HAJÓK TÖRTÉNETE: AZ ÁRBÓC TÖRTÉNETE A MEDITERRÁNEUMBAN
 
(2024 március)
ABSTRACT
A Földközi-tengeri szállítóhajók az ókorban kivétel nélkül vitorlás hajók voltak, árbóccal épültek. A hajók hossza néhány métertől néhányszor 10 méter volt, az árbócok mérete néhány métertől tizenegynéhány méterig terjedt. 20 méternél hosszabb árbócok alig fordultak elő, talán az óriási Syracusai hajón, amelyet Arkhimédész tervezett i. e. 240 körül. A legkorábbi kettős árbócot ábrázoló faliképet Snefru fáraó (i.e. 2613-2589) sírjában találták. Az egyszerű póznaárbócokat az ugariti és föníciai hajósok terjesztették el a tengeren az i.e. 1500-as években, a görögök és a rómaiak átvették. Széles négyszögletes vitorlákkal szerelték a hajóikat a latin vitorlák elterjedéséig. A kétárbócos hajókat az etruszkok találták ki kb. i. e. 500 körül. / HISTORY OF SHIPS: THE HISTORY OF THE MAST IN THE MEDITERRANEAN: In ancient times, Mediterranean transport ships were invariably sailing vessels, i.e. they were built with masts. The size of the ships ranged from a few metres to a few times 10 metres, with masts ranging from a few metres to eleven or so metres. Masts longer mast than 20 metres were rarely seen, perhaps on the giant Syracuse, designed by Archimedes around 240 BC. The earliest wall painting of a double mast was found in the tomb of Pharaoh Snefru (2613-2589 BC). Single pole masts were spread at sea by the Ugaritic and Phoenician sailors in the 1500s BC, and were adopted by the Greeks and Romans. They fitted their ships with wide rectangular sails until the spread of Latin sails.
BEVEZETÉS
Az ókorban Egyiptomban a tengeri szállító-, halász- és kereskedőhajók evezős-vitorlás hajók voltak.  Az első nagyobb szállító hajókat, és a nádhajókat is  "A" alakú talpas (bipod) árbócokkal készítették, magas, keskeny vitorlával, majd áttértek az alacsonyabb "I" alakú árbócokra, de szélesebb vitorlával. A hajókon egy speciális kötélvezető árbócot is használhattak teher-, hálóemelési, halászati céllal, egyben ez volt a hajó egyik hieroglifája. I.e. 10000 körüli időkből már léteznek -ritkán vitorla nélküli és gyakran- vitorlás ábrázolások. A nádból készült halászhajók sziklaképein  (http://www.iro.umontreal.ca/~vaucher/History/Prehistoric_Craft/négyszögletes hátszélvitorlák láthatóak. Egyiptomban i. e. 5000-től, https://en.wikipedia.org/wiki/Petroglyph, Irakban, Azerbajdzsánban, Gobustanban i.e. 12000-7000 között, https://en.wikipedia.org/wiki/Gobustan_National_Park. Kuvaitban 7000 éves rajzokat találtak. Hosszú halászcsónakokat építettek árbóccal, az „árbócnak” a halászhálókon is volt  szerepe (Hermann Ottó gyűjtött és vizsgált árbóccal emelt hálókat), és esetleg kötélvezető is volt egyben. A kutatás módja az internetes keresés volt, célja az ismeretterjesztés. 
Az Azerbajdzsánban, Gobusztánban felfedezett sziklarajzok – sok száz darab (https://en.wikipedia.org/wiki/Gobustan_National_Park), sarló alakú hajókat ábrázolnak – korukat több mint 10000 évre becsülik, kutatják. A görög Melosz szigeten egy obszidián bányát már 13 ezer éve műveltek, a tényből  következik a nádhajók használata. 14C-s izotóppal vizsgálták, a szerves agyagok korát lehet jó közelítéssel becsülni, meg kell várni, amíg a kutatók pontosabb kormeghatározást is publikálnak (pl. kripton izotóppal). A gobusztáni hajóábrázolások az ubaidi  (már i.e. 5000 előtt is, https://hu.wikipedia.org/wiki/Ubaid-kult%C3%BAra) és az egyiptomi (Nagada) ábrázolásokkal egyidősek. Az legrégebbi egyiptomi hajó ábrázolások is sarló alakúak.  
 

Gobusztan map

Gobusztán a Kászpi-tó partján (4)

 EGYIPTOMI ÁBRÁZOLÁSOK

Az egyiptomi nádhajókat i. e. 3500 táján már gabona- és kőszállításra használták a Níluson. A legkorábbi hajó ábrázolások a Nagada korszakokból származnak, kb. az i.e. 3600 körüli időkből, ekkor már elraktározták a gabonát központi raktárakban.

