https://en.wikipedia.org/wiki/Victory_column).
Az ókori Római Birodalom a csúcspontján az északnyugati Brit-szigetektől egészen a mai Egyiptomig és Irakig terjedt délkeleten. A rómaiak számtalan  hódítással terjesztették ki a Birodalom határait. Ha a római császárok nagy győzelmeket arattak, győzelmi oszlopokat és diadalíveket (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Roman_triumphal_arches) építettek az esemény emlékére.  A két  példa erre Marcus Aurelius oszlopa és Traianus oszlopa, mindkettő Rómában található. A rómaiak azonban birodalmuk egész területén, Afrikában, a Közel-Keleten és Európában is építettek győzelmi oszlopokat. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés.
 
 
Aurelius180AD
 
A Római Birodalom Marcus Aurelius idején (https://hu.wikipedia.org/wiki/Antoninusi_j%C3%A1rv%C3%A1ny)
 

 
GYŐZELMI OSZLOPOK
 
 
 
colonna rostrata di C Duilio 1150130
 
 
Caius Duilius győzelmi oszlopa (i.e. 260, https://en.wikipedia.org/wiki/Gaius_Duilius
 
Duilius az i. e. 260-as év egyik konzulja volt, és eredetileg Róma szárazföldi erőinek parancsnokává nevezték ki Szicíliában, Karthágó ellen, az első pun háború részeként. A másik konzul Scipio volt, aki a flottáért felelt. 120 hadihajót építettek a rómaiak, és i. e. 260-ban Szicíliába küldték a flottát, hogy a legénységük alapkiképzést végezzen. Scipio az elsőként érkező 17 hajóval a Szicília északkeleti partjaitól kissé távol eső Lipari-szigetekhez hajózott, hogy megpróbálja elfoglalni a szigetek fő kikötőjét. A karthágói flotta parancsnoka Hannibal Gisco volt, és mintegy 100 kilométerre volt a szigetek fő kikötőjétől. Amikor Hannibál értesült a rómaiakról, 20 hajót küldött ki. Amikor ezek támadtak, Scipio tapasztalatlan emberei kevés ellenállást tanúsítottak, és maga a konzul is fogságba esett. Az összes római hajót elfoglalták. A vereség arra kényszerítette Duiliust, hogy átadja a légióit a tribunusoknak, és maga vegye át a római flotta irányítását. Nem sokkal később Hannibál 50 karthágói hajóval felderítést végzett, amikor a teljes római flottával találkozott. Megmenekült, de hajóinak nagy részét elvesztette.
A gályák manőverezése a tengeren hosszú és fáradságos kiképzést igényelt (https://en.wikipedia.org/wiki/Gaius_Duilius), ezért a rómaiak hátrányban voltak a tapasztaltabb karthágóiakkal szemben. Ennek ellensúlyozására a rómaiak kitalálták a csapóhidat (corvus), ami egy 1,2 méter széles és 11 méter hosszú hid volt, a végén, az alsó részén egy tüskével (https://en.wikipedia.org/wiki/Corvus_(boarding_device)). Arra tervezték, hogy amikor leejtik, átszúrja a fedélzetet és összekapcsolja a két hajót.  
Corvus änterbrygga
 
Ez lehetővé tette a tengerészgyalogosként tevékenykedő római légionáriusok számára, hogy az ellenséges hajókra átszálljanak és elfoglalják a hajót. A 
hagyományos taktika az volt, hogy döfőorral (rostrumlat, raman) betörték az ellenséges hajó oldalát. 
Mylae-i csata: Duilius, amikor meghallotta, hogy egy Hannibál Gisco vezette karthágói hajóraj megtámadta Mylae-t, azonnal kihajózott, és csatát keresett. A két flotta Mylae partjainál találkozott a mylae-i csatában. Hannibálnak 130 hajója volt, Duiliusnak nagyjából ugyanennyi.  A karthágóiak győzelmet vártak legénységük nagyobb tapasztalata, valamint gyorsabb és fordulékonyabb gályáik miatt. Felbontották a zárt alakzatot, hogy gyorsabban közeledjenek a rómaiakhoz.  Az első 30 karthágói hajót a corvus megragadta, és a rómaiak sikeresen átszálltak és elfoglalták, köztük Hannibál hajóját is, aki egy csónakban menekült meg. Ezt látva a megmaradt karthágóiak megpróbálták oldalról és hátulról támadni a rómaiakat. A rómaiak sikeresen használták a csapóhidakat,  és további 20 karthágói hajót foglaltak el. A túlélő karthágóiak félbe szakították az akciót, és mivel gyorsabbak voltak a rómaiaknál, el tudtak menekülni. Ez az összecsapás volt Róma első tengeri győzelme. 
 