                                                                                                                                                           ancient reed Egypt boats

                           Egyiptomi sziklarajzok, vitorlás nádhajók (4)

 

 Kérdés, hogy milyen fát használtak az árbócok készítésére? Egyiptomban nem volt, és ma sincs árbócnak alkalmas fa. Már i. e. 3200 előtt, a Nagada II. korszakban nyoma van (égett cédrusfa, sírok tetejét tartó oszlopok, cédrus tetőgerendák) libanoni cédrusok használatának, Bübloszból szállították. Nem tudjuk, hogyan szállították a rönköket a tengeren, valószínűleg nádhajók mögé/alá/mellé kötve, majd fahajók fedélzetén is. 

A Níluson lefelé a sodrással haladtak, vitorlát csak déli irányban, a folyásiránnyal szemben használtak, a szél többnyire a tenger felől, D-ről  fújt. Folyásirányban pedig sodródtak, egy követ kötöttek a hajó végére, hogy irányban tartsa. Az evezők rögzítéséhez fakeretet erősítettek a nádtutajokra. A fahajókat először tamariszkuszfából, később -amikor elfogyott-, akáciafából és libanoni cédrusból építették.

E nagada rajz

Nagada kori, i.e. 3500, szikla rajz, oszloppal, ami a hieroglifákban a hajó egyik jele, sarló alakú hajó. (4)

Az evezős tutajokon vitorla nélküli árbóc ábrázolások láthatóak: a halászhálók kiemeléséhez is használták az árbócokat, az evezős nádtutaj ábrázolásokon sokszor nincs vitorla, de van árbóc. Egy rúd, amit árbócnak gondolunk, ez lehetett a kötélvezető, halászháló kiemelő is. Érdekesség, hogy a hajók egyik hieroglif jele egyben egy árboc szerű kötélvezető oszlop Az ábrázolások szerint a kötélvezető oldalra néz, beforgatták ábrázoláskor a kép síkjába, de a modelleken a menetirányba néz: 

ancient egyptian boat resize md

tartó feszítő

Kötélvezető árbóc, egyben a hajók hieroglif jele (4)

 

I.e. 2650 körül Dzsószer fáraó,  aki az első piramist építette, -továbbá első embere, a vezír Imhotep, a piramisok és a hajók építője, tervezője volt-,  épített nagy kőszállító, akáciafa rövid-palánkos vitorlás dereglyéket, talpas, "A" alakú  árbóccal, combvastagságú hosszanti tartókötelekkel a fedélzet felett, több függőleges tartóval. A kötél feszességét folyamatosan állították. Egy későbbi "A" alakú árbocos modell, i.e. 1500 körül, tartókötéllel és feszítővel:

Punt Ship Pharaoh Sahure G

Punti expedíciós keel-es fahajó modell, i.e. 1500 körül, hosszanti fedélzeti tartókötél, "spanyol" feszítővel (https://warther.org/Carvings.php)

I.e. 700 körül ezeket a köteleket a görögök a fedélzet alá építették és hypozomatának nevezték. (https://bencsik.rs3.hu/component/content/category/98-hajok-toertenete-a-hajogerinc-elozmenyei.html?layout=blog&Itemid=101). A hypozomata-ról, azaz a hosszanti merevítő kötélről már Platon is írt.

EGYIPTOMI LEHAJTHATÓ "A" ALAKÚ (BIPOD) ÁRBOCOK

Lehajtható árbocokat feltehetően nagy nád- és fahajókra építették már i.e. 2650 körül, Dzsószer fáraó idejében, Memphisben. A nagy piramis építések időszakában a nehéz piramisköveket átszállítottak a Tura-i kőbányából a Nílus másik partjára, Memphis közelébe. A támasz helyéből, nagyságából következtetni lehet az árboc felállításának, szerelésének módjára. Kezdetben a nádhajókra építettek "A" alakú talpas árbocokat:

 

Schilfboot Ra II

 A híres Ra II. nevű nádhajó, "A" alakú árboccal, kormányevezőkkel (https://en.wikipedia.org/wiki/Thor_Heyerdahl, 4)

Dzsószer fáraó (főembere, vezirje Imhotep volt) építette a piramisokat és a hajókat. A nagy piramiskövek szállításához- találta fel a rövid (kb. 25x104x9 cm-es) palánkokból épített teherszállító, "gömbölyűnek" nevezett nagy evezős-vitorlásokat, kétlábú, bipod árbocokkal. A piramisköveket az árbóccal emelték be a hajókra.

Hatvan királyi tizenhat pár-evezős hajó épült sorozatban Snefru idejében, van falikép (a legkorábbi fahajó falikép):

Egyptian Museum Cairo . Location 93. SNEFRU 2600BC  

A Kairó-i Múzeum hajóképe: Snefru fáraó (i.e. 2613-2589) sírjából, szállító evezős-vitorlás, "A" alakú árboccal (4)

urn cambridge.org id

Nem tudjuk az "A" alakú dönthető árbocok építésének pontos okát, találgatásra vagyunk utalva. Az árboc két cédrustörzsének együttes súlya minimum 1 tonna volt. Egy másik tonna volt a papiruszsás-gyékényvitorla a vitorlarudakkal. A több mint egy tonnás vitorla felhúzása problémát jelenthetett, valószínűleg egyszerűbb volt leengedni-felhúzni az egész szerkezetet árboccal együtt. Később kitalálták az kötélrendező-vezető keretet a sok kötél számára az árbóc tetején. A teljes,  kb. két tonnás szerkezetet felállítani vagy leengedni a hátsó tartóra nehéz feladat lehetett.

Punt Pharaoh Sahure

 I.e. 2550 körül épített dönthető árbocos, rövidpalánkos, 2x3 kormányevezővel (https://warther.org/Carvings.php)

ie 2600

Tengeri vitorlás képe Sahuré fáraó sírjából (Abusir), lehajtott árbóccal (4) 

                                                                         

E vitorlá

Vitorlás, kormányevezős, evezős fahajó, baloldalon fent egy hajós látható kötélcsomóval, a hajóorrban egy tolórudas, mélységmérő hajós, i.e. 2600 körül. (4)

Az első, ismert hamis keeles -nem gerinces- hajók egyike Hatsepsut punti expedíciós hajója volt. A hosszanti merevítést a hajó alján, a keelt a szíriai hükszoszok hozták Egyiptomba az i.e. 1600-as években (http://www.ancient-egypt-online.com/hyksos.html ) Ugaritból bronz szerszámokkal együtt. Hatshepsut királynő is szervezett egy öt teherszállító hajóból álló expedíciót Punt országba, kb. 20 évenként szerveztek, ez valamilyen hagyomány volt, eredetileg obszidiánért, elektrumért (ami egy ezüst-arany ötvözet) mentek. A kutatók találgatják Punt helyét, talán Eritreában volt.  A visszaindulást ábrázoló falikép, sok érdekes részletet tartalmaz:

Hats PUNT

                           Hatsepsut fáraónő (i.e. 1479-1458) expedíciós hajója Puntban, ami kb. Szomália, Eritrea környékén lehetett. Hoztak az obszidiánt is, tehát ősidők óta ismert volt. Az árbocok tetején jól megfigyelhető a köteleket elosztó és egyben emelő-, rendező-keret, ami nagy súlyok (kövek) emelésére is alkalmas. Az árboc rögzítő kötelek is alul, és az ejtőkötelek (a vitorlák felhúzására alkalmas - kötelek az árboc mentén). (4)

A alakú árbóc rögzítés

 "A" alakú árboc feszítő kötél állítása spanyol feszítővel Egyiptomban (4)

Byblos ship2

"Varrott" hajó árbocának talpa és merevítése kötelekkel (4)

egyptianship i.e

Magas és keskeny vitorla,  "A" alakú bipod árboc, hosszanti feszítő kötél (4)

Feltűnő, hogy az egyiptomi hajókon nem ábrázolták az árboc oldalfeszítő köteleket, ennek ábrázolás-technikai okai lehetnek. Fizikai okokból kellett, hogy használják valamennyire előre kötve a vitorla miatt, a csak hátszélben történő vitorlázás nem elegendő indok a hiányára. 

Magan x

Perzsa-öböli nádhajó, "A" alakú árboccal, bitumenes szigeteléssel, modell, eredeti lelet nincs, a sumerek hasonló nádhajókat használtak, nem építettek fahajókat (4) 

 

EGYIPTOMI  HAJÓK SZÉLES VITORLÁKKAL, I ALAKÚ PÓZNAÁRBÓCCAL 

Ship Queen Hatshepsut copy 1

Punti expedíciós hajó, 2x1 kormányevezővel. Eredete: http://www.warther.org/Carvings.php

3x s kötés és a kormányforgató kar

                                                                               A kormányevezők forgatása kb. egy méteres karral történt, rögzítése kötéllel, gúzskötéssel (4)

Hatsepsut fáraónő  leghíresebb építménye egy gyönyörű halotti teraszos templom Dejr el-Bahari-ban kb. i.e. 1460-ból. A karnaki templomhoz Hatsepszut uralkodása alatt épült az új, déli bejárata, a 8. pülón, valamint építtetett itt egy palotát is, és kvarcitból egy bárkaszentélyt, Ámon szent bárkája számára. Hatsepszut egy sztéléjén örökítette meg, hogy két híres obeliszket ajándékozott Ámonnak Karnakban. Virágzott a kereskedelem, melynek legékesebb példája a Dejr el-Bahari-i templomban is megörökített expedíció Puntba, ami valahol a mai Eritrea környékén helyezkedhetett el. Puntból többek közt arany, elektrum, obszidián, fák és tömjén érkeztek."(https://hu.wikipedia.org/wiki/Hatsepszut)

 

hadihajó i.e.1200

       III. Ramszesz i.e. 1175-ben a Nílusi csatát döfőorros, árbockosaras hajókkal nyerte meg a Tengeri Népek ellen. (5)

Ez a hajó is több szempontból nevezetes. Egy és középső kormányevezős, ami szokatlan, a föníciaiak is majd jobb oldalra szerelik az egy darab kormányevezőt. Mellvéd védte az evezősöket a nyilak ellen. Az első döfőorr és árbockosár ábrázolása látható. A csatát ábrázoló falikép szerint felborították a "Tengeri népek" (krétai akhájok, egyik részüket letelepítették, ők a későbbi filiszteusok) hajóit, illetve rászorították a partra, ahonnan lenyilazták őket. A Medinet Habui templom (https://hu.wikipedia.org/wiki/Medinet_Habu) híres faliképe:

Nílus deltai csata 1175

minoans replica 11 728

Minószi hajó kilépő-deszkával a hajó végén kb. i, e, 1600-ból (4) 

A képen a krétai akhájok, danunák, az Égei-tengeri hajó ábrázolása:

Philistine ship of war

ship74

A Tengeri Népek és  Égei-tengeri hajó, i.e. 1100-as évek: madárfejes (kacsafejes) orrtőke (A), emelvény (B), az evezősök védelmét szolgáló oldalsó emelvények (kosárfonat, marhabőr, C-D), hajótest (E), keel (F), az egyenes orrtőke miatt hasonló hajók (A képek eredete: http://www.salimbeti.com/micenei/ships.htm)

reasonable reconstruction of the Achaean 120BC

 Gálya típusú hajó a Trója-i háború (i.e. 1200 körül), a Nílus-Deltai csata (i.e. 1175) idejéből.  A Tengeri Népek, az akhájok építésére az egyenes orrtőke, false-keel jellemző. (4) 

denyen szerkezet "Tengeri" népek, az akhájok (denyenek, danunák néven is) építette fenékgerendás hajók szerkezete (4)

Sea peoples vessel from Mendinet Habu

"Tengeri" népek, a danunák, akhájok építette hajók modellje, a bal oldalon látható gerenda hosszabbítás a false keel, a partra futtatáskor védte a hajók alját (4)

HomericShip

                                                                                               A homéroszi időkben egy egyárbocos hajó és az árboc rögzítésére szolgáló "doboz", talp (4)

 

Pun keresk i.e. 800

A felső sarokban egy római hajó, i.e. 100-ból, elő- (artemon) vitorlával (5, 38.o.), alsó sarokban egy pun (föníciai) i.e. 600-ból, árbockosárral. Az árbócokat használták megfigyelésre is, tereptárgyakat, zátonyokat, halrajokat kerestek az árbóckosárból (5).

föníciaiai hajók

Két evezőssoros pun hajó, döfőorros (rostrumos) gálya, egy föníciai szállító hajó, II. Szanherib (i.e. 704-681) idejéből, felül lófejes kereskedelmi hajó (4)

 

EGYIPTOMI KÖTÉLGYÁRTÁS

A papirusznád egy sásféleség. A rostos levelekből szőtt (ekkor még vízszintes "szövőszéken", a függőleges szövőszéket a hükszoszoktól veszik át i.e. az 1600-s években) anyagot gyékénynek nevezik,  papirusznádból készítettek a gyékényt is.  A vitorlák anyaga lehetett gyékény, lenvászon, papirussás. A korai fahajókon is az "A" alakú talpas árbócokra hosszú és keskeny papíruszsás vitorlákat szereltek, mint a nád vitorlásokhoz.  Csak hátszélben voltak használhatóak a vitorlák, különben eveztek. Később kb. azonos felületű (fele magas, de kétszer olyan széles) vitorlákat szerelnek "I" alakú árbócokra, ez a szerkezet egy tonnával könnyebb volt. Az i.e. 1600-s években hagyják el az alsó vitorlarudat, aminek az előfeltétele a hajó oldalra sodródását erősen csökkentő keel ("false keel") építése. 

  

E hajóép

 A  nagy nádhajókat vékonyabb-vastagabb kötelekkel összekötözött papiruszkévékből építették, a csónak tatja meredekebb volt (4)

A nád kötegek kötözése:

E kötélkötő

E kötél kész

Egyiptomi kötél készítő manufaktúra, már korán ismerték a pászmák ellenkező sodrásának elvét. (4)

 

ETRUSZK-GÖRÖG-RÓMAI ÁRBÓCTÖRTÉNET
Az É-Itáliai (https://en.wikipedia.org/wiki/Mast_(sailing)) vizeken alakult ki a két árbóc építése, hogy nagyobb sebességgel lehessen vitorlázni. Az 5. szádból találtak egy fontos freskót (Tomba del Nave, Etruria), amely egy kétárbocos hajót ábrázol (3, 93.o.), falikép és rekostrukciók:

Tomba della Nave

két árcoc

 

Később egy kétárbocos kereskedelmi hajót ábrázoltak egy faliképen, amelynek elővitorláját egy enyhén előre dőlő előárbocra szerelték fel, egy i. e. 475 és 450 között készült etruszk sírfestményen.