 
Column.of .Jupiter.Mainz Small
 
Jupiter oszlopa (kb. 65, Mainz, https://en.wikipedia.org/wiki/Jupiter_Column)
 
 
Column.of .Jupiter.Mainz .Detail Small
 
Jupiter oszlopa (részlet, kb. 65, Mainz, https://en.wikipedia.org/wiki/Jupiter_Column)
 
 
Rams
 
Két oszlop egyike a Colosseum bejárata előtt állt a Capitoliumon, a legyőzött hajók bronz döfőorraival, i. u. 80 -ból 
 
 
 
 
 
Trajans Column HD
 
 
 
Traianus oszlopa, eredetileg a császár hamvainak elhelyezésére szolgált. A domborművek spirálisan, mintegy 200 m hosszan 23 fordulatot tesznek.
Traianus két daciai hadjáratának eseményei láthatóak a domborműveken(113, https://en.wikipedia.org/wiki/Trajan%27s_Column)
 
Traianus a Birodalom egyik legsikeresebb katonacsászára volt, aki hatalmas területeket hódított meg és uralkodása idején az állam elérte legnagyobb területi kiterjedését. Igazságossága, morális tartása miatt a szenátus megszavazta számára az optimus princeps ("legjobb császár") kitüntető címet. Jelentős katonai és polgári építkezéseket kezdett. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Traianus_r%C3%B3mai_cs%C3%A1sz%C3%A1r) Nagyszabású építkezéseivel (Traianus fóruma és vásárcsarnoka, oszlopa, a hagyomány szerint hamvait Traianus oszlopának alapzatába temették) megváltoztatta Róma arculatát. Agresszív, hódító külpolitikát folytatott, két háborúval legyőzte és annektálta a Dák Királyságot.
 
 
 
1024px Musei vaticani base colonna antonina 01106
 
 Pius császár oszlopalapzata (161, https://en.wikipedia.org/wiki/Column_of_Antoninus_Pius, Vatikáni Múzeum)
 
 
Reliefs der Traianssäule Tafel XLVI Ausschnitt 01
 
Traianus oszlopa (Róma, részlet, szekérre szerelt harci gép, https://en.wikipedia.org/wiki/Trajan%27s_Column)
 
 
 
 
800px La Colonna di Marco Aurelio 5966172297
 
Marcus Aurelius győzelmi oszlopa (193, Líbia, https://en.wikipedia.org/wiki/Marcus_Aurelius)
 
 
Column.of .Marcus.Aurelius.Detail.Open Small
 
Marcus Aurelius győzelmi oszlopa (193, Líbia, részlet, https://en.wikipedia.org/wiki/Marcus_Aurelius)
 
 
 
 
 
Via Appia Brindisi 20190210 170001
 
A Via Appia út végét jelöli Brindisi kikötőben, K-Itáliában (kb. 200, https://en.wikipedia.org/wiki/Appian_Way)
 
 
 
 
 
AlexSarapeionPompeysPillar
 
Pompeius vörösgránit oszlopa Alexandriában (kb. 290 -ből, https://en.wikipedia.org/wiki/Pompey%27s_Pillar, magassága 20 m, átmérője 2.5 m) 
 