YYoung Lady of Tarquinia4 copy

Az első kétárbocos szállító hajót az etruszkok építették, falikép és rekonstrukciók (3,4 és https://warther.org/Carvings.php )

 

plancs are connected

Az amphorák alakját szállításuk módja magyarázza, gyakori a 25 literes amphora (az amphora föníciai találmány, 4) 

Amphorae stacking

Amphorák rögzítése a hajótestben (Wikipedia)

A legkorábbi előárbocot egy etruszk edényen azonosították, amely az i. e. 7. század közepéről, az itáliai Caere-ből származik.
 
 
images 3
 
 
Egy pentekontera (48 evezős + 2 kormányevező) látható egy etruszk vázán ((James W. Hagy: 800 years of Etruscan ships. August 1986, International Journal of Nautical Archaeology, Volume 15, Issue 3, https://doi.org/10.1111/j.1095-9270.1986.tb00580.x)
 
Az edényen egy hadihajó felhúzott fővitorlával veszi fel a harcot egy ellenséges hajóval, és elővitorlát bont.
pentekonter
Görög pentekontera (2 x 24 + két kormányevezős) döfőorros hadihajó (4) 
 
 

triera

 Három evezősoros görög hadihajó, triera, a leggyorsabb (~24 k/h) hajó volt (4)

A gálya fővitorlájánál kisebb artemon (görögül elővitorla) az i. e. 6. század végéről megtalálható egy korinthoszi edényen; de ettől eltekintve a görög hosszúhajókat az i. e. 4. századig egységesen elővitorla nélkül ábrázolták.
 
 

pentacontere romaine

Római egy evezősoros (a görögöknél pentecontere) gálya (eredete: https://www.naval-encyclopedia.com/antique-ships/roman-ships/

quinquereme rome imper

Római két evezősoros gálya az i.e. 1. századból, a hajó oldalán hosszanti merevítésekkel, corvus-szal (eredete: https://www.naval-encyclopedia.com/antique-ships/roman-ships/

 Keleten az ókori indiai vitorlaépítés egyik legkorábbi dokumentált bizonyítéka az Ajanta-barlangokban található háromárbocos hajó freskójából származik, amely i. u. 400-500-ra keletkezhetett.

 

Liburna

Adriai eredetű liburna, evezős-vitorlás, a római császárkorban a leggyakoribb hajó volt. (4)

 
Az előárboc elterjedt volt a római gályákon, ahol 45°-os szögben megdöntve inkább egy orrvitorlához hasonlított, és a rajta elhelyezett, csökkentett méretű elővitorlát inkább a kormányzás segítésére, mint a haladásra használták. A négyszögletes nagyvitorla fölé egy kis csúcsvitorlát is szereltek.
 
 

corbita

Római kereskedőhajó (corbita) főárboc és előárboc artemon vitorlával, felül csúcsvitorlák (4)

Az artemon a nagyvitorlával és a csúcsvitorlával együtt a császárkorban a tengerjáró hajók szabványos vitorlázatává fejlődött, amelyet a legnagyobb szállító hajókon kiegészítettek egy nagyobb elővitorlával.  A legkorábbi feljegyzett háromárbocos az óriási Syracusai, amely II Hiero szirakúzai király megbízásából készült, és amelyet Arkhimédész tervezett i. e. 240 körül, valamint más korabeli szirakúzai kereskedelmi hajók is. Az Alexandria és Róma közötti útvonalakon közlekedő császári gabonaszállító teherhajók között is voltak háromárbocosok. Egy Ostiában található i. u. 200 körüli mozaik egy háromárbocos kereskedelmi hajót ábrázol, amely Róma kikötőjébe érkezik. Az egész ókorban mind az orrvitorla, mind a csúcs vitorla a vászon méretét tekintve másodlagos maradt, bár elég nagy ahhoz, hogy teljes futókötélzetet igényeljen. A késő ókorban az orrárbóc elvesztette előrehajlásának nagy részét, egyes hajókon majdnem függőlegesen állt.
binánc liburna
 
 Liburna, bizánci gyors latin-vitorlás hadihajó, a rómaiak leggyakoribb hajója (4)
 
Bizánci dromon Drawings from Marjai A hajó története
 
Bizánci drómon ( A kép eredete 3, 147.o.)
 
 
 
dromongd
 
Bizánci kétárbocos drómon (4)
 

A dromon Bizánc igen gyors hadihajója volt a 6.-7. században, a római biremisből keletkezett, elődjéhez hasonlóan két evezősoros volt. A hajó hossza kb. 40 m volt, szélessége 7 m, és 2x25 pár evezővel volt ellátva (3). Gyors volt és könnyű, egy, két vagy három árboccal is szerelték, latin vitorlázattal. A hajó legénysége 100–300 főből állt. A hajóorrban és a tatnál magasított fedélzetet képeztek ki, később az árboc előtt és mögött is, ahonnan hajítógépekkel, dárdákkal lőtték az ellenséget. Ezeket a hajókat a hírhedt görögtűz tette veszélyessé. Legkorábban még négyszögvitorlával, de aztán latin vitorlákkal építették, amit a rómaiaktól vettek át. A 11. századtól a gályák váltották le. Volt kisebb változata is, egy evezősoros monerának, galeának nevezték. A bizánciak zsoldosokat alkalmaztak harcoló evezősnek, de kevesen vállalták, nehéz volt evezősöket találni.

 

dromon ship

Óriás dromon, gálya féleség három árbóccal (4)

 

gálya 35-50 méter hosszú, keskeny (szélessége 4–7 m), lapos fenekű jármű volt, két ritkán három árboccal, melyek azonban csak egy-egy aránytalan hosszú és pózna-rúdra függesztett háromszögletes, latin vitorlát** hordtak: az aránylag alacsony (a négyszögletes vitola árbocánál lényegesen alacsonyabb) árboc tetején  egy mellvéddel és lőrésekkel ellátott árbockosár volt, melyben a támadáskor lövészek álltak. A sarló alakú kormánylapát fölött egy négyszögletes alapú, hátsó részén elkeskenyedő galéria volt, melynek közepén a vezénylő kapitány ívboltozatos kabinja állt. Eleinte bér evezősök, később gályarabok eveztek a gályákon.

A 14. századtól Európában a gálya lett a legjelentősebb hadihajótípus, kevesebb evezőssel mint a drómonok. A hajó ágyúkkal, a tatja fényűző felépítménnyel gazdagodott. Megváltozott az evezés módja is. Valószínű, hogy a török kadirgról vették át, amelyen már a 13. században. A híres gályák továbbra is az olasz tengerparti köztársaságok, nevezetesen Velence és Genova, majd Ragúza (Dubrovnyik), valamint az oszmán birodalom hajóépítő műhelyeiből kerültek ki.

 A nyugati gályák egysorosok hajók voltak és nem viseltek döfőorrot. A gálya egy vagy két árbocos latin vitorlás hajó, hadi célra építették. A 18. századi gályák 40 m hosszúak, 5.3 m szélesek voltak, 2.5 m merüléssel. A 14. századtól kormánylapáttal épültek a gályák (3).

 

 

bizánci görög dromon

Kormányevezős, latinvitorlás -aminek ez az európai eredete- bizánci dromon hajó (4)

 

 

 

 

Érdekesség: a különleges hajók sokkal több árbocot is hordozhattak, Theophrastus (Hist. Plant. 5.8.2) feljegyzi, hogy a rómaiak korzikai faanyagot hoztak be egy hatalmas tutajon, amelyet akár ötven árboc és vitorla is hajtott. A kora középkor kezdetére a kötélzet alapvető átalakuláson ment keresztül a földközi-tengeri hajózásban: a kisebb görög-római hajókon régóta használt négyszögletes vitorlákat felváltotta a latin vitorla, miközben Észak-Európában továbbra is a négyszögletes vitorlákat használták.
A dromon, a bizánci haditengerészet latin vitorlákkal szerelt és két evezősoros hajója két árbocos volt, egy nagyobb előárboc és egy középső alig nagyobb méretú árbóccal. Az árbócok hosszát körülbelül 12, illetve 8 m-re becsülték, ami valamivel kisebb, mint a korabeli szicíliai hadigályáké.

Fenékgerenda azaz false keel and keelson

 Fenékgerendák nevei: angolul a keel változatai. Erős szerkezet volt, az árbócot a "keel son"-ra rögzítették rögzítették (4)

A következő lépés a főárboc és az előárboc mellé egy tatárbóc építése volt, amely először egy 1409-ből származó katalán tintarajzon jelenik meg. A háromárbocos hajó kialakításával, amelyet négyszögletes és latin vitorlákkal hajtottak, és amelyet kormánylapát irányított, a 15. század elejére a nagy óceánon túli utakhoz szükséges összes fejlett hajóépítési technológia rendelkezésre állt [Mott, Lawrence V. (1994): "A Three-masted Ship Depiction from 1409", The International Journal of Nautical Archaeology, Vol. 23, No. 1, pp. 39–40 ]. 

 
 

Santa Maria

 

Kolumbusz Kristóf Santa Maria nevű gerinces nao (karakk, nave) hajója, 1492. (4)

 

Kb. fél évezreddel később épített szép vitorlás  sok vitorlás:

2017 10 09 10 59 10 768x1024

(https://pixnio.com/hu/jarmuvek/hajok-csonakok/)

 

Mature

 

 Árbócok szerkezete és kötélzet az 1800-as években (https://hu.frwiki.wiki/wiki/M%C3%A2t)

*

Az árbócok merevítése: a nagy erők miatt az árbócot kötelekkel (az állókötélzet) és szálingokkal (az árbócra merőleges kisebb rudak) merevítik. Az orrba menő merevítő az orrmerevítő (forstág), az oldalsók a vantnik, a hajó farába menő pedig a farmerevítő az achterstág. Orrstágból több is lehet egy hajón, ezek egymástól távolabbi pontokon kapcsolódnak az árbóchoz. Különböző méretű orrvitorlákat lehet felhúzni rájuk.

Spreaders

Kötélmerevítők (4)

 

**

 A Latin vitorla 

A  középkorban a Földközi-tengeren a latin vitorla volt használatos.I. Jusztiniánusz császár (527-565) az 533-as, első vandál visszafoglaló háborújában Priszkosz rétor történetíró szerint, aki maga is részt vett a hadjáratban, a 92 dromonból és 500 szállítóhajóból álló 15 000 fős sereget szállító bizánci flottának fele már latin vitorlás hajókból állt. A latin vitorlának Földközi tengeri eredete is lehet: az i.sz. 2. századból is léteznek ábrázolások.