 
Column of Constantine I P1030814
 
I. Constantinus oszlopa (330, Isztambul, https://en.wikipedia.org/wiki/Column_of_Constantine)
 
Építésének idején a várost Konstantinápolynak hívták, Nagy Konstantinról kapta a nevét. Konstantint a Római Birodalom egyik megmentőjeként tartják számon. Segített újjászervezni Rómát, és hozzájárult ahhoz, hogy a Birodalomban a káosz és a politikai instabilitás hosszú időszaka után a jólét legyen. Uralkodásának emlékére és a várost Bizáncról Konstantinápolyra nevezték át és felállították a Konstantin oszlopot. Konstantinápoly a Római Birodalom fővárosa, majd végül a Kelet-római vagy Bizánci Birodalom fővárosa volt.
 
 
 
 
 
 
GothsColumn1
 
 
                                        17 m magas gót győzelmi aszlop (Isztambul, nem bizonyos, hogy Nagy Constantin, 306-337 állította, 
                                                                                https://en.wikipedia.org/wiki/Column_of_the_Goths)
 
 
 
Colonna di Foca Forum Romanum Rome
 
 
 
 
 
Column.of .Marcian.Istanbul.02.Small
 
Marcian császár oszlopa (450, Isztambul, https://en.wikipedia.org/wiki/Column_of_Marcian)
 
A rómaiak győzelmi oszlopállítása hatással volt az utókorra is, néhány szép és nevetes emlékoszlopot ismertetünk a teljesség igénye nélkül:
 
 
Vendome Column A
 
                                                                                                                                                                                                                       (https://hu.frwiki.wiki/wiki/Colonne_Vend%C3%B4me)
 
 
Paris Ier Colonne Vendôme détail frise rwk
 
Napolen ágyúiból készítették, Párizs (https://hu.frwiki.wiki/wiki/Colonne_Vend%C3%B4me)

 
A Vendôme oszlop egy párizsi emlékmű, Napoleon I er 1806-1810 emlékére, az Austerlitzi csata emlékére állították. Az oszlop megsemmisült a párizsi kommün idején 1871-ben, majd újjáépítették jelenlegi formájában. Vendôme oszlopnak nevezik. Nem összetévesztendő a Grande Armée oszlopával, amely Boulogne-sur-Mer közelében található:
 
Boulogne Colonne 01 1
 
 
 
St.Petersburg.Alexander.Column Open Small e1630132751504
 
 
 
Sándor cár oszlopa, Szentpétervár (https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ndor-oszlop
 
Barcelona.Columbus.Column Open Small
                                                                                     
 Columbus emlékoszlop, Barcelona (https://en.wikipedia.org/wiki/Columbus_Monument,_Barcelona
 
A Kolumbusz-emlékmű 60 m (197 láb) magas, a La Rambla alsó végén, Barcelonában, Katalóniában, Spanyolországban áll. Az emlékművet a világkiállítás (1888) alkalmából építették Kolumbusz első amerikai útjának tiszteletére. Egy 7,2 m (24 láb) magas bronzszobor áll a 40 m (131 láb) magas korinthoszi oszlop tetején. A szobor Kolumbuszt ábrázolja, amint jobb kezével az Újvilág felé mutat, míg baljában egy tekercset tart.  A szobor egy díszes talapzaton áll, amelyre a "Tierra" (föld) szó van írva.
 
 
Column and lion of San Mark on Piazzetta San Marco Venice
 
 
 
 
 
Venice panoramio 617
 
 
 
 
Place des Quinconces colonnes rostrales
 
 
Rostrumlat -os (hajó döfőorr) győzelmi oszlop, Bordeaux  (https://en.wikipedia.org/wiki/Rostral_column)
 
 
 
 
 
S03
 
Rostrumos (hajó döfőorr) győzelmi oszlop, Chicago, 1893, (https://en.wikipedia.org/wiki/Rostral_column)
 2007 03 30 panoramio 6
 
Rostromos győzelmi oszlopok, Szentpéterváron (https://en.wikipedia.org/wiki/Rostral_column)