A korábbi, egyiptomi eredetű négyszögletes vitorlák hátszélvitorlák voltak, csak a hátszélben történő haladást tettek lehetővé. A latin vitorla olyan vitorla, amivel  bármely széliránynál lehet előre is haladni, széllel szemben is, sok változata ismeretes. A hátszélvitorlával enyhe hátsó oldalszélben is tudtak később vitorlázni: keel-t szereltek a hajó aljára az oldalra sodródást meggátolandó, a keel irányban tartotta a hajót  (iránytartás a keel szó jelentése). Elhagyták az alsó vitorlarudat, és a négyszögletes vitorlát az alsó sarkaihoz rögzített kötelekkel állították megfelelő szögbe. Erős szélben kitörte volna az árbocot, ezért az árbocra oldalmerevítő köteleket kellett szerelni, nem is keveset. Amennyiben a hátszélvitorlát és a latin vitorlát két fő vitorla típusnak nevezzük, akkor létezik egy harmadik típusú vitorla is: a forgó hengeres vitorla, röviden  kitérünk rá. 
A többnyire hosszúkás, háromszög alakú latin vitorla saját rúdja középen egy rövid árbochoz volt rögzítve. A vitorla rúdja elöl ferdén a fedélzethez csatlakozik, hátrafelé emelkedik, és általában magasan az árboc fölé nyúlik,  amihez így a vitorlarúd középtájon csatlakozik. A vitorla bármelyik oldalról érkező szelet fel tud fogni, a hajó meglehetősen mozgékony, a latin vitorla működik majdnem ellen szélben is.  Sporthajókon közvetlenül az árbocra erősítik az általában háromszög alakú vitorlát, ez a bermuda vitorla. A középkorban a szél nagyságának megfelelően különböző nagyságú vitorlákat húztak fel az árbocokra. Az előárbocra négy félét, a hátsó árbocra kétfélét. Később kitalálták a fogásoló zsinegeket, amivel a felgöngyölt -kisebbre vett- vitorlát megkötötték nagy szélben.
 
Általában: az aerodinamikai erő: olyan erő, amely áramló légnemű közegben a testre ható erőnek az áramló közeg irányára merőleges komponense. Ez az erőkomponens emeli a magasba a repülőgépeket és hajtja a vitorlás hajókat. A latin vitorlánál az erő oka: oldalszélnél a vitorla két oldalán eltérő a levegő áramlási sebessége, ennek eredménye a (Bernoulli) szívóhatás, amitől hasasodik a vitorla - ennek megfelelően szabják a vitorlát-, és ez az erő mozgatja a hajót. Helyes kormányzásnál a kívánt irányban szívóhatás keletkezik, ha a has domború oldalán nagyobb az áramlási sebesség, mint a homorú oldalon (Bernoulli törvénye szerint). A mai sporthajók bermuda vitorláinak működése a latin vitorlák alapján jól magyarázható. A nagy vitorla alsó élének feszítésével alapvetően a nagy vitorla öblösödését (hasasságát) tudjuk állítani. Hatása a kormányra, azaz a kormányrúdon érzékelhető kormányerőre: a hajó lúvolási (= a hajó szél felé fordulási) hajlandósága, ami szél felé történő éles menetben érzékelhető. Az alsó él lazításával a nagy vitorla hasasodik, feszítésre a nagy vitorla laposodik. Fix orrvitorla -sporthajókon-  esetén a nagyvitorla öblösödésével az erő támadási pontja hátra tolódik, a hajó inkább szél felé akar fordulni, nő a kormányerő. A nagy vitorla laposításával az erő támadási pontja előre tolódik, a kormányerő csökken. A kormányerőre hatással van az árboc görbület és az orrvitorla, vagy génua hátsó lehúzási pontjának (a kötélcsatlakozás helyének) a változtatása is.
A vitorlákon maximális felhajtóerő keletkezik, ha a határréteg - a turbulens és az örvény mentes áramlás határa- a szél alatti oldal teljes hosszában végighúzódik. Ha a határréteg leválik, vagy ki sem alakul a vitorla egy részén, akkor csökken az erő, megnő az ellenállás és a hajó lelassul. A határréteg leválása a vitorla túlhúzása miatt is bekövetkezhet (a vitorlázott irányhoz képest nagy a vitorla állásszöge), vagy a lobogó vitorlaszakaszon nem alakul ki a határréteg (amikor az irányhoz képest kicsi az állásszög). Ha a lehetséges maximális sebességgel akarunk haladni, akkor vitorlázás közben mindkét szélső állapotot kerülnünk kell. Akkor is lassabb a hajó, ha végig a lobogási határon "préselve", élesen vitorlázunk: kérdés, hogy visszanyerjük-e ezt a veszteséget hátszeles szakaszon? Mind a lobogási, mind pedig a túlhúzottsági állapot, azaz a nem megfelelő vitorla beállítások a vitorlák hajtóerejének a csökkenésével járnak. A két állapot közötti tartományban van az optimális állásszög.  A jó kormányos tudja, hogy milyen közel van a lobogási vagy a túlhúzottsági állapothoz, sőt azt is tudja, hogy milyen gyorsan közeledik az egyikhez vagy a másikhoz. A vitorla megfelelő állásszögének a beállításához láthatóvá lehet tenni (az orrvitorla első élétől kb. 30 - 45 cm-re elhelyezett hosszú fonalból készült áramlásjelzővel) a vitorla körüli széláramlásokat.
Nehezebb a besorolása a velenceiek által nagyon kedvelt lugger vitorlázatnak: a lugger nevű hajó néha több árboccal szerelt vitorlás, amely a 15. század végén, az Atlanti óceáni partvidéken alakult ki. Csonka latin, azaz lugger vitorla:  könnyebb volt kezelni a vitorlázatát, mint a latin vitorlásokét. Magas, keskeny lugger vitorlával felszerelt halászhajó is létezett. A lugger oldalszélben is jól haladt, kitűnő hajózási tulajdonságait a kalózok is értékelték. Könnyű őrhajóként is használták. (Wikipedia.) 
LUGGER
 
Lugger vitorlázat (A kép eredete: https://hu.wikipedia.org/wiki/Lugger)
 
 
Van magyar vonatkozása is a lugger vitorlázatnak, a Balatonon 1830 körül is használták, a neves Balatonfüredi hajóépítő mester Bori Antal is épített luggervitorlást:
Bori Antal tervei Bfüred 1830 körül
 
Balatonfüredi kisvitorlás 1830-ból (http://epa.oszk.hu/01600/01610/00018/pdf/vmm_18_1986_19_sagi.pdf )
 
 
Már 1742-ben tudták, hogy szélben forgó henger esetén (http://thehearters.vic.cricket.com.au/content.aspx?file=124%7C13077n) is fellép egy, a szél irányára merőleges erő: a neve Magnus hatás (https://hu.wikipedia.org/wiki/Magnus-effektus.) Még ma is építenek  forgó hengerekkel hajtott hajókat, pl.  2010-ben a hengerek 30 méter magasak voltak, 5 méter az volt az átmérőjük. A jelenség hasonló a repülők szárnyprofiljára ható felhajtóerő keletkezéséhez, a különbség abban áll, hogy a levegő árbóc körüli mozgását nem az alakja, hanem az árbóc forgása kelti, Bernoulli vonatkozó törvénye szerint.  (Ha az ω szögsebességgel forgó test szimmetria tengelye nem esik az áramlás irányába, akkor a létrejövő erőnek az áramlásra merőleges komponense is van, neve dinamikai hajtóerő. Ha a v sebességű szélben test forog: a cirkulációs áramlásban a sebesség a felület közvetlen közelében megegyezik a test kerületi sebességével, egy hengernél r-szer ω-val.
Az áramló közegben egy forgó henger körül az előbb említett két áramlás -a szélsebesség és a kerületi sebesség szuperpozíciója- alakul ki: ahol az kerületi áramlás sebessége és a szél v sebessége egyirányú, az eredő sebesség a két sebességkomponens összege, az ellentétes irányú sebességek eredője a kettő különbsége. Bernoulli törvénye értelmében a nagyobb közegsebességű és a kisebb sebességű oldal között nyomáskülönbség lép fel, mely az szél irányára merőleges hajtóerőt eredményez, és az erő nagysága F= 2 r 2 π ω ρ v b, ahol b a henger magassága, ρ a közeg sűrűsége, ω a henger szögsebessége. Az erő iránya a szél irányára merőleges, tehát hátszélben és ellen szélben zérus, és amennyiben a 2rb keresztmetszetű domború henger közegellenállásától eltekintünk.) A hátszélvitorla, a latinvitorla és a forgó hengeres vitorlák irány szerinti hatékonysága összevethető, a latin vitorla javára.
 
 

 

 
 
IRODALOMJEGYZÉK

      (1) ROAF, Michael: A Mezopotámiai Világ Atlasza, Helikon, Budapest, 1998.

  • (2) Kákosy, László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája. Osiris Kiadó, Budapest, 2005.
    (3) Marjai, Imre - Pataky, Dénes: A hajó története. Corvina, 1973.
    ill. Marjai, Imre: Nagy hajóskönyv. Móra Ferenc Könyvkiadó, (1981). ISBN 963 11 5573 0
    (4) WIKIPÉDIA, a képek eredetét nem midig sikerült utólag kideríteni, a  kutatás vele járója, hogy nagy, összegyűjtött, összeolvasott agyag mennyiségileg kis része lesz egy dolgozat és utólag nem sikerül kideríteni a képek, térképek eredetét. 
  • (5) GULAS, Stefan és LESCINSKY, Dusan: A vitorlás hajók története, Madách Kiadó.19